May 29, 2020

Де знайти фриланс, який буде приносити задоволення (Спойлер: це не Upwork)

У нульових роках «підприємництво» стало словом десятиліття, коли дорослі люди, незалежно від віку, відкрили для себе світ віддаленої роботи. Цей крок приніс відчуття свободи в життя багатьох людей, і його вплив не втрачає своєї сили й сьогодні.

Зараз знову відбуваються зрушення в робочій культурі. Пандемія закрила багатьох людей вдома, тому сьогодні більшість звертається до фрилансу, щоб отримати додатковий дохід за часів непередбачуваній ситуації в світовій економіці. Тепер фриланс стає новим трендом. І оскільки багато хто починає до нього придивлятися, перше питання, яке виникає: «Де можна знайти гарні пропозиції з віддаленої роботи?»

Перед тим, як я поділюся моїми улюбленими фриланс-спільнотами, сайтами та ресурсами, важливо відзначити, що перші кроки в сфері фрилансу супроводжуються великою кількістю труднощів. Вхідний бар'єр може бути низьким, але вам не гарантують страховку або інші привілеї, які додаються до традиційної роботи формату з «9 до 17». Також можуть знадобитися роки (або місяці, якщо ви налаштовані рішуче), щоб заробити собі професійну репутацію, коли фриланс- і дистанційні проекти будуть приходити до вас самі.

Добра новина в тому, що ви можете почати будувати кар'єру фрилансера вже зараз, з тими навичками, які у вас вже є. Чим багатше ваш досвід в професії або окремій ніші, тим простіше вам буде знайти роботу, яка приносить задоволення.

Де шукати хорошу віддалену роботу

Найпопулярніші ресурси з пошуку фрилансу, я назву їх «Велика трійка»: Upwork, Fiverr і Toptal. Якщо ви запитували знайомих фрилансерів або шукали в Google «сайти для фрилансерів», то ці назви точно траплялися вам на очі.

Але чи дійсно це кращі варіанти для фрилансерів і дистанційних працівників? Чи є ці компанії єдиними, хто об'єднує бізнеси та фрилансерів? І що більш важливо: чи піклуються ці компанії про людей, які їх використовують? Чи захищають вони їх права?

Відповіді будуть залежати від того, де ви будете їх шукати. З одного боку, знайдуться люди, які скажуть, що Upwork врятував їм життя, з іншого боку, будуть і ті, чий досвід з цією платформою був настільки жахливий, що вони поставили собі за мету застерігати всіх і кожного від роботи з цією компанією.

У недавньому опитуванні, проведеному Lancebase, спільнота фрилансерів Fiverr, запущена в 2016 році, була визнана найкращою фриланс-платформою. Fiverr — платформа, подібна Upwork. Вона допомагає фрилансерам і замовникам знаходити один одного, а ціна за роботу там стартує від $5.

Ви напевно з подивом запитаєте, яка професійна послуга оцінюється всього лише в $5? І не ви одні такі. Робота з цими сайтами може бути перегонами на знос.

Опитування на Lancebase Freelancer Community

Крім низьких ставок на оплату праці такі сайти, як Upwork і Fiverr, забирають 20% від заробітку фрилансера на кожному проекті. Тобто ви заробляєте на Fiverr $5, а в підсумку отримуєте $4. Виглядає і звучить нелогічно. Проте «Велика трійка» управляє індустрією маркетплейсів для фрилансерів.

Оскільки все більше людей шукають фриланс, який принесе задоволення і буде високооплачуваним, мені було важливо знайти сайти та платформи, які ставлять фрилансерів на перше місце або хоча б піклуються про них і захищають їх права.

Я згоден, що «Велика трійка» справляється зі своїм завданням об'єднати бізнеси та фрилансерів — від США до Африки — і забезпечує їм додатковий дохід, але я також вважаю, що компаніям-монополістам в цій індустрії пора брати до уваги добробут фахівців, які на них працюють.

Upwork і Fiverr мають достатньо впливу, щоб встановити мінімальну ставку за кожну навичку, яка виставляється «на продаж» на їх платформах. І ще — $5 не є адекватною ціною за професійну послугу. Очевидно, що дозволяти бізнесу публікувати завдання з написання фрилансером 10 статей до блогу за $10 — це експлуатація. Тим більше, що в умовах поширення COVID-19 і відсутності роботи, у багатьох фахівців просто не залишається іншого вибору.

На випадок, якщо Upwork і Fiverr поцікавляться, чи вони можуть допомогти світу під час пандемії, ось пропозиція: скоротіть грошовий збір з кожного фрилансера всього на 50%, щоб вони могли заробити на 10% більше.

Переходимо до нашого головного питання, але вже з застереженнями.

Де ви можете знайти хороші пропозиції по фрилансу

Є багато варіантів. Просто про них менше знають і говорять, ніж про «Велику трійку».

Обов'язкова вимога до роботи, яка приносить задоволення, — це взаємоповага. Клієнт поважає фрилансера, і фрилансер поважає клієнта. Вони по-людськи ставляться один до одного і цінують внесок кожного до загальної справи. Це — партнерство, в якому двоє людей об'єднуються, щоб разом досягти мети.

Нижче перераховано ресурси, на яких ви, як фрилансер, зможете знайти такі проекти. Їх масштаб не такий великикй, як у Upwork, тому приготуйтеся наполегливіше попрацювати над своєю професійною репутацією та активніше взаємодіяти з фахівцями у вашій індустрії. Але якщо ви будете слідувати обраному курсу, в результаті це принесе вам більше задоволення і високий заробіток.

1. Ком'юніті фрилансерів

Якщо ви фрилансер, важливо належати до фриланс-спільнот. Через них ви можете отримати більше проектів, рекомендацій і порад, які відповідають вашому досвіду і просунуть вас кар'єрним шляхом. Ви зможете отримати пропозиції щодо співпраці від інших фрилансерів зі спільноти та будете почувати себе впевненіше. Просто тому, що перебуватимете в оточенні людей, які займаються тією ж справою, що і ви, які готові обговорити ідеї або відкинути їх.

У фриланс-спільнотах важливу роль відіграють сарафанне радіо і рекомендації. Більше спільнот — більше про вас знають. Це значно спрощує процес пошуку цікавої роботи. Добра новина в тому, що більшість з цих спільнот — не закриті групи. У них часто є сайт, де кожного запрошують приєднатися до спільноти. У більшості випадків потрібно просто уважно пошукати: пропустити першу сторінку Google-пошуку, заповнену посиланнями на «Велику трійку» і їх рекламою, і знайти групу, яка відповідає вашим потребам. Не соромтеся приєднуватися до спільнот, які націлені на фрилансерів, що живуть в певних містах.

Не варто згадувати, що після місяців карантину більшість з нас починають усвідомлювати, що фізична ізоляція може призвести до креативного ступору. Фриланс-спільноти прекрасні ще й тим, що в них ви відчуваєте себе людиною, а не робочою силою, і можете побудувати довірчі відносини, які допоможуть вам бути більш продуктивними, і отримувати натхнення і задоволення від роботи, якою займаєтеся. Погляньте на ці спільноти. Зареєструйтеся або запросіть запрошення, якщо вони відповідають вашій ніші.

Мої фаворити:

2. Компанії, які працюють з фрилансерами та об'єднують їх

Це один з моїх улюблених варіантів. Певні компанії тісно співпрацюють з фрилансерами або мають продукти та сервіси, які допомагають індустрії фрилансу.

Такі компанії однаково лояльні як до фрилансерам, які на них працюють, так і до клієнтів, які їм платять. Вони розглядають їх як партнерів, бачать в них людей, підтримують сприятливі та тривалі відносини між клієнтами й фрилансерами.

Мої фаворити:

3.Email-розсилки

Це гарний варіант: ви підписуєтеся на розсилку і щодня або щотижня отримуєте листи про фриланс від авторитетних компаній, які шукають працівників, в більшості випадків — це дистанційні позиції для роботи на постійній основі.

Такі сервіси можна легко знайти по словах «розсилка про дистанційну роботі». Не обмежуйтеся першою сторінкою видачі. Залежно від вашої індустрії та SEO-налаштувань спільнот, потрібні вам сайти можуть виявитися навіть на 6-й сторінці пошуку, але все ж вони існують, і їх багато.

Мої фаворити:

4. Групи випускників фриланс-курсів

Це ще одне чудове джерело підтримки та пошуку нових проектів, безперервного навчання і колаборацій. Ці групи, як правило, досить активні, оскільки автор курсу ділиться великою кількістю корисного контенту, а випускники знають одне одного особисто і в деяких випадках навіть продовжують бачитися наживо.

Якщо ви новачок у фрилансі, це один з найкращих варіантів для вас. Ви отримуєте нові знання і рекомендації, після чого можете пірнути в сферу фрилансу з головою, маючи підтримку однодумців.

Мої фаворити:

І спеціально в цьому сезоні:

Antiviral work for freelancers and small businesses — ця Facebook-група була створена в березні 2020 го у відповідь на вплив COVID-19 на фрилансерів всього світу. У ній вже понад 16 000 учасників, які підтримують одне одного і діляться всіма даними та рекомендаціями, які трапляються їм на очі.

Тепер у вас в руках є чотири потужні інструменти, які допоможуть знайти більше дистанційних проектів, підтримувати контакт з друзями та колегами, що розкидані по світу, але при цьому займаються тим самим, що й ви.

На додаток до всього цього, як серйозний фрилансер, ви повинні активно розвивати свій власний сайт, оскільки це підвищить довіру ваших замовників і принесе гідних клієнтів.

Часті публікації у власному блозі або на Medium — також хороший спосіб привернути до себе увагу індустрії.

Світ фрилансу все ще новий та здатен дивувати. Ми — покоління, яке формує культуру Діджитал-фрилансу. Ви, я, «Велика трійка» і всі маленькі спільноти, які роблять свій внесок.

Я бажаю вам успіху на шляху пошуку фрилансу і віддаленої роботи, які дійсно приносять задоволення і добре оплачуються.

Поділитись у соцмережах

Автор
Максим Уперяка
Про автора
Керуючий партнер в Make it in Ukraine
Нові статті автора
No items found.
Thanks for signing up
Oops! Something went wrong while submitting the form.

What else would you like to know?

Rated 4,6
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Do you have enough information to go ahead?
Powered by Verifalia email verification