Практика mindfulness, або як зберегти своє ментальне здоров'я, коли довкола відбувається хаос

Налаштовуємося. Робимо вдих-видих. Поїхали отримувати корисну інформацію…

А чи не застаріла ще тема Mindfulness?

Перш за все ми вирішили перевірити, чи є взагалі сенс про цю тему розмовляти, чи може це лише нам вона подобається? І що ми бачимо з Google Trends?

Практика mindfulness, або як зберегти своє ментальне здоров'я, коли довкола відбувається хаос

Після піку популярності у 2019 році новий сплеск намагань зберегти здоровий глузд прийшовся на квітень 2020, — прямісінько на старт шоку від пандемії та локдаунів. І, як бачимо, популярність цього поняття у пошуці все ще на досить високому рівні.

Тож тема досі дуже актуальна, але ще не всі про неї знають, тому давайте розбиратися.

Найцікавіше буде послухати не тільки, як вона може допомогти покращити ваше життя, роботу, бізнес, а й точку зору тих, хто говорить про шкідливі моменти, пов'язані з цією технікою.

Що таке Mindfulness

Пам’ятаєте мем про те, що коли хочеш зварити гречку і починаєш швидко гуглити рецепт, то історія та філософія гречки ні до чого? Тож, щоб не пускатись у нетрі та теорію, визначимо поняття лише коротко і гайда до практики.

Що ж таке ця чудо-практика mindfulness, про яку всі говорять? Медитація усвідомленості (секулярна медитація) прийшла до нашого світу ще у 1979 році з буддистських навчань. І, відкинувши будь-які релігійні підтексти, доктор медицини й буддист Джон Кабат-Зін зважився на експеримент. Він відкрив при одній з лікарень клініку зниження стресу. Ефективність методу була вражаючою, і практика з легкістю метелика увійшла до медичного та соціального мейнстріму.

Mindfullness — це скіл звертати та повертати свою увагу до того, що в цей момент відбувається всередині та зовні: у тілі, у думках, у почуттях, у просторі. Це тотальна увага абсолютно до всього, що знаходиться навколо вас.

Думки, почуття, емоції — це не хижаки, від них не треба тікати, ховатися і, звичайно, їх не треба боятися. Необхідно знайти в собі причини й розібратися раз і назавжди в тому, що приводить вас до цієї емоційно забарвленої точки. Ми так звикли приховувати свій моральний стан, вдавати, що все добре і посміхатися, щоб ніхто не додумав нічого зайвого.

Значить, потрібно не тільки технічно покращувати своє життя, а й ментально розвивати себе. Тож почнемо з головного – з тренування усвідомленості.

Так, стоп-стоп, а про що взагалі мова? Навіщо воно нам треба?

Ось, дивіться, простий приклад. Чи ловили ви себе на думці, що у самий розпал якоїсь важливої справи ви відволіклися на якісь абсолютно сторонні думки? Що не можете налаштуватися на процес? Що робите щось на автоматі, не відчуваючи того самого «тут і зараз»?

Тож здатність концентруватися на роботі, задачах та навіть на простих життєвих моментах (подорож, відпочинок і т. ін.) — це дуже важливо. Бо без цього і життя, і робота не є повними. Звісно, це досить комплексний гібрид із різних станів. І підхід до розв’язання цих проблем — не найпростіша річ. Але якщо застосувати підхід усвідомлення / mindfullness, це здатно дуже допомогти.

Що робити, щоб прокачати Mindfullness?

Коли ми розбирали, як подолати синдром самозванця, то наголошували важливу річ. Не буде все це працювати, якщо просто прочитати та надіятись, що ви, як Нео з «Матриці», скачали собі скілл кунг-фу і вже все вмієте. Ні, тільки формат «Беремо і робимо». А для цього потрібні конкретні практичні вправи.

І хоча такі поради, які межують між фізкультурою, медитацією та фізіологічним регулюванням, дещо незвичні для нашого формату, все ж варто спробувати.

1. Техніка «Вдих-видих»

Сконцентруйтеся на своєму диханні. Відчуйте його. Зробіть три глибоких вдихи та видихи. Обов'язково простежте, щоб видих був довшим, ніж вдих. Це дуже заспокоює та налаштовує на «дзен».

Як це стосується роботи та задач? Якщо вас хтось або щось вибило з рівноваги, або не можете сконцентруватися, саме базові дії працюють особливо добре.

2. «Сканування тіла»

Спробуйте відчути кожен міліметр свого тіла. Починаючи з голови, відчуйте вашу шию, руки, пальці, спину, «оцініть» їхню роботу, напругу м'язів. Ця техніка заземляє та повертає до реальності.

3. Відчуйте світ навколо себе

Ось тут вже саме те, про що ми писали на початку. Якщо випали зі стану «тут і зараз», потрібно наново вчитись у ньому перебувати.

Вникніть у свою кожну рутинну дію. Зосередьтеся на таких банальностях, як чищення зубів, прогулянка на свіжому повітрі, прасування одягу. Послухайте шуми навколо (цвірінькання птахів, краплі дощу, які б'ють по підвіконню), які зусилля тіла ви докладаєте для виконання тієї чи іншої дії.

І, по секрету, 4 і 5 пункт наші улюблені, дуже вже цікаві та оригінальні… На перший погляд, може здатися, що це якесь дивацтво (і так воно і є). Але це працює. Перебудувати хід думки, подивитися на речі свіжим поглядом – це робоча схема. Щось схоже на формування нових нейронних зв'язків, коли ви робите складні, майже акробатичні «вправи для пам'яті».

4. Вправа-гра «Родзинки»

«Ведучий» видає учасникам родзинки та просить їх уявити, що вони раніше ніколи не бачили і не куштували їх. Потім каже з'їсти плід, але обов'язково звернути увагу на те, як виглядає родзинка, який в неї запах і смак, які у учасників відчуття при цьому.

Зосередивши увагу на родзинці в руці і прагнучи помічати все, що пов'язано з нею, учасники навряд чи витрачатимуть енергію, час і увагу на занепокоєння або роздуми про інші сторони свого життя.

5. Вправа «П’ять почуттів»

Суть у тому, щоб виконувати п'ять вправ у певному порядку.

Щасливий розум – спокійний розум. А ми всі хочемо бути щасливими, чи не так? Короткі медитативні практики вранці та/або вечорами дають заряд та стан душевного спокою. Щоб не задихатися від завдань, а спокійно організувати свій день.

Практика усвідомленості — це зниження депресивних станів, занепокоєння та стресу, покращення пам'яті, фізичного здоров'я (зниження кров'яного тиску, поліпшення сну), зміцнення міжособистісних відносин. У цілому нині дослідженнями доведено, що методи усвідомленості пов'язані з поліпшенням загального самопочуття. 

"При багатьох хронічних захворюваннях медитація усвідомленості покращує якість життя і зменшує симптоми психічного здоров'я", — говорить доктор Зев Шуман-Олів'є з Гарвардського університету.

Інструменти для Mindfullness у цифровому світі

Коли надмірне відчуття себе завдає шкоди

Головне – не перестарайтеся. Іноді «заземлятися» та звертати увагу на дрібниці, безумовно, потрібно. Особливо, коли ви відчуваєте необхідність цього. Але не варто дуже зациклюватися. Є приказка про сороконіжку, яка задумалася, як вона переставляє ноги, та заплуталася.

У деяких процесах життя автоматизм все ж таки повинен брати гору. Якщо (найбанальніший приклад) ви занадто думатимете про кожен процес та рух, поки їдете на велосипеді або ведете машину, то є велика можливість потрапити в невелике ДТП.

Пам'ятайте, що справжня і природна практика – це «життя». І усвідомленість – це фітнес для розуму та плавна методика, яка поступово має перейти у кожну секунду вашого дня. Щоб ви не "включали" цю практику на 15 хвилин, а навчилися жити у такому "ритмі".

Будьте mindful, та до наступних оглядів!

P.S. Ще радимо вам почитати наше інтерв’ю з талановитим Architect Олексієм Максименком. Ми говорили й про безпеку, і про зростання від джуна до найвищих грейдів, і про його інтерес до mindfulness, та ще про 100500 цікавих і корисних речей.

Поділитись у соцмережах

Автор
Аліна Тютярева
Про автора
Recruiter at Make it in Ukraine: Non-Tech IT, Marketing, etc. / Content Writer
Thanks for signing up
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Powered by Verifalia email verification