Інтерв'ю з агенцією Wadoo. Яким повинен бути дизайнер та як розвивається український ринок дизайну

Поспілкувались з Юлією Міщенко Co-founder, head of design з «Wadoo. Product Design Agency» — української компанії, яка успішно займається продуктовим дизайном на міжнародному ринку. Поговорили про переваги та недоліки роботи з Junior, Middle та Senior фахівцями. Про те, де шукати гарних спеціалістів, і якими ці гарні спеціалісти мають бути. Дізнались думку агенції про навчання дизайнерів, на що треба звернути увагу, якщо хочете розвиватись на міжнародному ринку, отримали підбірку дуже корисних книг, які Wadoo. радить почитати для власного розвитку.

Make it in Ukraine (далі MiiU): Розкажіть докладніше про агенцію. Як у вас сьогодні йдуть справи?

Юлія: Наша агенція ще молода, нам близько двох років. Зараз ми розвиваємось і приймаємо в команду нових людей: дизайнерів, менеджерів з продажів. Відбираємо людей, які дивляться на світ так само, як і ми, — креативно. Працюємо в основному з закордонними клієнтами. В основному, це США та Німеччина. Також були цікаві проєкти з Сінгапуру, Японії, нам дуже сподобалось працювати з ними. Люди у різних країнах світу з різними менталітетом, це дуже цікаво. Ми знаходимо підхід до кожного клієнта. До того ж, працюємо з проєктами, які цікаві нам в першу чергу. В основному це веб портали, Saas системи, мобільні застосунки, інтернет магазини та промо сайти.. Працюємо тільки над дизайном, якщо потрібно зробити розробку, передаємо це нашим партнерам. Можливо, в майбутньому буде і розробка, ми над цим думаємо.

MiiU: Скільки вас людей в команді?

Юлія: В агенції дуже гнучка та віддалена команда. Ми з Артуром усі обов'язки, що стосуються управління, поділили навпіл. Кожен взяв ту частину, у якій є експертом. Часом доводиться навчатись чогось нового. Я відповідаю за маркетинг та зовнішні зв'язки, партнерство та юридичну частину, а також за все, що стосується графічного дизайну. Артур взяв на себе продажі, спілкування з клієнтами та менеджмент.

Ми якраз зараз у пошуках IT Sales Manager, який готовий працювати на результат та отримувати від цього задоволення. Якщо вас цікавить ця позиція, можете ознайомитись з нею детальніше на нашому сайті.

У команді є два senior product designer та graphic/brand designer. Також ми співпрацюємо з декількома дизайнерами на part-time, це UX/UI designers, copywriter. Коли проєкт специфічний, то для реалізації однієї «фічі» ми співпрацюємо з вузькопрофільними спеціалістами на проєктній основі: illustrator, motion та 3D designers.

MiiU: Яким бути повинен дизайнер, щоб працювати у вашій команді?

Юлія: Ми довго працювали з Junior-дизайнерами. Ми їх вчили, знайомили з нашим цінностями. Але потім ми дійшли висновку, що такий підхід працює, коли у тебе є багато ресурсів, які дозволяють займатись дизайнерами. Ми зрозуміли, що найважливіший і найцінніший ресурс для нас — це час. Ми багато часу витрачали на даних дизайнерів, і це було неефективно. Тому зараз ми шукаємо Middle-дизайнерів, які знають тренди, тенденції, які готові швидко включитись в роботу. 

До речі, отриманий досвід роботи з Junior-дизайнерами дозволив нам написати статтю. В ній ми розповідаємо, як працювати з новачками, плюси та мінуси роботи з Junior, тощо.

В нашому розумінні Junior — не той, хто тільки закінчив разово курси KAMA чи Projector, а ще й мав досвід роботи. Хоча б один-два проєкти. Але довелось зіткнутись за таким сприйняттям. Коли людина закінчує курси, то починає думати, що вона все вміє. Але це не так.

Ось такий дисонанс: людина починає працювати, ми говоримо що він щось неправильно зробив, а він каже: «Так я ж курси закінчив». Але є й абсолютно адекватні люди, які приходять в агентство, і кажуть що хочуть вчитися. Ми це дуже цінуємо, таким людям ми готові приділяти час, тому що розуміємо: вони будуть працювати з нами довго і плідно.

Інтерв'ю з агенцією Wadoo
Джерело: Unsplash

MiiU: Як і де, на вашу думку, шукати Senior-фахівців?

Юлія: Не всі ті Senior, які вважають себе такими. Буває так: людина говорить, що вже 10 років в дизайні та має рівень Senior. Ти дивишся на його портфоліо, і розумієш що воно застрягло десь у 2000-х роках. Тому найкраще дійсно крутих спеціалістів краще залучати через хантинг з інших агенцій. Або шукати на LinkedIn. Хороший дизайнер, хороший Senior не шукатиме собі роботу. У нього робота буде завжди, агентства будуть триматися за нього. Бувають звичайно винятки, але рідко. Хороших спеціалістів, зазвичай, не вистачає. Тому ми або Middle розвиваємо до Senior самі, або шукаємо через агентства, які роблять хороший дизайн, у яких є нагороди.

MiiU: За якими ознаками можна одразу відрізнити Junior з голодними очима, який буде старанним учнем і досягне успіху, від того, хто не сприйматиме фідбек і ображатиметься на конструктивну критику. Чи можна це помітити на інтерв'ю?

Юлія: Так. Наприклад, не усі погоджуються робити тестове завдання. Але ж буває, що в портфоліо все ідеально, а коли роблять тестове завдання, результат набагато гірше, ніж очікувалось.

Тому, коли проводимо інтерв'ю, то поділяємо його на два етапи: Sot Skills та Hard Skills. На першому етапі для нас важливо, наскільки людина адекватна, наскільки сприймає інформацію, наскільки приємно з нею спілкуватися, дивимось на комунікабельність. Якщо не проходить цей етап, далі навіть не переходимо до Hard Skills.

MiiU: Наскільки важлива для вас формальна спеціальна освіта?

Юлія: Освіта, це звичайно добре, але досвід краще за освіту. Якщо у людини був реальний проєкт, і він за цим проєктом може розповісти усе, стає видно, що він цим проєктом жив.

MiiU: Клієнти часто знають, що їм потрібно, але не завжди можуть правильно пояснити це агентству. До того ж не завжди знають, яке їм потрібно агентство. Яку пораду можете дати з цього приводу?

Юлія: Завжди потрібно розуміти мету, навіщо ви звертаєтеся в агентство, і що від нього очікуєте. Ви хочете, щоб дизайн збільшив прибуток, або хочете просто крутий дизайн, щоб отримати нагороду, або хочете персональний сайт, щоб показувати друзям. З чітким баченням мети та результату ви можете отримати в будь-який агенції очікуваний продукт на 100%. Потрібно ще дивитися на стиль, на якому спеціалізується агентство, щоб розуміти чи підходить він вам. Є клієнти, які приходять і кажуть: «Хочу, щоб було красиво». Тоді ми ставимо питання, що в їх розумінні є "красивим".

Інтерв'ю з агенцією Wadoo
Офіс Wadoo. Джерело: Facebook

MiiU: Чи завжди робота агентства краще, ніж робота окремого дизайнера?

Юлія: Залежить від того, який результат вам потрібен. Агенція дає впевненість в результаті, надає гарантії. Якщо, наприклад, ви хочете збільшити продажі, то агенція дійсно зможе орієнтуватись на цей показник. Над цим працювати може не тільки дизайнер, а ще й бізнес-аналітик, маркетолог, копірайтери. Це — комплексна робота, а не просто прийшов дизайнер і зробив сайт з красивою картинкою. Дизайнер-фрилансер, звісно, може зробити гарний сайт, але наскільки успішний — ніхто не дає гарантій.

MiiU: Яким ви бачите ринок українського дизайну?

Юлія: Наш ринок лише починає розвиватися, з'явились дизайнерські школи. До того ж у нас є чудова Національна Академія Образотворчого Мистецтва I Архітектури. Вона також виходить на міжнародний рівень, почала цікавитись трендами. Тобто тепер у ній викладають не лише класичний графічний дизайн, а готують дизайнерів так, що вони вже стали значно ближче до західного рівня. Школи, наприклад KAMA та Projector, також демонструють хороший рівень.

Можна й самому вчиться, але час — це цінний ресурс. Коли вчишся самотужки через YouTube, навчання буде йти набагато довше. Ще добре працює варіант, коли Junior знаходить Senior-дизайнера через Dribbble або Behance, і домовляються про персональне менторство.

MiiU: Як до наших дизайнерів ставляться у світі?

Юлія: З кордоном, зокрема, в США, українців вважають хорошими спеціалістами та сумлінними працівниками.

Єдине, що зупиняє багатьох фахівців від участі у великих проєктах: не всі дизайнери знають англійську, не всі вміють працювати з іноземними клієнтами.

Якось читали статтю, що з поляками частіше працюють, бо вони знають англійську. Але ж українці добре вміють програмувати, добре розбираються в дизайні, маркетингових методиках та інших digital-напрямах. Тож треба підтягувати англійську.

MiiU: Крім мовного бар'єра є ще якісь складнощі при роботі в міжнародних проєктах?

Юлія: Коли ми почали працювати з клієнтами з Сінгапуру, то чітко зрозуміли: варто враховувати, що у кожного регіону є свій менталітет і своє бачення світу.

Тож агентству потрібно дивитись на світ і на проєкт очима клієнта, щоб адекватно розуміти сутність замовлення.

MiiU: Які проєкти найбільше запам'яталися?

Юлія: Кожен з проєктів по-своєму яскравий. У нас були клієнти з Нікарагуа, якому ми робили брендинг, сайт, робили дизайн поліграфії. Вони завжди до нас поверталися. Ми зробили їм спочатку брендинг, потім вони нас попросили ще й сайт зробити. Це було дуже приємно. Це була компанія з розробки, з ними було дуже цікаво. Ми потім ще зробили для них цікавий дизайн-талісман (істоту, яка буде асоціюватися з їхнім продуктом). Якщо у monobank це кіт, то ми зробили для нашого клієнта панду. Взагалі, ми зазвичай ілюстраціями не займаємось, але для них зробили виняток як для приємних клієнтів. А вони потім залишили нам відгук на Clutch в знак подяки.

MiiU: Які книги порадите читачам нашого блогу?

Юлія: Нам найбільше подобаються такі книги, тому радимо саме їх:

Дізнатись більше про агенцію Wadoo. можна з офіційного сайту та сторінки на Make it in Ukraine.

Поділитись у соцмережах

Автор
Денис Якушенко
Про автора
Редактор Make it in UA
Thanks for signing up
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Powered by Verifalia email verification