Make it with Ukraine: Довідник з професій для українців вже працює

Для зміцнення України потрібні наші спільні зусилля: тих, хто захищає країну, тих, хто працює або хоче працювати, тих хто дає роботу та допомагає її знайти. Сподіваємось, що ця Wiki стане в пригоді усім, хто цього потребує.

У першу чергу хочемо звернутись до усіх вас з невеличкою промовою 🙏

Сьогодні наша країна потребує підтримки кожного з нас. Ми створили Make it in Ukraine задля того, щоб кожен український IT-фахівець міг отримати роботу мрії, розвиватись, працювати з України у найцікавіших міжнародних проєктах, отримувати гідну зарплату. І тим сами допомагати не лише собі та своїй родині, а й розвивати економіку країни.

За понад два роки роботи ми допомогли сотням українців найти улюблене місце роботи (а цим вони принесли в економіку України — мільйони $ у виглядів зарплат). Але зараз не час хвалитись…

Коли почалась війна, ми, як і усі українці, намагались, спочатку хаотично, а потім все більше й більше впорядковано, займатись волонтерством та евакуацією.

Кожен з нас є професіоналом у чомусь конкретному: хтось є вправним бійцем/лікарем/водієм і захищає країну на передовій. Хтось є волонтером і допомагає забезпечити усім необхідних усіх, хто цього потребує.

Ми ж як рекрутери знаходимо свою користь (звісно, не припиняючи й волонтерити) ось у чому.

Сьогодні ми бачимо найбільшу цінність та користь з нашого боку у тому, щоб допомагати тим українським талантам, хто через війну втратив роботу та змушений її шукати. Зокрема, якщо довелось виїхати до  іншої країни.

  1. Знаходитимемо для вас вакансії та джерела, де ви зможете обрати роботу, яка вам підходить
  2. Якщо втратили роботу, надсилайте нам свої резюме, ми передаватимемо їх нашим друзям та клієнтам: компаніям, які готові наймати нових співробітників.
  3. Запустили Wiki-довідник — це свого роду буде Настільна книга цифрового українця. Навіть тоді, коли ми з вами святкуватимемо перемогу філіжаночкою кави на Рейтарській.

Кому цей довідник буде корисним

Чим цей Довідник відрізняється від багатьох інших

  1. Фокусуємось суто на тому, щоб допомогти талантам знайти роботу (а компаніям - талантів), підказати, як швидко отримати потрібні навички.
  2. Не намагаємось охопити все - від волонтерства до створення коктейлів Молотова
  3. Розповідаємо, як не потрапити у пастку та зберегти світлий розум, намагаючись робити це все.

Всього на сьогодні вже додано близько 50 різних тематичних розділів (в кожному з яких багато корисних посилань, інструкцій та контактів). І це лише тільки початок!

Короткий огляд та рубрикатор розділів Довідника

(На кожному з підзаголовків є посилання, щоб одразу перейти до потрібної секції Довідника).

Remote професії: курси, гайди

Топ способи Remote заробітку

Якщо у вас є комп’ютер/ноутбук та інтернет, вже можете сміливо шукати роботу в інтернеті. Варіантів - безліч. І, можливо, саме ви зможете винайти принципово новий спосіб заробляти гроші (не порушуючи закон, звісно).

Проте, якщо ви - початківець, то вам 100% знадобиться відправна точка. Тож ось декілька публікацій, в яких розглядаються як найпростіші варіанти роботи, так і складніші, що вимагають глибокої професійної підготовки. Тож, обирайте, що вам ближче.

IT-професії, розробка та QA

В основному IT-індустрія асоціюється у всіх саме з розробниками та написанням коду. Тож, перш ніж, занурюватись у глибину, потрібно зрозуміти, які саме професії є в IT, що саме та на яких мовах програмують розробники, та інші ключові моменти.

Якщо ви вже обізнані у таких фундаментальних речах, гортайте далі - там буде корисне й для вас (спойлер: декілька сотень технічних запитань на співбесідах)

Web3

Можливо ви вже чули цей термін — web3. У 2021 році цей напрям став набирати нових обертів популярності. І сьогодні він залишається одним з найперспективніших.

Причому, заняття до душі можна собі знайти у web3, навіть якщо ви не розумієтесь на IT та програмуванні.

А вже якщо розумієтесь, то перед вами відкриваються просто безмежні можливості.

Креатив / Дизайн

Дизайн та креатив - дуже непоганий варіант для віддаленої роботи. Адже тут не потрібно знати програмування або складні алгоритми. Просто потрібно любити мистецтво, красоту, гармонію.

Однак креатив та дизайн вимагає також заглиблення та розуміння, там є свої закони, стандарти та прийоми.

Програмування без коду (NoCode)

NoCode - це свого роду конструктор. Конструктор сайтів, додатків, системи для створення графіки та багато чого іншого. Головна його перевага - не потрібно бути дуже прокачаним профі, щоб користуватись NoCode рішеннями (вони ж так і називаються - “без коду”, тобто не треба заглядати “під капот”).

До речі, ця Wiki створена у редакторі Notion, який сьогодні вважається одним з кращих NoCode проєктів.

Тому в межах цього гайду вивчити ці інструменти дуже корисно. З мінімальними зусиллями та витратами ви зможете майже одразу використати їх для вашої нової роботи або фриланс проєкту.

Маркетинг

Маркетинг живе і квітне вже навіть не десятиліттями, чи століттями: фактично він є однолітком перших цивілізацій. Ще декілька років тому бум професії Digital Marketing привів у індустрію багато людей, більшість з яких все ж досить погано розумілась на предметі. Та й більшість курсів, на жаль, були тим, що називається “інфоциганство”.

Що маємо зараз:

Тож, варто розбиратись, де всього цього навчитись.

✅ Рекрутинг

Рекрутер - це не лише фахівець з пошуку персоналу. Це ще свого роду детектив та психолог, який має зрозуміти, де шукати найкращих кандидатів, знайти їх, та заохотити податись на вакансію.

Особливо якщо мова йде про IT рекрутера: це - один з найлегших варіантів увійти в IT-індустрію без знання коду.

Одразу наголосимо, що ми в MIU побудували інтернатуру для усіх, хто прагне навчитись цієї професії. Тож для запису у наступний потік школи рекрутерів прочитайте цей пост.

Корисні посилання

Багато різного, що не підпадає під конкретний розділ — від приємних сюрпризів з боку книжкових магазинів (чому б і не взяти безкоштовну навчальну літературу?) до ідей того, як креативні таланти можуть допомагати Україні перемогти.

Картина Марфи Тимченко

Вчимо мови

Англійська

Звичайно, той, хто володіє англійською, зможе отримати й більше цікавих пропозицій, і кращу зарплату. Та й взагалі за кордоном не виникатиме мовного бар'єра.

Перед тим як розпочати, треба зрозуміти, який ваш поточний рівень.

Тож ми зібрали декілька швидких тестів. Обирайте, який подобається.

Інші мови

Звісно, що не володіння лише англійською (хоча вона і є одною з найрозповсюдженіших) не завжди достатньо. Так, у Польщі, Болгарії та багатьох інших країнах (особливо, якщо ви оселились десь трохи далі від столиць, у сільській місцевості) вамне допоможе навіть Native English Speaking.

 Звісно, підбірка курсів/застосунків/сервісів — далеко не повна, але треба з чогось починати, чи не так?

Спілкуємось з носіями мови

Звісно, курси - це добре та структуровано. Але ж спілкування з такими ж як ми з вами людьми, зі всього світу, - це неповторний і цікавий досвід.

Тож, серед багатьох платформ, які є поєднанням соціальних мереж, месенджерів та мовної практики, ми обрали декілька найкращих.

Все про пошук роботи

✅  Загальні думки про пошук роботи під час війни

Тут — сильний текст від Happy Monday.

✅  Як зробити ефективне резюме та супровідні листи

Мабуть, ви вже сто разів чули, що резюме (а часто й супровідний лист aka Cover Letter) - це важлива складова у пошуці роботи. Проте й досі дуже багато кандидатів втрачають свій шанс саме тому, що не приділяють створенню власного цифрового іміджу.

Тож, якщо хочете виділитись серед інших пошукачів та отримати ту роботу, на яку подаєтесь, не ігноруйте цей етап.

✅  Як знайти роботу через LinkedIn

Роботу можна знайти в безлічі місць - від кар'єрних порталів широкого профілю (Work.UA / Robota.UA та ін.) до вузькоспеціалізованих платформ (наприклад, Djinni - для IT) та закритих професійних спільнот у соцмережах.

Однак одним з найрозповсюдженіших та ефективних засобів для пошуку роботи є соцмережа для суто професійного спілкування LinkedIn.

Щоб отримати максимум від неї, треба знати:

  1. Правила поводження та логіку роботи сервісу
  2. Ювелірно заповнити власний професійний профіль.

Ось про це й розповідають вказані у розділі ресурси.

✅  Портфоліо: головне, що треба знати

Якщо ваша роль передбачає щось, що можна показати (підбірки сайтів, які ви красиво “задизайнили”, репозиторії с програмним кодом, фотосесії, графіка і т.д.), потрібно подбати про гарне портфоліо.

✅  Підготовка до співбесід

Якщо ваше резюме сподобалось роботодавцю, то далі вам треба гідно підготуватись до співбесіди. Дуже не радимо імпровізувати, краще підготуйтесь заздалегідь.

✅  Як домовлятись про зарплату / підвищення ЗП

Щоб вдало вести перемови про зарплату, треба добре розуміти середні ринкові зарплати за вашою професією. Дивитися краще тут систематично, щоб картинка складалась поступово і впевнено.

Зібрали основні джерела, які дають більш-менш адекватне уявлення про середні зарплати (хоча треба пам'ятати, що це всього лиш “середня температура”, як то кажуть).

✅  Безпека при працевлаштуванні: ризики, тривожні “симптоми”

Усі ми чули історії про жахливі робочі умови, про порушення трудового законодавства. Та й у будь-яких буремних умовах завжди знаходяться негідники, які намагаються скористатись ситуацією.

Далі ви побачите поради, як не попасти в екстремальні ситуації (і що робити, якщо попали ви або хтось, кого ви знаєте), а також контакти тих, хто зможе проконсультувати.

А в цьому розділі - підбірка матеріалів щодо запобігання або виявлення на ранніх стадіях потенційно небезпечних ознак та ризиків у роботі, на яку подаєтесь.

✅  Контакти: кар’єра / пошук роботи

Самонавчання - це добре, але добре перевірити, як ви готові до інтерв'ю, відповісти на ваші запитання, надати влучну пораду - може лише жива людина. Тож тут знайдете людей, що надають кар'єрні консультації.

Кращі платформи, щоб знайти роботу

✅  Суперінструкція від Work.ua для тих, хто шукає роботу

Це дуже крутий узагальнений покроковий протокол пошуку роботи.

✅  Як обрати СВОЮ професію / Профорієнтування

Звичайно, якщо ви вже 100% знаєте та твердо вирішили, ким хочете бути, вам цей розділ навряд чи знадобиться.

Однак, якщо у вас в нинішніх умовах немає чіткого розуміння, то це цілком природно. Тож, не варто впадати у відчай, просто пройдіться по зібраних гайдах, і вже після перших 2-3 більшість невизначеності як рукою зніме.

✅  Опублікувати резюме / Залишити заявку на підбір вакансії

У минулому розділі ви побачили стандарти, яким варто слідувати, щоб не загубитись серед сотень інших пошукачів. А в цьому розділі ви знайдете декілька корисних посилань, щоб заявити про себе.

Тож, беріть свої резюме та супровідні листи (вони ж у вас вже є, так?) і починаєте сіяти-посівати ними за цими посиланнями. Так, звісно, будуть невдачі та відмови (у всіх так). Але ж десь вас чекає саме ваша робота. ;)

✅  Ресурси та контакти для пошуку роботи

Ви вже, мабуть, бачили останнім часом дуже багато списків сайтів, які пропонують роботу. Навіть більше, ніж треба. Адже забагато ресурсів - це розпорошення уваги.

Тож ми намагались систематизувати та відсікати надлишкові списки. Отже, того, що тут, має бути цілком достатньо для більшості випадків.

Фриланс платформи

Останнім часом перехід багатьох світових компаній на режим віддаленої роботи стирає різницю між просто віддаленою роботою і фрилансом. Проте є багато людей. яким подобається гнучкість та робота над багатьма різними проєктами. Тож і для тих, хто полюбляє саме фрилансити, у нас є перелік ресурсів. на які варто зазирнути.

У які рекрутингові агенції звертатись

На ринку кожен намагається займатись тим, що вміє найкраще. Щоб і результати були якомога кращі. Тому деякі компанії, які допомагають знайти роботу, можуть спеціалізуватись на чомусь конкретному.

Деякі агенції найкраще знаходять топові вакансії для розробників, другі - для дизайнерів, треті - для тих, хто створює ігри, а інші - працюють з тими, хто шукає роботу у фінансах, офлайнових індустріях.

Як потрапити на роботу до Facebook та інших технологічних гігантів (+підбірка питань для співбесід у технологічних гігантах)

Художник Євген Лещенко. «Дух цвітіння»

Працюємо дистанційно

Як ефективно працювати у дистанційному режимі

Генеральну репетицію режиму remote усі ми пройшли 2 роки тому. Але не зайвим буде нагадати головні правила, як зробити свою віддалену роботу максимально корисною та необтяжливою.

Ми всі знаємо про базові речі, але занадто часто ігноруємо їх.

Інструменти/сервіси/застосунки для віддаленої роботи

Здавалося б, що нового тут можна дізнатись? Увімкнули Zoom, Telegram, Google - і вперед.

Але ж іноді корисно визирати за межі звичного набору інструментів, щоб не опинитись в “інформаційній бульбашці” (до речі, такий підхід підходить майже до усіх сфер життя та роботи).

Аналоги російських сервісів для українців

Відмовитись від російських програм та сервісів, які наче те павутиння, заполонили усе навколо, здавалось спочатку досить складною задачею. Однак все частіше можна знайти згадки про те, як українська програма або сервіс робить щось не просто замість свого “запорєбрікового” аналогу, а робить це набагато краще.

У цьому розділі будемо збирати те, що виходитиме в різних джерелах, та те, що знаходитимемо самі. Хай жодної згадки у світі не залишиться про щось російське (окрім пам'яті про їхні злочини).

Переїзд до іншої країни

Загальні правила / Юридичні нюанси / Підготовка

Мільйони українців, рятуючись від війни, вже виїхали до Європи та інших країн світу. І цей процес поки продовжується. Тож якщо вас це стосується, уважно вивчіть цей розділ.

Особливості релокації до різних країн

Вочевидь, у кожної країни — свої нюанси. Тож треба про них знати.

Адаптація / Культурні відмінності

Раптово, без належної підготовки опинитись на чужині - дуже важко. Тож треба якось адаптуватись, вивчати культурне середовище, в якому ви опинились. Тоді поступово прийде розуміння та більш-менш комфортне спілкування.

Перекладачі

Підбірка контактів та чатів з людьми, які допомагають (в основному на волонтерських засадах) тим, кому потрібен переклад.

Ментальне здоров’я

Як тримати себе в руках

Ця тема виявилась однією з найважливіших сьогодні.

Спочатку нам ніколи було про це думати. Але ж рано чи пізно (скоріше рано) організм починає давати сигнали. І ми часто виявляємось до них не готовими.

Тож у цьому розділі зібрали:

Контакти: психологічна допомога

Самостійно взяти себе в руки виходить не завжди. І не варто “бадьоритись” в стилі “зі мной все ок, я справлюсь”, коли насправді потрібна допомога. Зараз такий час, що майже кожному потрібна підтримка. тож соромитись цього не варто.

Ваша безпека

Цей розділ допоможе не потрапити в небезпечну ситуацію під час пошуку роботи — актуально як для України, так і при виїзді за кордон.

Обережно: шахраї!

Торгівля людьми: як не потрапити в пастку?

Автор: Julia Vilna

Фінанси

Українські банки: як отримати гроші з-за кордону та переказувати за кордон

Працювати зараз можна з будь-якою компанією, з будь-якою країною світу. Тому важливо розуміти, як правильно отримати кошти на рахунки. Розпочнімо з історії, коли кошти з-за кордону мають надійти на ваш український рахунок.

Робота з європейськими рахунками, платіжними системами та готівкою

З українськими банками, які ми розглянули у минулому розділі, все більш-менш зрозуміло. А от з міжнародними системами багато з нас зустрічались не так часто. Тому тут вже треба уважно вивчити базові речі та нюанси.

Фінансова грамотність / Інвестування / Заощадження

Не варто думати, що, якщо війна, то питання фінансової грамотності та заощадливості треба залишити на часи, коли настане добробут. Навпаки, саме в кризові часи треба якомога сильніше намагатись дотримуватись правил управління фінансами та бюджетом.

Економіка та фінанси у воєнний час

Любомир Остапів розповідає коротко про головне в економіці й фінансах у воєнний час. Щодня по 1 хвилині.

Як отримувати оплату криптовалютою

Рідко хто сьогодні не чув про криптовалюти, або хоча б про Біткоїн. Як бачите, з початком війни держава показала, що крипто платежі - це швидко, ефективно і прозоро.

Тож, чимдалі більше людей і компаній готові платити і отримувати платежі в криптовалюті. Отже, мабуть, настав час почати вивчати цю сферу.

Податки

Сьогодні держава звільнила багатьох людей від податкового тягаря. Адже багатьом зараз скрутно.

Проте ми з вами знаємо, що саме від нашого з вами сумлінної сплати і дотримання порядку у податках, у бюджеті буде більше коштів на те, щоб трощити ворога і відбудовувати економіку України.

Але податкове питання може важко осягнути самотужки. Тож у цьому розділі ми зібрали найкращі канали та сайти, що розповідають про податки, бухгалтерію, ФОП простими словами. А трохи далі ви знайдете контакти податкових та фінансових фахівців, які сьогодні взяли на себе місію допомогти кожному, хто потребує пояснень у цій складній, але дуже важливій сфері.

Податки та фінанси: контакти 

Якщо ви не фахівець, то вам 100% потрібно мати у друзях людину, яка розуміється на цих те

Консультації

В цьому розділі згруповано як посилання на контакти з тематичних розділів, так і інші фахівці:

Розділ для роботодавців

Також окремо створили розділ (двома мовами), де вітчизняні та міжнародні компанії можуть або подати пряму заявку на пошук фахівців (у різних сферах), так і перевірити, чи може вже хто з тих, хто їм потрібен, готовий до роботи.

Тож, аби заохотити компанії ще активніше допомагати українцям, закликаємо вас ділитись цим довідником і з роботодавцями.

✅ Також окремо наголошуємо, що є маштсбаний проєкт Кар'єрна підтримка українських жінок від Мінцифри, Дія.Бізнес та Projector. Мета проєкту — допомогти та навчити нових професій у креативних та IT індустріях 5000 українських жінок, які тимчасово залишили рідні міста.

Що вже маємо

Звісно все це дуже скромні надбання і цього замало, щоб якось відчутно навести лад з роботою (і тим більше життям) в Україні. Однак ми віримо, що спільними зусиллями ми все зможемо зробити.

Що плануємо далі

Звісно, постійно оновлювати та вдосконалювати гайд, додавати нові розділи, прибирати неактуальне. Будемо дуже вдячні усім вам, якщо надсилатимете нам щось настільки корисне, що їм просто неможливо не поділитись.

Зокрема, один з найбільших апдейтів, які плануємо — додати розділ «Програми підтримки для українців та бізнесу». Якщо хочете додати абсолютно новий розділ, який був би тут доречний, також пишіть.

Наші контакти — у «Швидких посиланнях».

Крім цього, як і наголошували раніше, допомагаємо тим, хто хоче увійти у світ IT через роль IT рекрутера. І на кожний новий потік набираємо все більше людей. Щобільше, після кожної інтернатури до нашої команди доєднуються по 5-7 нових фахівців. 💪😎 

Ось таку «книжку» ми написали й продовжуємо писати з вашою допомогою, з допомогою друзів та партнерів.

Велика та могутня ріка завжди починається з маленьких струмочків. Тож ми віримо в перемогу на усіх фронтах. Разом усе подолаємо і переможемо! Слава Україні! 💛💙

Титульне зображення: Нікіта Тітов

Окрема подяка за чудові ілюстрації Музею українського живопису.

P.S. Корисні посилання:

Поділитись у соцмережах

Автор
Денис Якушенко
Про автора
Редактор Make it in UA
Thanks for signing up
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Powered by Verifalia email verification