May 29, 2020

Де знайти фриланс, який буде приносити задоволення (Спойлер: це не Upwork)

У нульових роках «підприємництво» стало словом десятиліття, коли дорослі люди, незалежно від віку, відкрили для себе світ віддаленої роботи. Цей крок приніс відчуття свободи в життя багатьох людей, і його вплив не втрачає своєї сили й сьогодні.

Зараз знову відбуваються зрушення в робочій культурі. Пандемія закрила багатьох людей вдома, тому сьогодні більшість звертається до фрилансу, щоб отримати додатковий дохід за часів непередбачуваній ситуації в світовій економіці. Тепер фриланс стає новим трендом. І оскільки багато хто починає до нього придивлятися, перше питання, яке виникає: «Де можна знайти гарні пропозиції з віддаленої роботи?»

Перед тим, як я поділюся моїми улюбленими фриланс-спільнотами, сайтами та ресурсами, важливо відзначити, що перші кроки в сфері фрилансу супроводжуються великою кількістю труднощів. Вхідний бар'єр може бути низьким, але вам не гарантують страховку або інші привілеї, які додаються до традиційної роботи формату з «9 до 17». Також можуть знадобитися роки (або місяці, якщо ви налаштовані рішуче), щоб заробити собі професійну репутацію, коли фриланс- і дистанційні проекти будуть приходити до вас самі.

Добра новина в тому, що ви можете почати будувати кар'єру фрилансера вже зараз, з тими навичками, які у вас вже є. Чим багатше ваш досвід в професії або окремій ніші, тим простіше вам буде знайти роботу, яка приносить задоволення.

Де шукати хорошу віддалену роботу

Найпопулярніші ресурси з пошуку фрилансу, я назву їх «Велика трійка»: Upwork, Fiverr і Toptal. Якщо ви запитували знайомих фрилансерів або шукали в Google «сайти для фрилансерів», то ці назви точно траплялися вам на очі.

Але чи дійсно це кращі варіанти для фрилансерів і дистанційних працівників? Чи є ці компанії єдиними, хто об'єднує бізнеси та фрилансерів? І що більш важливо: чи піклуються ці компанії про людей, які їх використовують? Чи захищають вони їх права?

Відповіді будуть залежати від того, де ви будете їх шукати. З одного боку, знайдуться люди, які скажуть, що Upwork врятував їм життя, з іншого боку, будуть і ті, чий досвід з цією платформою був настільки жахливий, що вони поставили собі за мету застерігати всіх і кожного від роботи з цією компанією.

У недавньому опитуванні, проведеному Lancebase, спільнота фрилансерів Fiverr, запущена в 2016 році, була визнана найкращою фриланс-платформою. Fiverr — платформа, подібна Upwork. Вона допомагає фрилансерам і замовникам знаходити один одного, а ціна за роботу там стартує від $5.

Ви напевно з подивом запитаєте, яка професійна послуга оцінюється всього лише в $5? І не ви одні такі. Робота з цими сайтами може бути перегонами на знос.

Опитування на Lancebase Freelancer Community

Крім низьких ставок на оплату праці такі сайти, як Upwork і Fiverr, забирають 20% від заробітку фрилансера на кожному проекті. Тобто ви заробляєте на Fiverr $5, а в підсумку отримуєте $4. Виглядає і звучить нелогічно. Проте «Велика трійка» управляє індустрією маркетплейсів для фрилансерів.

Оскільки все більше людей шукають фриланс, який принесе задоволення і буде високооплачуваним, мені було важливо знайти сайти та платформи, які ставлять фрилансерів на перше місце або хоча б піклуються про них і захищають їх права.

Я згоден, що «Велика трійка» справляється зі своїм завданням об'єднати бізнеси та фрилансерів — від США до Африки — і забезпечує їм додатковий дохід, але я також вважаю, що компаніям-монополістам в цій індустрії пора брати до уваги добробут фахівців, які на них працюють.

Upwork і Fiverr мають достатньо впливу, щоб встановити мінімальну ставку за кожну навичку, яка виставляється «на продаж» на їх платформах. І ще — $5 не є адекватною ціною за професійну послугу. Очевидно, що дозволяти бізнесу публікувати завдання з написання фрилансером 10 статей до блогу за $10 — це експлуатація. Тим більше, що в умовах поширення COVID-19 і відсутності роботи, у багатьох фахівців просто не залишається іншого вибору.

На випадок, якщо Upwork і Fiverr поцікавляться, чи вони можуть допомогти світу під час пандемії, ось пропозиція: скоротіть грошовий збір з кожного фрилансера всього на 50%, щоб вони могли заробити на 10% більше.

Переходимо до нашого головного питання, але вже з застереженнями.

Де ви можете знайти хороші пропозиції по фрилансу

Є багато варіантів. Просто про них менше знають і говорять, ніж про «Велику трійку».

Обов'язкова вимога до роботи, яка приносить задоволення, — це взаємоповага. Клієнт поважає фрилансера, і фрилансер поважає клієнта. Вони по-людськи ставляться один до одного і цінують внесок кожного до загальної справи. Це — партнерство, в якому двоє людей об'єднуються, щоб разом досягти мети.

Нижче перераховано ресурси, на яких ви, як фрилансер, зможете знайти такі проекти. Їх масштаб не такий великикй, як у Upwork, тому приготуйтеся наполегливіше попрацювати над своєю професійною репутацією та активніше взаємодіяти з фахівцями у вашій індустрії. Але якщо ви будете слідувати обраному курсу, в результаті це принесе вам більше задоволення і високий заробіток.

1. Ком'юніті фрилансерів

Якщо ви фрилансер, важливо належати до фриланс-спільнот. Через них ви можете отримати більше проектів, рекомендацій і порад, які відповідають вашому досвіду і просунуть вас кар'єрним шляхом. Ви зможете отримати пропозиції щодо співпраці від інших фрилансерів зі спільноти та будете почувати себе впевненіше. Просто тому, що перебуватимете в оточенні людей, які займаються тією ж справою, що і ви, які готові обговорити ідеї або відкинути їх.

У фриланс-спільнотах важливу роль відіграють сарафанне радіо і рекомендації. Більше спільнот — більше про вас знають. Це значно спрощує процес пошуку цікавої роботи. Добра новина в тому, що більшість з цих спільнот — не закриті групи. У них часто є сайт, де кожного запрошують приєднатися до спільноти. У більшості випадків потрібно просто уважно пошукати: пропустити першу сторінку Google-пошуку, заповнену посиланнями на «Велику трійку» і їх рекламою, і знайти групу, яка відповідає вашим потребам. Не соромтеся приєднуватися до спільнот, які націлені на фрилансерів, що живуть в певних містах.

Не варто згадувати, що після місяців карантину більшість з нас починають усвідомлювати, що фізична ізоляція може призвести до креативного ступору. Фриланс-спільноти прекрасні ще й тим, що в них ви відчуваєте себе людиною, а не робочою силою, і можете побудувати довірчі відносини, які допоможуть вам бути більш продуктивними, і отримувати натхнення і задоволення від роботи, якою займаєтеся. Погляньте на ці спільноти. Зареєструйтеся або запросіть запрошення, якщо вони відповідають вашій ніші.

Мої фаворити:

2. Компанії, які працюють з фрилансерами та об'єднують їх

Це один з моїх улюблених варіантів. Певні компанії тісно співпрацюють з фрилансерами або мають продукти та сервіси, які допомагають індустрії фрилансу.

Такі компанії однаково лояльні як до фрилансерам, які на них працюють, так і до клієнтів, які їм платять. Вони розглядають їх як партнерів, бачать в них людей, підтримують сприятливі та тривалі відносини між клієнтами й фрилансерами.

Мої фаворити:

3.Email-розсилки

Це гарний варіант: ви підписуєтеся на розсилку і щодня або щотижня отримуєте листи про фриланс від авторитетних компаній, які шукають працівників, в більшості випадків — це дистанційні позиції для роботи на постійній основі.

Такі сервіси можна легко знайти по словах «розсилка про дистанційну роботі». Не обмежуйтеся першою сторінкою видачі. Залежно від вашої індустрії та SEO-налаштувань спільнот, потрібні вам сайти можуть виявитися навіть на 6-й сторінці пошуку, але все ж вони існують, і їх багато.

Мої фаворити:

4. Групи випускників фриланс-курсів

Це ще одне чудове джерело підтримки та пошуку нових проектів, безперервного навчання і колаборацій. Ці групи, як правило, досить активні, оскільки автор курсу ділиться великою кількістю корисного контенту, а випускники знають одне одного особисто і в деяких випадках навіть продовжують бачитися наживо.

Якщо ви новачок у фрилансі, це один з найкращих варіантів для вас. Ви отримуєте нові знання і рекомендації, після чого можете пірнути в сферу фрилансу з головою, маючи підтримку однодумців.

Мої фаворити:

І спеціально в цьому сезоні:

Antiviral work for freelancers and small businesses — ця Facebook-група була створена в березні 2020 го у відповідь на вплив COVID-19 на фрилансерів всього світу. У ній вже понад 16 000 учасників, які підтримують одне одного і діляться всіма даними та рекомендаціями, які трапляються їм на очі.

Тепер у вас в руках є чотири потужні інструменти, які допоможуть знайти більше дистанційних проектів, підтримувати контакт з друзями та колегами, що розкидані по світу, але при цьому займаються тим самим, що й ви.

На додаток до всього цього, як серйозний фрилансер, ви повинні активно розвивати свій власний сайт, оскільки це підвищить довіру ваших замовників і принесе гідних клієнтів.

Часті публікації у власному блозі або на Medium — також хороший спосіб привернути до себе увагу індустрії.

Світ фрилансу все ще новий та здатен дивувати. Ми — покоління, яке формує культуру Діджитал-фрилансу. Ви, я, «Велика трійка» і всі маленькі спільноти, які роблять свій внесок.

Я бажаю вам успіху на шляху пошуку фрилансу і віддаленої роботи, які дійсно приносять задоволення і добре оплачуються.

Поділитись у соцмережах

Автор
Максим Уперяка
Про автора
Керуючий партнер в Make it in Ukraine
Нові статті автора
No items found.
Thanks for signing up
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Powered by Verifalia email verification