Компанії майбутнього: чому потрібно змінюватися сьогодні, щоб не втратити співробітників завтра

Авторська колонка Павла Целуйка (засновник Merge Development)

В одному зі своїх дописів у блозі я писав про те, як керівники можуть створювати безпечне робоче середовище для співробітників. Сьогодні я хочу розглянути детальніше, чому потрібно зосереджуватись не лише на робочому середовищі, але й змінювати внутрішні процеси у бізнесі, щоб підготуватися до майбутнього.

Чому нам потрібні зміни?

Ми живемо у (пост)пандемійному світі. У той час як багато країн зараз майже відкриті, і люди поступово повертаються до звичного ритму життя, багато компаній розглядають дистанційний або гібридний варіант роботи.

Дистанційна робота пропонує безліч переваг як для компаній, так і для співробітників. Починаючи від зменшення операційних витрат до покращення життя кожного співробітника. 

Проте, існують і недоліки. Ще до пандемії співробітники проводили до 80% робочого дня, спілкуючись один з одним. Сьогодні «день без зустрічей» є єдиним днем, коли можна запланувати зустріч. Тож одна з причин змін полягає в тому, щоб зробити спілкування ефективнішим.

Ще одна важлива тема – зміни в суспільстві. Розвиток руху проти нерівності, сексуальних домагань та расизму назавжди змінює те, як люди сприймають і обирають компанію для роботи.

І так само як з підготовкою фігури до літа протягом зимових місяців, варто почати готувати свій бізнес до майбутнього вже сьогодні.

Цілі та цінності

Перше, що я рекомендую переглянути, це цілі та цінності компанії.

Чи всі знають напрямок розвитку вашої організації та її основні цілі? Місія, бачення та цілі компанії транслюються під час онбордингу, корпоративних заходів або на вебсайті компанії. В теорії, всі працівники повинні розуміти напрямок руху компанії. Але насправді мало хто з них цікавиться цим. Однією з причин є те, що їм байдуже, тому що вони не вірять у ціль. Хоча останнім часом кількість співробітників, які активно беруть участь у житті компанії, зростає.

Дивлячись на зміни в різних верствах населення і зростання екологічної свідомості, потрібно думати про свою мету як про щось більш обґрунтоване і бути ближчими до реальності. Люди піклуються один про одного та про навколишнє середовище, тому має сенс те, що вони хотіли б працювати над проєктом, який змінює світ на краще.

Очевидна мета компанії є механізмом, який зближує людей зі стейкхолдерами та мотивує їх на нові досягнення.

Головне у формуванні чи переосмисленні своєї мети – не обманювати нікого, а особливо себе. Люди розуміють, коли ти намагаєшся їх обдурити. І ніхто не буде працювати на організацію, яка намагається сховатися за фальшивими цінностями.

Простіша організаційна структура компанії та швидший процес прийняття рішень

Оскільки за останні роки підрозділи у багатьох компаній стали більш пов’язаними, це призвело до ускладнення їх структури. Іноді співробітники навіть не знають, до кого вони можуть звернутися з дрібними питаннями, не кажучи вже про речі, пов’язані з проєктом чи чимось більш важливим. З переходом на дистанційну роботу це може бути ще складніше.

Нам хочеться зберегти певну дієву структуру, і плоска організаційна структура яка здатна швидко пристосовуватись до змін, є найкращим способом досягти цього.

Інша перевага більш плоскої структури компанії полягає в тому, що прийняття рішень відбувається набагато швидше.

Розробник і видавець ігор Valve роками використовує плоску структуру у компанії. Не всі їхні проєкти були успішними, але її справді вважають однією з найкращих компаній для роботи.

Не ідеї, а гіпотези

Інша річ, якій сприяє плоска структура компанії, це підхід «провалюй, навчайся, повторюй». Щоб ваш бізнес був конкурентоспроможним, ваші співробітники повинні швидко вчитися. Заохочення філософії безперервного навчання спонукає людей заново відкривати себе та пристосовуватися до постійно мінливих потреб ринку. Сприйняття невдач це те що ви повинні змінити у своїх співробітниках. Сатья Надела, генеральний директор Microsoft, якось поділився, що вони «використовують невдачі для зростання». Замість того, щоб розглядати невдачу як невдачу, кожен повинен розглядати це як можливість навчання. Що якщо замість того, щоб сказати «у мене є ідея», ви скажете: «У мене є нова гіпотеза, перевірмо її, зрозуміємо, чи вона працює, як швидко ми зможемо її підтвердити».

Середовище, в якому кожному комфортно експериментувати та навчатися, прискорює особистісний ріст співробітників. У довгостроковій перспективі це принесе користь і компанії – таке середовище сприяє творчості та інноваціям, що лише зміцнює її позиції на ринку.

Найціннішим є те, що співробітники реалізують свій справжній потенціал, та навіть не замислюються про те, щоб покинути вашу компанію.

Співробітники – ваш головний актив

У той час як деякі компанії звільняють своїх співробітників, використовуючи штучний інтелект, інші витрачають гроші та найцінніший ресурс – час – на виховання та розвиток талантів.

Сьогодні працівники є найціннішим активом будь-якої компанії. Це твердження має кілька обґрунтувань: від тих що пов’язані з HR-брендом до економічних. Найм нових працівників може коштувати більше, ніж очікувалося. Через кілька років ситуація буде ще гіршою. Тому деякі компанії переходять на модель виділених команд або шукають працівників в інших країнах.

Рухатися в майбутнє та формувати найкраще робоче середовище є обов’язковою умовою підготовки до майбутнього. Інклюзивність – це не просто слово – воно означає, що ніхто не повинен залишатися позаду. Останні дослідження показують, що близько 39% з тих, хто шукає роботу, відхилили пропозицію компанії через її недостатню інклюзивність.

Наступна важлива річ — баланс між роботою та особистим життям. Якщо ви хочете зберегти своїх співробітників у компанії, вам слід інвестувати в управлінські та операційні процеси, щоб не допустити їх вигорання.

І на закінчення

Пандемія COVID-19, рух проти расизму та сексуальних домагань на робочому місці показали нам, наскільки недосконалим є наше робоче середовище. Люди прагнуть змін і саме від нас залежить зміна того як ми працюємо на краще.

Оскільки багато компаній зустрічають цю кризу з невизначеністю та страхом, я вважаю, що це чудова нагода для бізнесів оновити свої системи та процеси, зробити їх більш гнучкими, інтегрованими, інклюзивними та, зрештою, більш людяними.

Поділитись у соцмережах

Автор
Павло Целуйко
Про автора
Засновник Merge Development
Нові статті автора
No items found.
Thanks for signing up
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Powered by Verifalia email verification