Провідне IT видання DOU періодично проводить корисні для IT-ринку дослідження, зокрема стосовно традиційних барвистих стосунків між рекрутерами та фахівцями. В найсвіжішому опитуванні вони намагались з'ясувати, що найбільше дратує тих IT-фахівців, які шукають роботу.
Відповіді 100+ айтівців з конкретними цитатами (а іноді й досить кричущими прикладами некомпетентності рекрутерів у деяких компаніях) ви можете прочитати за посиланням. А редакція Make it in Ukraine зробила короткий тезовий перелік (aka TL;DR), щоб швидко ознайомитись з проблемами за декілька хвилин.
Спойлер: крім нового фактору війни у «гострих кутах» майже нічого не змінилось. Але у нинішніх напружених реаліях будь-яка несправедливість відчувається в рази гостріше.
Небажання наймати в Україні та інші реалії повномасштабного вторгнення рф
- Для багатьох кандидатів важливою стала проблема додаткової перевірки компаній: вийшли з російського ринку чи ні? Рекрутери компанії часто не в змозі надати відповіді на це питання.
- Деякі компанії не хочуть зв'язуватись з кандидатами з України (бояться неможливості кандидата працювати безперервно, очікують проблем зі зв’язком/інтернетом, інші надумані причини)
Зламані рекрутингові процеси
- Не вказується заробітна плата та детальні етапи співбесіди, немає згадки про техніку, тип оформлення тебе як працівника — ФОП, КЗпП тощо. Немає детального опису обов’язків на вакансії.
- Мало фідбеку (або взагалі немає), неінформативна комунікація. Рекрутери раптово зникають, а з’являються через один-два тижні
- Багатоетапний і довгий процес інтерв’ю, тестів, найму
- Заплутаність в ієрархії та процесах: до кого звертатися, відсилання від однієї людини до іншої, нездатність домовити з іншими учасниками процесу найму (І все це бачить кандидат!)
- Неготовність надати відповіді на елементарні питання кандидата
- Космічні вимоги до вакансій початкового рівня
- Бажання наймати джуніорів стало ще менше, ніж раніше.
- Тривалі тестові завдання на кілька днів роботи, які часом не мають жодного практичного сенсу. Особливо, якщо потім не надається жодного (!) фідбеку.
Проблеми в особистому спілкуванні з рекрутерами
- Низька кваліфікація рекрутерів:
- неволодіння інформацією про проєкт
- відсутність підготовки до інтерв'ю, непродумана його структура
- погане вивчення резюме перед співбесідою
- неуважний аналіз профіля кандидата перед першим контактом (джунам пропонують вакансії мідлів та сеньйорів або й взагалі нерелевантні посади).
Що й казати, нам до редакційної команди MIU стукались рекрутери і пропонували стати DevOps (отакої… треба подумати, може й справді варто?).
- Очікування “правильних”, а не чесних відповідей на питання (прим.ред. MIU — це взагалі нонсенс, ми завжди навпаки застерігаємо про «соціально бажані відповіді» як про зло. Якщо рекрутер цього вимагає, то «геть з У̶к̶р̶а̶ї̶н̶и̶,̶ ̶м̶о̶с̶к̶а̶л̶ь̶ ̶н̶е̶к̶р̶а̶с̶і̶в̶и̶й̶ професії»
Цитата: «Бісить, коли на співбесідах HR ставить питання “Які книги ви читаєте?” чи “Що ви робите у вільний час?” і очікує, що відповідь буде “Читаю книги з програмування” чи “Увесь вільний час я програмую”».
- Зверхність на технічних співбесідах (класика).
- Проблеми з вибором мови звертання. Особливо це дратує, коли це легко зрозуміти навіть зі швидкого аналізу профіля у тому ж LinkedIn.
Цитата «Бісить, що в моєму профілі LinkedIn вказано три мови, і російська не є жодною. При цьому комунікація починається зі слова “Здравствуйте!”»
- Банальна неуважність, звертання до кандидата не на ім’я тощо.
Ось такі справи. Якщо стикались з чимось подібним або чимось, чого тут немає, приходьте до нас у спільноту, та розповідайте.
А якщо ви рекрутер, беріть це лист як шпаргалку, як не треба робити, і покращуйте власний рівень, наприклад на ось цих курсах (друзі-читачі, допоможіть знайомим рекрутерам, покажіть їм цей перелік).
P.S. Оригінал звіту DOU з усіма топовими цитатами.
Зображення: Hoard's Dairyman