5 порад, як відновитись після професійного вигорання

Професійне вигорання — одна з одвічних тем, про які вже написано нереально багато. Але кожного разу згадка про нього ріже, як «по живому». Адже майже усі стикались з цим явищем (навіть якщо відмовляються це визнавати).

Днями на глобальному сайті Forbes вийшла колонка про те, що робити, якщо вже вигоріли (або в процесі). Редакція Make it in Ukraine вибрала з цього матеріалу головні думки. Ось вони.

Розпочинає авторка з досить красномовного кейса, який і наштовхнув її на написання цього матеріалу. Після виступу на конференції до неї підійшов молодик і навіть без привітання та small talk запитав, що йому робити. Адже якщо в його роботі нічого не зміниться за пів року, він майже впевнений, що його серце буквально не витримає. Страшна ситуація, і бажано до неї не доводити. Але думаю, що таке відчуття хоча б на хвилинку відвідувало багатьох (В мене на минулій роботі — щось подібне було, особливо перед, підчас та після чергових звітів та нарад. Тому зрештою її й кинув — прим.редактора).

Ми виходимо з того, що читачі знають, що таке вигорання (burnout), тому не роз'яснюємо базові речі (про всяк випадок, ось гарна стаття на цю тему від наших друзів — порталу Happy Monday). При цьому більшість книжок та статей розповідають, що робити з метою профілактики, щоб запобігти цій проблемі.

Але набагато менше матеріалу про те, що робити, щоб подолати наслідки вигорання, яке вже відбувається або відбулось. А питань у людей від цього менше не стає. Проте й простої відповіді тут немає. Чому? Тому що досвід кожної людини з вигоранням унікальний (рівняння з багатьма змінними величинами та вимірами). Тому й «лікування» та одужання теж буде різним, з різним успіхом.

Проте, якщо розпочинати, то ось з яких базових речей.

1. Оцініть, наскільки ви вже вигоріли

Це важлива відправна точка, до того ж люди відчувають цей стан по-різному. Три найвідоміші ознаки вигорання:

Вигорання зазвичай не обирає щось одне: всі три перераховані компоненти будуть атакувати разом.

Щоб розібратись, проаналізуйте минулий місяць і оцініть відповіді на такі запитання за шкалою від 1 до 5 (1 — найнижчий, а 5 — найвищий):

2. Знайдіть «винуватця» вашого вигорання

Формула вигорання зазвичай нескладна: кількість робочих вимог перевищує ваші ресурси (в усіх сенсах).

До того ж це зав'язано на балансі навантажень (вимога бути постійно на звязку, зустрічі, спілкування з клієнтами) та усіх джерел, що мотивують і поповнюють робочу енергію (здорова атмосфера в команді, дбайливий колектив, позитивні відгуки про вашу роботу від клієнтів тощо).

Прим.ред: це як задачка зі шкільного курсу фізики про ємність, в яку з одного боку наливають воду, а з іншого вона виходить. Якщо виходить більше і швидше, ніж входить, то ця умовна ванна спорожніє. От вам і модель вигорання.

Складіть перелік ваших робочих задач (особливо ресурсомістких). Як ви вже здогадались, зараз буде нова пачка питань до самого себе:

Щодо позитивних джерел також варто подумати, яких ресурсів вам не вистачає, що б вам дуже допомогло. Знайшли такі? З цим вже можна працювати. Ось питання щодо пошуку ресурсів:

3. Перевірте вашу ментальну «електропроводку та запобігачі» 

Так образно ми називаємо сукупність рис, пов'язаних з тим, як ви справляєтеся зі стресом на роботі (або стресом взагалі):

Для того, щоб відновитися після вигорання, ви повинні розвинути самосвідомість і розуміння того, як саме впливає ваша умовна «електрична мережа» на схильність до вигорання. Так, перфекціонізм та роботоголізм зазвичай шкодять. Але у вас може бути й навпаки.

 Чи резонує щось з цього?

Кожна ваша згода з одним із цих тверджень — це один крок до пекла під назвою «вигорання». До того ж саме так у більшості випадків думають ті, до кого завітав синдром самозванця.

5 порад, як відновитись після професійного вигорання
Surprise, синдром самозванця прийшов. Вигорання вже в дорозі, чекайте. Image source: Dexter TV series

Про цей стан ми написали великий гайд. Відчуття меншовартості та вигорання йдуть дуже часто поряд. І з обома потрібно боротись, що ускладнює задачу. Але не робить її неможливою..

4. Нарешті наважтесь і озвучте проблему

Це найважча частина. Люди можуть місяцями та роками розуміти проблему і не йти до керівника. А саме він може допомогти розв'язати проблему (від переведення на цікавіший напрям та простої доброї відпустки до складніших варіантів). Але просто запам'ятайте — якщо це професійне вигорання, то воно цілком зав'язане на роботі. Тому й допомога керівника потрібна 100%.

5. «Перезавантажте» систему цінностей 

Вигорання вибиває запобіжники, роз'єднує ключові ланцюжки та зв'язки ваших цінностей з роботою. Тож при виході зі стану вигорання треба усе це вірно перепідключити. Або навіть побудувати іншу, дієвішу конфігурацію. Тож знайдіть:

Наприклад цінності компанії/стартапу, де працює авторка оригінальної статті, — доброта, щедрість, допитливість, сміливість і дисциплінованість, і вони є органічним продовженням її ключових цінностей. Така синергія є надзвичайно потужною і має реальний прояв у проєктах, над якими йде робота. Якщо знайдете такі самі зв'язки для себе, отримаєте ще кращий результат.

Для тих, хто не вірить у вигорання

Може проблеми й не існує? Ні, існує. Ще навесні ми провели невеличке опитування і цифри підтверджують: люди знають і відчувають.

Поряд був ще й чекліст (а заодно й опитування про його практичне втілення). Ось результати:

Що ще почитати про вигорання

На цю тему написано вже стільки, що вигоріти можна вже підчас пошуку цінного матеріалу серед терабайтів статей. Тож, якщо вирішили копати цю тему глибше, ми хочемо трохи полегшити вам цю місію. Ми зібрали у цьому пості декілька досить непоганих статей та гайдів, яких буде достатньо для початку (друга частина — ось тут). І найголовніше — у підбірці є свого роду тестери здоров'я (простіше кажучи, опитувальники), які допоможуть зрозуміти, на якій ви орієнтовно фазі знаходитесь: в нормі, чи вже слід щось робити.

Крім того, за нашої часткової участі на Vesti UA вийшла стаття про те, як компанії рятують співробітників від вигорання.

Bottom line

Отже, вважаємо, що на сьогодні ми виконали міні місію — в межах перевірки регулярної гігієни праці нагадати про цю проблему та про те, що краще в неї не вляпуватись. А якщо вже вляпались, то як вилазити з цього болота.

Як бачите, ніякої Rocket Science, нічого складного. Поради наче й очевидні. Залишилось брати й робити, а не відкладати через їхню простоту. Беремо і робимо, окей?

Сподіваємось, ми ще не раз будемо торкатись цієї теми. Та сподіваємось, що у наших читачів буде вдосталь емоційного запалу жити та працювати яскраво та із задоволенням. Якщо ми можемо у цьому допомогти у кар'єрному плані, пишіть нам.

Поділитись у соцмережах

Автор
Денис Якушенко
Про автора
Редактор Make it in UA
Thanks for signing up
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Powered by Verifalia email verification