Як компанії адаптують роботу зі співробітниками до нових локдаунів у 2021-2022 роках

У нашому попередньому дослідженні ми розбирали, як технічні гіганти співвідносять політику Back to Office зі стійким трендом на віддалену роботу. Про ці та інші деталі ми також говорили з популярним українським ЗМІ Vesti UA. У цій розширеній версії нашого коментаря (ексклюзивно для наших читачів) ми продовжуємо аналізувати тенденції та події, спрямовані на роботу зі співробітниками. На радарі — зміни у підходах до найму, утримання та підтримання у гарному стані працівників міжнародному та, зокрема, українському бізнесі. Що переважає: прийняття тенденцій чи ігнорування? Чи є нам з вами чогось боятись, чи все буде добре?

Більшість клієнтів, з якими ми працюємо (міжнародні компанії), в основному захищені від локдауну з однієї простої причини. Вони на самому початку пандемії прийняли й адаптувалися під вимоги нового VUCA-світу і стали Remote. Багато з них (як і ми) були спочатку Remote-First. Це означає, що  немає проблем з тим, щоб дістатися на роботу/з роботи, контактувати зі скупченнями людей, брати участь у співбесідах і так далі.

На жаль, багато українських компаній, на наш погляд, недостатньо уваги приділяють трансформації рекрутингових і HR процесів і виконують тільки те, що змушені за нормативними вимогами. Так, нам досі багато запитів на рекрутинг приходить з вимогою працювати в офісі, on site (втім, загалом в IT ми бачимо набагато більш гнучкий та здоровий підхід до робочих процесів). На жаль, таким чином компанії чинять собі подвійну шкоду:

 У підсумку, ми можемо виділити 7 світових HR і рекрутингових питань та спостережень, які допоможуть зрозуміти, наскільки ви захищені від наступних хвиль пандемії. Багато з цих прийомів уже успішно показали себе торік і можуть бути корисні українським компаніям у чергову хвилю COVID-19:

✅ 1. Багато компаній не тільки не поспішають виводити співробітників з віддаленої роботи (Google, наприклад, відклав це рішення на 2022 рік), а й посилюють турботу про безпеку співробітників (Facebook, Microsoft). Ті ж, хто змушує своїх людей повертатися в офіси (Amazon, Apple) стикаються з активним опором співробітників.

✅ 2. Віртуальний і віддалений рекрутинг ще рік тому став нормою. На нашу думку, компаніям не варто повертатися до співбесід, щоб оцінювати кандидата вживу. Деякі гіганти можуть дозволити собі навіть дорогі VR-системи для оцінки, співбесід і онбордингу. Або хоча б сервіси віддаленого інтерв'ювання — від вже всім звичного Zoom-інтерв'ю або Google Meet до сервісів на зразок HireVue. За 2020-2021 рік частка відео співбесід в загальній їх кількості зросла на 67%, а більш ніж половина керівників продовжать цей формат і після пандемії.

При цьому, в цілому за оцінкою LinkedIn, понад 80% рекрутерів по всьому світу також впевнені, що віртуальний/віддалений рекрутинг залишиться навіть після завершення пандемії.

✅ 3. Нові вимоги до співробітників. Цікавий приклад зміни HR-процесів показує Google. Тепер при поверненні в офіс вони будуть перевіряти, чи вакцинований співробітник. Така практика починає розглядатися в СНД і Європі. Там вона зустрічає негатив і сприйняття як обмеження свобод. Але з точки зору боротьби з пандемією рішення досить дієве. В Україні з її низькими темпами вакцинації це б дуже допомогло.

Інших якихось особливих вимог і обмежень, на наш погляд масово не спостерігається. Та їх і не повинно бути, у зв'язку з наступним трендом №4 (зарплати). В індустрії гостра нестача професіоналів, якщо ще їм ставити якісь неприйнятні умови й обмеження, шанс найняти їх буде наближатися до нуля. Адже завжди знайдеться більш лояльний роботодавець.

✅ 4. Що стосується зв'язку пандемії та зарплат, тут з упевненістю говоримо, що будь-яка кореляція перебивається найпотужнішим трендом перегрітого IT-ринку в Україні. Влітку ми проводили велике дослідження на цю тему і переважна більшість чекає якщо не подальшого зростання зарплат айтівців в Україні, то як мінімум збереження їх на тому ж рівні. Тобто всі грошові та негрошові мотивації ("плюшки") прив'язані виключно з метою мати кращий вигляд, ніж сотні конкурентів і залучити фахівця рівня Middle +/Senior.

✅ 5. Нормальна практика фінансової підготовки майбутніх співробітників до віддаленої роботи (і до можливих локдаунів, якщо компанія ще не перейшла на віддалену роботу) — це відразу обумовлена ​​сума компенсації за облаштування віддаленого робочого місця. Українські IT-компанії це охоче перейняли й застосовують.

В основному мається на увазі оплата і відправка співробітникам робочого ноутбука або стаціонарного комп'ютера, оплата поїздок на таксі, відряджень. Буває, що це й оплата місця у коворкінгу, оплата або доставка здорового харчування, покупка ергономічних меблів (робочий стіл, крісло і так далі).

Про healthcare пакети, страховки, і тому подібне навіть не говоримо. Якщо IT-компанія хоче отримати співробітника — це вже за замовчуванням повинно бути включено в пакет.

✅ 6. Відчутно менше, ніж нам хотілося б, компанії (переважно середні та великі), починають поглиблювати свої процеси утримання співробітників, їх розвитку і турботи про здорову атмосферу в команді. Наймають HRD, психологів, тренерів та менторів, створюють активності, де кожен співробітник буде отримувати необхідний зворотний зв'язок і підтримку морального стану, який неминуче просідає у більшості людей в умовах пандемії.

✅ 7. Чи будуть українські компанії скорочувати співробітників при новому локдауні? Не скажемо про всі сфери бізнесу, але що стосується IT і Digital індустрії, то тут ми впевнені, що переважно не будуть. Коли ми аналізували очікування від 2021 року, то явно побачили: шок пройшов. Ті компанії, які спочатку з переляку звільняли співробітників, потім почали їх активно набирати. І не завжди це у них виходило, оскільки за цей час різко підскочила конкуренція за розумних фахівців.

У кінці 2020 року за нашою оцінкою, розраховували на майбутнє скорочення близько 1% рекрутерів, HR і керівників. За нашим щоденним спілкуванням з клієнтами й партнерами ми відчуваємо, що відсоток таким самим і залишився. Втім, в оффлайн бізнесах, звичайно ж, картина відрізняється.

Тож, висновок простий: просто та легко не буде, але й Апокаліпсису для співробітників не очікується. А якщо у вас якийсь локальний Апокаліпсис чомусь почався, то ви знаєте, що можна зробити і кому писати.

Поділитись у соцмережах

Автор
Денис Якушенко
Про автора
Редактор Make it in UA
Thanks for signing up
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Powered by Verifalia email verification