Дослідження рекрутингу в українській IT сфері: очікування від 2021, пріоритети та складнощі найму

Матеріал вперше опубліковано у виданні AIN.UA

Рекрутингова платформа Make it in Ukraine провела дослідження основних проблем, намірів і очікувань рекрутерів в українських IT і Digital компаніях. Розповідаємо про найпоказовіші спостереження та цифри. Як компанії наймають, на які тренди орієнтуються в рекрутингової стратегії, наскільки оптимально побудовані в компанії процеси найму, які проблеми виникають при закритті вакансій, як оцінюють, як переконують кандидатів, і чому це не завжди спрацьовує. І головне — наскільки вони побоюються 2021 року.

Як проводилося дослідження

Сформували цільову фокус-групу на платформі LinkedIn. До неї увійшли рекрутери, Talent Acquisition і HR менеджери в українських IT і Digital компаніях, рекрутери-фрілансери та агентства, керівники HR-відділів. Респонденти заповнили опитувальник з 29 закритими та відкритими питаннями, з можливістю вибрати кілька варіантів і залишити уточнюючий коментар.

На момент написання огляду отримано 207 відповідей.

Учасники опитування:

Джерело: AIN + Make it in Ukraine

Як шукають і як наймають

36% компаній закривають вакансії виключно силами штатних співробітників та відзначили, що повністю справляються. Майже половина респондентів комбінує варіанти: in-house і підрядників. Решта (крім агентств) закривають за допомогою внутрішніх рекрутерів, але не справляються на 100%.

На момент опитування ми не отримали відповідей про кризове згортання найму. У 61% в роботі від 1 до 10 відкритих вакансій.

Дослідження рекрутингу в українській IT сфері: очікування від 2021, пріоритети та складнощі найму
Джерело: AIN + Make it in Ukraine

Автоматизація та професійні методи рекрутингу

Булев пошук (Boolean Search) використовує 71% компаній, тобто майже 30% компаній поки втрачають можливості для цілеспрямованого вдумливого сорсингу пасивних кандидатів.

Системи управління: з опитаних компаній тільки 14% не використовують ATS. Решта користуються внутрішніми розробками, придбаними системами або знаходяться в процесі їх підбору.

Топ-3 ATS: дві українські розробки — CleverStaff і Hurma, а також американська GreenHouse. Явного лідера на ринку немає, «парк» систем досить різноманітний.

Дослідження рекрутингу в українській IT сфері: очікування від 2021, пріоритети та складнощі найму
Джерело: AIN + Make it in Ukraine

Пріоритети в стратегії рекрутингу та оптимізації процесів

Світовий тренд розвитку бренду роботодавця знайшов відгук і в українській IT сфері. 94% компаній або вже працюють над брендингом, або планують найближчим часом почати. Тільки 6% не вважають його пріоритетом для компанії.

Оптимізувати процеси інтерв'ю в наступному році розраховують 45% компаній. До автоматизації відносяться більш прохолодно — важливість для майбутньої стратегії відзначили тільки 37%.

При цьому кожна десята компанія не «загадує наперед», не розробляє довгострокових стратегій і вважає за краще діяти ситуативно, в міру появи вакансій.

Складнощі комунікації з командою та клієнтами

Задоволені всіма рекрутинговими процесами в компанії тільки 27% опитаних. У список найбільш часто згадуваних проблемних процесів потрапила комунікація з менеджерами, замовниками, Sales-менеджерами, повнота і швидкість відповідей за кандидатами. Також пріоритетний напрямок —  скорочення кількості етапів найму і прискорення цих процесів.

При цьому 72% відповіли, що в цілому вони задоволені фідбеком від керівництва компанії, що говорить про перекоси більше у зовнішній комунікації та складнощі спілкування із суміжними відділами всередині компанії.

Тексти вакансій рекрутери складають, в основному, спільно (залучають наймаючих менеджерів, тімліда, керівників) — 87% респондентів. Тільки 7,8% кадрових фахівців роблять це самостійно. 4% вважають за краще не сильно заглиблюватися в процес або складати тексти за готовим шаблоном.

Швидкість закриття вакансій

Шоковий «холд» («заморожені» вакансії в невизначеному стані, без прийнятого рішення), який був на початку карантину, вже припинився. 54% компаній закривають вакансії за 3-4 тижні, а у 23% процес все ж розтягується на 1-2 місяці.

Аргументи для переконання кандидата

Практично всі українські компанії розуміють, що однією зарплатою кандидата не переконати. Тільки 2,5% респондентів використовують високу зарплату як головну перевагу. Решта комбінують матеріальні та нематеріальні переваги й бонуси. 37% рекрутерів окремо наголосили те, що важливіше за все — це знайти особисту мотивацію кандидата.

Що заважає закривати вакансії та залучати потрібних кандидатів

61% відзначили високі вимоги та складні завдання на проєкт, через які не вдається знайти кандидатів, які відповідатимуть вимогам. 23% відзначають високе завантаження рекрутерів, які не можуть на 100% викладатися на заповнення кожної вакансії та шукати у всіх каналах.

Дослідження рекрутингу в українській IT сфері: очікування від 2021, пріоритети та складнощі найму
Джерело: AIN + Make it in Ukraine

26% відзначили недостатню конкурентність пропозицій і зарплати, через що кандидат приймає інший оффер.

Інші причини того, що кандидат відмовляється або вибирає іншу компанію:

Вакансії, які найскладніше закривати

Практично з однаковим відсотком лідирують у списку найскладніших вакансій: досвідчені професіонали з високим грейдом (43%) та фахівці за рідкісними й складними технологіями (45%).

Рідше доводиться наймати керівний склад і «зірок», або топ перформерів (A-Players) — 11% і 14% відповідно.

Адекватна оцінка кандидата

72% респондентів відповіли, що володіють для цього необхідними техніками й методиками, 10% визнають, що час від часу пропускають кандидатів, які пізніше виявляють недоліки в Soft Skills. 13% відзначає, що більше проблем виникає при оцінці технічних навичок.

37% вважає, що немає методів, що дозволяють гарантовано перевірити адекватність людини, а 64% намагаються вибудовувати правильний ланцюжок інтерв'ю.

79% респондентів перевіряють кандидатів за допомогою безпосередньо технічного тестування їхніх навичок, 31% вважають за краще почути відповіді кандидата по системі STAR (ситуація, мета, дія, результат), 32%, серед іншого, довіряють, психологічному тестуванню та оцінці особистості.

Критерії ефективності найму

Важливість метрик якості кандидатів відзначили 83% (в тому числі чи пройшов співробітник випробувальний період), час найму — 50%, витрати на залучення співробітника —  32%.

26% закликали оцінювати те, чи приносить співробітник компанії прибуток.

Чого чекають рекрутери від 2021

IT і Digital індустрія налаштована оптимістично: 76% респондентів відзначають, що в наймі у них все під контролем і до 2021 року готові. Чекають глобальної кризи — 11%, локального спаду в Україні — 6%. У коментарях рекрутери уточнили, що очікують збільшення числа відкритих вакансій (особливо, віддаленого формату) на тлі зменшення кількості кандидатів.

Погіршення умов для компанії, зупинки набору і навіть скорочень очікує тільки 1% респондентів.

Що читають рекрутери - Топ 5 джерел

  1. DOU (29%)
  2. Різноманітні профільні Telegram-канали та чати (27%)
  3. LinkedIn — блог і підписки (12%)
  4. Блог Hurma (10%)
  5. Habr (6%)

Як бачимо, більшість українських IT та Digital компаній досить швидко прийшли до тями після першого шокового локдауну та налаштовані оптимістично щодо 2021 року. Компанії все ще наштовхуються на відчутний брак професіоналів, затягнутий та неоптимізований процес найму, але в цілому швидко адаптуються й охоче переймають світові тренди.

Поділитись у соцмережах

Автор
Денис Якушенко
Про автора
Редактор Make it in UA
Thanks for signing up
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Powered by Verifalia email verification