Ким працювати у 2030 році? Сміттєвий дизайнер, регулювальник для дронів, конфліктолог для кіборгів та інші чудернацькі професії

Блог LinkedIn іноді дивує. Знаючи, що у деяких авторів непогано розвинена фантазія і цікаве (хоча й своєрідне) почуття гумору, ми майже не дивуємось, коли бачимо подібні статті. Але читати таке все ж трохи дивно. Хоча й корисно: тренуємо «thinking out of the box», намагаємось зламати стереотипи та передбачити дивні речі. Про що взагалі мова?

Днями в блозі вийшла стаття-вангування від Брюса Андерсона на тему «А що у 2030 році за професії будуть такі, за якими кандидатів забиратимуть з руками та ногами?»

Дисклеймер: частина з них виглядає досить логічно, і наче вже навіть є, або не проблема поширити. Але ж інша частина… 🙈 Коротше кажучи, ми не могли це не перекласти для вас.

Загалом, багато з професій на майбутні 5-10 років виникнуть на основі технологій, які з'являються вже сьогодні: безпілотники, альтернативна енергетика, автономні автомобілі, криптовалюти та блокчейн (і це лише найочевидніші напрями).

1. Творець органів 😱

Новозеландський сайт Crimson Education нагнітає та припускає, що нестача органів для пересадки врешті-решт призведе до того, що вчені почнуть створювати органи та частини тіла зі стовбурових клітин та інших матеріалів, включаючи ті, які, можливо, ще не існують. Рекрутери шукатимуть кандидатів з освітою в галузі молекулярної біології, тканинної інженерії або біомедичної інженерії.

(Прим. MIU: та наче ж вже в медицині та біоінженерії таке є, але ще не вийшло на промислові масштаби. А от як вийде…)

2. Конструктор подорожей доповненої дійсності

Автори передають привіт фільму Total Recall (імплантати пам'яті про відпустку) та Westworld (парк розваг з андроїдами). тож AR-конструктори подорожей дозволять клієнтам випробувати практично все, що вони забажають. Фахівці зі створення AR-подорожей, згідно з публікацією Cognizant, будуть "проєктувати, писати, створювати, калібрувати, гейміфікувати, будувати і - найголовніше - персоналізувати наступне покоління запаморочливих історій та миттєвих віньєток" для тих, хто може собі це дозволити. Для цієї посади знадобиться диплом кіношколи, а також досвід роботи з масовими розрахованими на MMO ігри.

Нам про таке досить дико читати, бо не до іграшок, проте в плані AR (не VR, оскільки там треба дуже дороге обладнання) професія, пов'язана хай не з розвагами, а з якимись корисними сценаріями та маршрутами в AR — чому б ні. Цікава ідея. Можна розвинути у справжню користь (навіть, у воєнну).

3. Планувальник метавсесвітів

Як не дивно, одними з перших робочих місць, створених метавсесвітом, стали робочі місця у роздрібній торгівлі – на початку травня компанія Meta відкрила магазин у Каліфорнії для продажу обладнання VR та AR. Звісно, ​​у майбутньому метавсесвіт не лише доповнить реальність, а й поповнить список затребуваних робочих місць у LinkedIn. І однією з таких посад буде планувальник метавсесвіту. У блозі Honeypot, зазначають, що такий Планувальник має керувати стратегічним портфелем можливостей від перевірки концепції до пілотного проєкту та впровадження. Планувальникам знадобиться досвід управління та підприємницький дух.

Тут не будемо критикувати, метавсесвіти зараз дійсно стали хайповою темою (а головне, що тут дійсно проводиться дуже багато робіт та досліджень. А якщо Meta взялась, то через 5-10 років ще й не таке побачимо. І це теж буде досить прикладне і буденне, а не якісь казочки та 3D ельфи.

4. Установник біоплівок

Оце страшне. І тут краще почитати першоджерело — Канадський стипендіальний фонд (CST). Біоплівки — скупчення мікробних клітин, прикріплених до вологих поверхонь. Теоретично вони є чудовим інструментом для очищення стічних вод, ліквідації розливів нафти та вироблення електроенергії. А ще — для будинків. На думку дослідників, — ними можна покривати певні поверхні у ванній та на кухні будинків. Тож цікава ідея для екологічно чистих,  «розумних», енергоефективних будівель. Цілком можливо, що фахівці з установки біоплівки оснастять душові кабіни мікробами, що знищують цвіль у ванній, або, у більш широкому сенсі, оснастять будинки живими організмами для перероблювання сміття.

І тоді така професія буде десь поряд з установником кондиціонерів та пластикових вікон та балконів.

5. Прогнозист землетрусів

У 1970-х роках багато вчених говорили, що точне та своєчасне передбачення землетрусів не за горами. Через п'ять десятиліть це так і залишилося не до кінця здійсненним. І начебто сейсмологія, як і передбачення погоди, досить логічна наука. Але ж ефективність, як бачите, може бути значно кращою.

Єдина різниця — тепер можна залучати системи AI та машинного навчання, що застосовується в сейсмології останніми роками. Явно не масова професія, але для сейсмоактивних регіонів — незамінна.

6. Інженер генерованих та друкованих споруд та структур (в оригіналі Makeshift structure engineer)

Часи, коли 3D-друк використовувалася для створення дармовисів для ключів і пластикових звіряток та голів Йоди, змінилися. Награлись. Тепер технологія використовується для протезування, створення прототипів двигунів, будівництва тимчасових будівель для тих, хто потребує після стихійного лиха або збройних конфліктів (зараз би це дуже не завадило у зруйнованих регіонах України, де поки що обходяться тимчасовими модульними будиночками).

Оце дуже потрібна роль, бажано, щоб її «прокачали» якомога швидше. Такі інженери матимуть освіту в галузі промислового дизайну та структурної інженерії.

7. Аудитор упередженості алгоритмів

Алгоритми визначають багато в житті 21 століття, починаючи від музичного вибору, що пропонує Spotify, і закінчуючи варіантами знайомств, запропонованими Tinder. Сучасний процес найму — від того, які оголошення розміщуються серед претендентів, до того, яких кандидатів пропонує рекрутерам система ATS, - також здійснюється за їх допомогою. Аудитори з перевірки упередженості алгоритмів повинні мати освіту в галузі комп'ютерних наук або аналітики даних. Це допоможе досягти справедливості у відборі.

Трохи дивно, бо використання алгоритмів у рекрутингу і було замислене як засіб позбутись «упередженості» (на Заході це також дуже популярна тема). Але, як бачимо, і алгоритми бувають не дуже об'єктивними. Цікаво, але поки не дуже зрозуміло, як саме це розвиватиметься.

8. Відновлювач природи (в оригіналі Rewilder)

Це радикальні перетворювачі, які потенційно можуть перетворити «бетонні джунглі» на «зелений рай». Rewilders зосередяться на усуненні наслідків двовікової промислової революції, замінюючи застарілі заводи та непотрібні будівлі, дороги та паркани лісами та місцевими краєвидами. Люди, які займаються відновленням дикої природи, швидше за все, мають досвід роботи в сільському господарстві, управлінні дикою природою та наукою про навколишнє середовище.

9. Менеджер з людино-машинної взаємодії

Можливо, немає іншої посади, яка ставить її власника в центр майбутнього роботи так, як це робить менеджер з людино-машинної взаємодії. Cognizant бачить цю роль так: як менеджер людино-машинної взаємодії, ви визначатимете завдання, процеси, системи та досвід, які можуть бути вдосконалені за допомогою нових технологій, і продумувати нові підходи, навички, взаємодії та конструкції. Ви визначите ролі та обов'язки та встановите правила того, як машини та робітники повинні координувати свої дії для виконання завдання.

Поки виглядає як кіно про Робокопа, але певною мірою колись воно таки знадобиться. Рекрутери шукатимуть кандидатів з освітою в галузі експериментальної психології або нейронауки у поєднанні з роботою в галузі комп'ютерних наук, інженерії чи HR (щоб напарники не сварились і були щасливими).

Future Jobs 2030
Фото з напарником. Корпоратив-2030

10. Радник із цифрових валют

З різким зростанням інтересу до таких криптовалют, як Bitcoin, Litecoin та Ethereum, в інвесторів з'явилися величезні можливості – і потенційний ризик – у нерегульованих фінансових інструментах. "Консультанти з цифрових валют, спеціалізуються на цих валютах і показують людям, як управляти своїми статками, використовуючи правильний баланс. Консультанти з цифрових валют матимуть досвід роботи в галузі бухгалтерського обліку, фінансового менеджменту та безпеки даних.

Тут автор трішки схалтурив, оскільки криптосфера настільки вже розвинена, що таких фахівців дуже багато. Але треба ще більше. І більш якісних. Оскільки усе це «довірче керування криптопортфелем», як воно є зараз — то на 99% шарлатанство та афери.

 Трохи відійдемо від саме криптовалютної теми. Ми періодично знайомимо вас з темою нативної криптосфери, веб3. Але ж і традиційний бізнес (та навіть державні інституції) активно намагаються заскочити у цей потяг.
Тож ми вважаємо, що криптосфера не лише про гроші, а й про фантастичні технології. Ось
стаття, де дуже докладно розповідається, що з професіями у цій сфері, які фахівці цінуються більше. Так що дивних професій майбутнього тут ще виникне дуже багато.

11. Оптимізатор трафіку безпілотників

Колись це був Sci-Fi, а тепер вони ведуть війни (топ запит серед наших волонтерів), охороняють порядок та доставляють посилки. Ще через десятиліття або близько того вони будуть усюди. І буде отак:

Кадри з фільму «П'ятий елемент»

Тож хтось має стежити за траєкторіями польотів, щоб вони не почали сіяти повного хаосу. У США NASA та FAA працюють над цим питанням на національному рівні. Оптимізатори трафіку безпілотників займатимуться цим на місцевому рівні.

12. Автомеханік для безпілотних машин

Майбутні лінійки автономних автомобілів від таких компаній, як Tesla, Waymo, GM, Hyundai, Cruise, Pony.ai та Ford, їздитимуть самі. Але вони не самі себе ремонтуватимуть. І механіки, які доглядатимуть автомобілі, будуть поєднувати старомодну любов до копирсання у механізмах з передовим розумінням технологій.

13. Менеджер з проєктування розумного будинку

Сучасні будинки можуть самі керувати своїм освітленням, температурою та безпекою. Кількість менеджерів з проєктування «розумного будинку» буде стрімко зростати в міру того, як будинки будуть будуватися або переобладнатись.

Щоб стати профі потрібні будуть знання в галузі штучного інтелекту, робототехніки, інтернету речей (IoT) та архітектури житлових приміщень.

Але незрозуміло, чого це аж прямо на далеке майбутнє розраховувати: досить зрозуміла і потрібна вже зараз професія.

14. Фахівець гнучкого ланцюжка поставок

В умовах глобальної та онлайнової економіки підприємствам все частіше доводиться реагувати в режимі реального часу на коливання як поставок (де можна отримати деталі швидше, дешевше, кращої якості?), так і попиту.

І тут ми абсолютно не згодні: яке ще майбутнє? Які 5-10 років? Нам вже зараз такі потрібні! Зараз і держави, і волонтери, зіштовхнулись з тим, що через війну стара логістика не працює. І потрібно моментально перебудовувати свої логістичні канали. Це супер актуально вже зараз!

Компаніям потрібні люди, які постійно шукають нові джерела матеріалів та компонентів та підключають лінії поставок компанії на льоту, щоб зберегти низькі витрати та швидке виконання замовлень. Тут потрібні люди, які вивчали управління ланцюгами постачання та логістику в бізнес-школі. Військові ветерани з досвідом роботи у логістиці також матимуть великий попит.

15. Сміттєвий інженер (він же дизайнер сміття)

Де там наш смайлик 😱 з першого пункту?

За даними ООН, люди щорічно виробляють понад 2 мільярди тонн сміття. І нам не вистачає місць для сміття. 

Насправді «сміттєвий дизайнер» то більше клікбейт. До того ж переклад слова design — це не завжди design. А, наприклад, «задум». Тож, цим фахівцям потрібно придумати розумні методи переробки сміття у великих масштабах. Виробники всього, від іграшок до одягу та меблів, будуть наймати їх, щоб знайти ефективніші способи використання та повторного застосування своїх побічних продуктів. Щоб зайнятись цим, знадобляться знання в галузі матеріалознавства та промислового дизайну.

А не ліпити коників, скульптури та інші інсталяції, з пресованого сміття, як могло здатись з назви.

Кадр з м/ф «Wall-E» 

Ось такі приклади. Насправді варіантів може бути купа. Хоча загалом це й вигадки станом на сьогодні,  але й не такі вже й фантастичні.

Замість підсумків

Маєте бажання вчитись, пробувати нове? Завжди знайдеться достойна робота. 

Щобільше, ви можете підготуватись до будь-якої роботи, треба лише знати, де шукати правильну інформацію.

По секрету розповідаємо:

… І все буде добре для кожного з нас. ©

P.S. Вигадуйте цікаві й корисні професії та пишіть їх в чат, буде цікаво почитати.

Title Image: Toy Story

Поділитись у соцмережах

Автор
Денис Якушенко
Про автора
Редактор Make it in UA
Thanks for signing up
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Powered by Verifalia email verification