6 порад для професійного розвитку та чому егоїзм — це добре. Інтерв'ю з HR менторкою Катериною Бандуровською

Спікер нашої освітньої конференції Make it in Ukraine Online Summit 2020 незалежна HRM менторка та співзасновниця HR-Go! Community Катерина Бандуровська розповіла про переваги та недоліки роботи HR, про те, чи доречно шукати ментора, чи доцільно у 2020 році змінювати місце роботи та що робити тим, хто вирішив професійно зростати.

Як усе починалось, чому HR

У сфері HR я вже понад 10 років, розпочала одразу після університету. Паралельно з навчанням працювала в контакт-центрі одного з мобільних операторів, допомагала наймати агентів контакт-центру. Вже тоді я зрозуміла, що це мені подобається. А ось щодо спеціальності розробника, на яку навчалась, я розуміла, що це точно не моє. Потрібно було щось змінювати і я вирішила йти стежкою HR.

Чим прийшовся до душі HR

Спочатку я думала, що це робота, в якій головне — спілкуватись з людьми, проявляти увагу та емпатію, обійняти кожного. Це мені подобається, однак трохи згодом я побачила головну роль — допомагати бізнесу розвиватись, приносити користь та цінність. Підбирати талантів, розставляти їх на ті місця, де вони потрібні, виявляти — на своєму місці людина чи ні — все це дуже важливо, особливо у великому бізнесі. І це мені сподобалось ще більше.

Коли працюєш не в форматі «відпрацював і пішов», коли твої компетенції співзвучні з тим, що потрібно бізнесу, та ще й приносять добрий результат, — це неймовірно мотивує.

Що найскладніше в роботі, чи потрібні залізні нерви

Хоча ми й вважаємо, що робота HR — процесна та сервісна, що ми чітко її плануємо та методично виконуємо, однак завжди трапляються несподіванки. Приходиш з ранку на роботу, а там якийсь конфлікт чи неочікувана кадрова проблема. І ось вже все йде не за планом, а ти — гасиш пожежу. Наприклад, важлива для компанії людина залишає компанію, і потрібно зробити все що можеш. Або хтось загубився і взагалі не вийшов на роботу. Або крутий кандидат, який був згоден, раптово змінює рішення. Багато буває різних історій, пов'язаних з людським фактором та поведінкою. Але в такі моменти розумієш, що це — твоя місія, для цього ти тут. Скоординувати бізнес та людину, допомогти налагодити здорові робочі відносини.

Це — драйв, але завдяки таким стресовим історіям і народжуються меми про HR, який лягає спати та обкладається лавандою. Хоча якщо «лаванда» — кожен день, то має сенс замислитись, чи на своєму місці знаходиться людина. Адже не можна постійно дратуватися, втрачати контроль кожного разу, пропускати усі випадки через себе надто емоційно. В такому випадку вже мова йде не про професіоналізм, а про те, чи правильно обрано професію. Адже якщо робота не подобається — вигорання забезпечене.

Також мені дуже не подобається робота з документами, угодами — для мене це дуже нудно. Хоча без цього теж не можна. Я знаю інспекторів відділу кадрів, діловодів, для яких це — романтика: все розсортовано за алфавітом, у потрібному порядку.

Чому часто кандидати й спеціалісти вважають HR та рекрутерів ворогами

Ця проблема також полягає часто саме в тому, що людина може знаходитись не на своєму місці. Робота їй не подобається, працює через силу. Тож і до інтерв'ю та до кандидатів ставиться відповідно. Тому перед тим, як йти кудись працювати, будь чесним з собою та постав собі питання — чи подобається ця робота тобі. Якщо вирішив йти, то працюй добре, не жалійся на долю та роби так, щоб тебе не вважали ворогом.

Як зберегти Work/Life Balance за допомогою «глечика щастя» та здорового егоїзму

Баланс особистого життя та роботи — це та індивідуальна «гігієна життя», до якої кожен приходить самостійно. Є такий поширений інструмент — «Колесо життєвого балансу» (Wheel of life), який наочно показує, чи є баланс у вашому житті. Чи достатньо рівномірно розподілена увага до родини, роботи, хобі, відносин тощо.

6 порад для професійного розвитку та чому егоїзм — це добре. Інтерв'ю з HR-менторкою Катериною Бандуровською
Джерело: goal-life.com

Щоб досягти балансу, не треба чекати, що хтось за тебе розкладе все по поличках у твоєму житті, а визначити для себе, що для тебе важливо, що тобі подобається та приносить задоволення. Сили та натхнення працювати будуть лише тоді, коли в інших сферах буде все добре.

Ще є проста, але дієва вправа: намалювати глечик і наповнити його «приємностями» — тим, що приносить задоволення (від домашніх улюбленців до фотографій дітей та дзвінків близьким). Цей перелік бажано систематично поповнювати. Подивитись і оцінити, чи присутні ці речі у вашому житті. Коли в нас не дуже «ресурсний» (продуктивний) стан, то треба згадати, що є в цьому глечику. І зайнятись тим, що принесе радість. Це може бути, наприклад, спорт. Мозок відпочиває, включаються м'язи, негативна енергія уходить, позитивна — акумулюється. І ось тобі вже набагато краще. Особливо, якщо робота передбачає значну віддачу енергії (як у HR).

Важливо і дотримуватись режиму відпочинку. Проте кількість годин сну — у кожного своя. Кожен сам має знати, скільки потрібно спати, щоб почуватись добре й не бути кволим весь день. Комусь достатньо трохи поспати й мерщій бігти робити справи, усе встигати, бути у вирі подій. Для інших — важливо зберігати спокій та гармонію, поспати подовше, зберегти усі ранкові церемонії, налаштуватись так, щоб день був вдалий, провести вечірні ритуали перед сном (наприклад, медитація).

До речі, є сенс відмовитись від гаджетів та гортання соцмереж десь за годину до сну. Адже потім мозок довго не може увійти у спокійний стан.

Якщо узагальнити усі ці поради короткою тезою — треба бути здоровим егоїстом. Якщо любиш та поважаєш себе, розумієш, що й навіщо ти робиш, то простіше знайти себе і в професійній сфері, і зберегти Work/Life Balance.

Так, є тисячі задач, на яких треба викладатись на 100%. Але ти в себе — один: зараз ти викладаєшся, не жалієш себе, а через пів року — вигориш настільки, що не зможеш нікому нічого давати: ані близьким, ані роботі, ані собі. Лежатимеш і сумуватимеш.

Як підвищувати свій рівень, які джерела інформації використовувати

Зараз є багато професійних груп та Telegram-каналів, де сконцентрована величезна кількість експертизи та корисної інформації. Це дуже добре заощаджує час. В таких спільнотах люди нерідко перекладають іншомовні статті для зручності на рідну мову, діляться корисними книгами, дають оцінку, чи варто витрачати час на те чи інше джерело. Адже може вийти якась розрекламована книга, де 2 рядки думок будуть розтягнуті до 290 сторінок. В такому випадку спільнота дасть сигнал. Такі спільноти для своєї професії треба обов'язково знайти та максимально в них зануритись.

До того ж в них можна знайти лідерів думок (але не забуваємо про критичне мислення). Коли людина зростає до певного рівня, вона вже не вкладає свій досвід лише в одну компанію, у неї виникає бажання ділитись своїм досвідом з іншими. Це цікаво і їм самим, і тим, хто їх читає. Такі люди, зазвичай, відкриті до спілкування. Їм можна поставити питання та легко отримати відповідь. Таких людей багато, але виберіть топ 5 і підпишіться на них.

Як знайти ментора та чи доречно нав'язуватись

У кожній сфері є хтось, чиїм знанням ти довіряєш. І такі люди нерідко погоджуються бути наставниками. Ти вчишся у нього та зростаєш, а він зростає як вчитель. Якщо працюєте у тандемі, то будь-яка інформація пропускається через два фільтри критичного мислення — ваш і вашого ментора.

Є думка: «Як же я буду турбувати людину, хто я такий, навіщо це їй». Насправді ми завжди домислюємо за інших. Звісно, не кожен погодиться, але зазвичай нічого поганого в тому, щоб запитати, немає. Тренд менторства зараз розповсюджений у світі, і Україна — не виключення. Багато експертів згодні бути менторами: чи безплатно, чи на комерційній основі, чи на взаємовигідних умовах допомоги в роботі з боку учня. Можна соромитись запитати та сидіти далі фахівцем початкового рівня, або можна отримати чудову можливість зростати з наставником. Навіть, якщо ваш потенційний ментор не зможе вам допомогти, то, скоріше за все, він порадить когось зі своєї мережі знайомств, хто точно допоможе. 

Профільна освіта

В університетах, звісно, є факультети управління персоналом. Але мені подобаються більш сфокусовані на HR освітні заклади. Вони дозволяють отримати комплексну освіту у сфері HRM, навчити стратегічних підходів, сучасних поглядів. В Україні є вже декілька якісних бізнес-шкіл.

6 порад тим, хто вирішив професійно зростати та чи варто зараз ризикувати, змінювати й шукати роботу?

Ці гарячі питання ми спільно з Катериною обговорили в статті для наших друзів — Happy Monday.

Чому "Компетенції майбутнього" — це пастка, та 7 кроків, щоб її уникнути

Насправді є одна важлива річ щодо компетенцій, яку ми довго не усвідомлювали. Що саме — Катерина докладно розбирає в спільному матеріалі для Delo.Ua.

Тизер виступу на освітньому саміті

19 вересня Катерина розповість про те, які професії будуть актуальні у найближчі 3 роки, чому важливо якомога швидше вивчити компетенції майбутнього та про інші корисні теми. Завітайте та запитайте.

Поділитись у соцмережах

Автор
Денис Якушенко
Про автора
Редактор Make it in UA
Thanks for signing up
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Powered by Verifalia email verification