Стан апатії. Безпорадність. Хронічна втома. Стрес і неконтрольовані емоції. Впізнали себе? Думаємо, так, тому що нам, українцям, зараз важко переживати військові події, та ще й намагатися залишатися в відносному адекваті. А що тут вже говорити про продуктивність та ефективність у роботі…
Але треба повертати свої сили, бажання до активної діяльності, натхнення та завзятість у досягненні цілей, бо разом ми – сила! А нашій країні потрібні натхненні, готові працювати «воїни» на всіх фронтах. Нас не зломити, тож давайте разом підбадьоримося і будемо підіймати економіку України. А редакція Make it in Ukraine допоможе вам вийти із цього «розваленого» стану за допомогою звичайних та не дуже звичайних лайфхаків. Багато з них можуть здатись суперочевидними, але ж визнаймо — зараз ми навряд чи дотримуємось їх.
Ментальне здоров'я – наше все, тому починаємо з нього. Якщо ще не читали, радимо ознайомитись зі статтею про Mindfullness, бо це загалом корисна штука. Проте на війні її треба застосовувати дозовано. Адже в стресі треба діяти по ситуації та не завжди варто примушувати себе осягнути присутність «тут і зараз».
Але загалом поєднувати різні механіки — непогана ідея.
Фахівці радять «відчути» своє тіло під час емоційного перезбудження, страху, істерики, панічної атаки. Саме тіло підтримує життєздатність нашого організму. Тільки уявіть, скільки органів працює, не перестаючи, заради того, що ви просто дихали, ходили, обіймалися, сміялися і навіть плакали. Цінуйте своє тіло, адже й у важкі періоди саме за його допомогою ви можете повернути себе до тями.
Техніка простукування – «тепінг»: складіть руки хрест-навхрест на ключиці й постукайте себе по плечах, також повторіть в зоні трохи вище коліна. Так ваша концентрація уваги перемкнеться і напруженість емоційного тла знизиться. Дві хвилини простукування активують парасимпатичну нервову систему, яка відновлює та забезпечує внутрішній баланс організму.
Розтрусіть тіло. Часто буває в період страху, що ваші руки, ноги, зуби або просто все тіло починає тремтіти. Так ось, щоб прибрати це – почніть трясти їм спеціально, можна пострибати, навіть треба. Так ви позбавитеся від зайвої напруги набагато швидше.
Ваша допомога та підтримка один одного – це кілька пазликів загальної картинки, і саме їх, зрештою, може бракувати. Зараз як ніколи потрібно зосередитись на питанні «чим я можу допомогти, чим бути корисним?» та виконувати все можливе.
Станьте в ряди волонтерів (звісно, якщо ви знаходитесь у відносній безпеці), здайте кров, допоможіть чим можете ЗСУ та ТРО. Увага перемикається насправді значущі для перемоги речі, енергію виплескуєте, знайдете нові сенси життя і до того ж – відчуєте подяку від тих, кому допомогли, кого підтримали. Зараз бути героєм це зовсім не про самооцінку: якщо ви робите щось корисне, тримаєтесь і не даєте іншим впасти — ви вже герой.
Але також майте на увазі: якщо ви з метою зцілити психіку будете волонтерити 24/7, то надовго вас не вистачить. Багато волонтерів через декілька тижнів такого спринту реально «посипались» і вигоріли. І потім довелось довго відновлятись. До того ж так ви тісніше стикатиметесь з жахами війни, людьми у стресі, які вибрались з пекла тощо. Це не означає, що треба триматись від волонтерства якомога далі: на цих дівчатах та хлопцях зараз реально тримається багато! Але просто майте на увазі та дозуйте. Бо потім користі з вас, двічі розвалених, буде мало.
Розуміємо, що то важко, але зайві нерви вам не потрібні, нескінченний потік жахливої інформації тільки шкодить вашій продуктивності та вашому моральному стану. Тим паче заважає розрізняти правдиві новини від фейку. Пам’ятайте, що важливе ви точно не пропустите, а психіку збережете. Приділяйте цьому процесу не більше ніж годину, та краще більш уваги зверніть спілкуванню з рідними та близькими. Позитивні емоції, любов – також безперечна запорука нашої майбутньої перемоги.
Згадайте, як починали та проводили свій день до 24 лютого та повторіть рутину з точністю до деталей. Постарайтеся «відключити» хоча б не довго режим «воєнний час», дайте організму відпочити.
Нагадаємо, що, звичайно, це стосуються людей, які перебувають у хоча б відносній безпеці. Але ми наполягаємо, що сигнали повітряної тривоги не можна ігнорувати у жодному випадку.
Постарайтеся висипатися, більш здорово харчуватися, пити багато води (хоча б 1-1,5 л на день), працювати, займатися спортом і відволікатися на хобі, на те, ще допоможе перезарядитися.
Так, це звучить наче дико: який відпочинок, яке хобі у війну? Але повторимо ще й ще раз сумний досвід: після перших декількох тижнів таких надзусиль, не дозволяючи собі навіть продихнути, люди випадали з життя на дуже великий термін, бо організм уходив на «перезавантаження». Тож не доводьте до цього, бо кому буде користь, якщо ви не витримаєте нервової напруги та будете не в змозі навіть підвестися з ліжка?
Якщо є сили та час, використовуйте його з розумом. Зараз є багато безкоштовних курсів, онлайн-вебінарів та тренінгів для українців. Підвищення своєї професійної кваліфікації та навичок буде корисно у будь-який час. Країні потрібні професіонали. Та можливо для вас це саме час зрозуміти, що все життя ви займалися не тим чим дійсно хотіли б. Тоді це взагалі суперможливість освоїти щось нове, перекваліфікуватися.
І з цього пункту вже будуються лайфхаки організаційного характеру, коли ви більш-менш вже прийшли до тями.
Прям візьміть та дійсно розпишіть усі цілі, які маєте зараз. Чому ви працюєте, як це допоможе вам, вашій родині, вашій країні. Гарантуємо, мотивація з’явиться моментально.
Ось цей пункт дуже важливий. Ви всі, мабуть, чули, що багатьох зараз добиває почуття провини. Щось на кшталт «Я маю щось робити, я можу зробити більше, не можна сидіти склавши руки, треба викладатись на повну». При цьому пам'ятайте: цей синдром накриває навіть топових волонтерів та бійців на передовій. Так-так, навіть їх!
Проте майте на увазі, якщо у вас є основна робота, не варто кидати усе й намагатись шукати як бути корисним. Звичайно, є варіанти, коли так ви дійсно допоможете. Але у більшості випадків ви будете просто метушитись у пошуках, куди прикласти сили, і не будете ефективними, тоді як, працюючи, і допомагаючи українському бізнесові, економіці, працюючи на благо країни, ви приносили б більше користі. Тож, повторимо: зважте на власну користь у кожному з варіантів, де вона більша.
Щобільше, нам не завжди видно все на 100% з власної точки зору, тож просіть оцінити вашу ситуацію друзів або фахівців. Ви ж знаєте, де шукати контакти таких фахівців, так?
Навіть спробуйте розписати за часом, це організує вас ще більше та підвищить продуктивність у декілька разів. Візуальне відображення дня заспокоїть вас та налаштує на робочий лад.
Спорт чи будь-яке інше хобі – крута штука, щоб переключитися. Тим паче дуже рекомендуємо дивитися у даль, щоб розслабити очі, та розім'яти м'язи всього тіла, а не тільки мозку.
*Радимо прості, але при правильному застосуванні досить дієві трекери часу, які можуть дуже круто допомогти вам з самоорганізацією: https://pomodoro-tracker.com/ та https://track.toggl.com/timer
Не перестарайтеся, якщо дійсно розумієте, що фізичні та моральні сили закінчуються. Краще перепочити та скористатися техніками з попереднього розділу (психологічні аспекти).
Плюс обов'язково погортайте сторінки з нашого Довідника та подивіться/послухайте відібрані стріми щодо того, як покращити продуктивність та захистити свою психіку. Оскільки в межах статті не передати всього комплексу того, що може допомогти. До того ж у кожного з нас буде свій набір того, що спрацює, а що ні.
Ось, наприклад те, що нам здалось найсильнішим з нових матеріалів:
Разом ми все подолаємо! Головне зараз – не падати духом, підтримувати країну усіма можливими засобами: вести бізнес, сплачувати податки (тобто підтримувати економіку), волонтерити та донатити на потреби армії та ТРО.
Слава Україні!
Ілюстрація - Bright Arts (Ярослава Яцуба)
Отримуйте першими корисні статті, вичерпні гайди щодо пошуку віддаленої роботи в цифровому світі, розвитку Soft Skills та Hard Skills, цікаві та мотивуючі інтерв'ю, огляди трендів, лайфхаки.