Ми в Make it in Ukraine часто працюємо з європейськими клієнтами. Кілька клієнтів у 2020 році були з країн Скандинавії. Тому на цей ринок ми неодноразово звертали увагу. Для IT-фахівців та українських компаній — це досить цікавий варіант. Ось кілька наших висновків і спостережень.
Компанії, зацікавлені у працевлаштуванні українців за кордоном, активно просувають скандинавські країни як щось неймовірне. Та й урядам цих країн, звичайно, вигідно формувати позитивний образ. Це майже так само поетично та своєрідно, як до недавнього звеличували Кремнієву Долину.
Звичайно, по спілкуванню із засновниками компаній з цих країн ми бачимо, що там дуже високий рівень технологічного розвитку, гідний рівень життя. Але слід уникати синдрому завищених очікувань. В інших країнах Європи, США, Ізраїлі та Україні є чимало компаній і стартапів, які задають досить високу планку. Щоб не повторювати дискусію — ось посилання на гілку форуму DOU, де обговорюються загальні питання про північні країни Європи.
Якщо порівняти зарплату в IT у США (з цим маяком завжди варто порівнювати всю зарплатну статистику, оскільки ця країна відчутно впливає на загальносвітові тренди й цифри), Данії, Норвегії та Швеції, то можна побачити наступну картину (для зручності візьмемо інструмент Average Salary Survey). Наскрізний приклад - усереднений профіль Lead Developer. Розташуємо країни по спадаючій лінії зарплат.
Чи потрібно говорити, наскільки менше зарплата у Lead в Україні? Медіанна зарплата за даними DOU.ua для Technical Lead - більш ніж у два рази менше, ніж в США. Для рівня Junior і Middle розрив може бути ще більше.
Зі скандинавськими країнами розрив трохи менше. Цікавіше по зарплатах виглядає Данія, менше зарплата у Норвегії, а порівняння цифр з DOU з профілем Данії показує перевищення в 1,4 раза.
Саме клієнту з Данії ми й підібрали минулого місяця команду розробників.
Нам подобається ще один докладний розрахунок, але вже за чистими доходами, з урахуванням податкового навантаження і побутових витрат. Порівнюються: Україна, Данія, Нідерланди, Швеція, Німеччина.
З одного боку, різниця часто нівелюється, а Європа вже не виглядає настільки цікаво. З іншого боку, ці розрахунки знімають побоювання та стереотипи, що в Європі нереально високі страшні податки та ціни на всі ключові потреби. Як бачимо, все цілком прийнятно.
У будь-якій розвиненій країні рівномірно розвиваються практично всі технологічні напрямки: і телеком, і фінтех і будь-який симбіоз IT та «звичайного» світу. Але є, наприклад у Швеції, сфера, на яку варто звернути увагу. На рівні держави країна активно просувається як топ експортер відеоігор. Попит на фахівців в гейм-девелопменті — значний. В університетах ввели предмет «Game Development». Скажете, що країна впорається своїми силами та аутсорс їм не потрібен? В жодному разі ні. Подивіться на гігантів ігрової індустрії, напримеклад на Ubisoft. У них є підрозділи в декількох країнах. Але у гігантів є правило, яке все ще добре праціює: багато напрямків вони закривають за допомогою аутсорсингу та аутстафінгу. Ось непогана стаття на цю тему. Тому компаніям і безпосередньо IT-фахівцям варто уважно подивитись і на цей напрямок.
На завершення цього міні огляду ось ще один вартий уваги відгук про Скандинавію.
Тож, як бачите, всесвітній перехід на режим віддаленої роботи відкриває для українських фахівців та компаній величезний глобальний ринок. Якщо плануєте розвиватись, скористайтесь цим.
Якщо ви — IT або Digital-фахівець, вам сюди.
Якщо ви — компанія, якій потрібні лише найкращі спеціалісти Middle та Senior рівня, то почитайте про наш headhunting та outstaffing та замовляйте консультацію фахівців, які порадять, як вам краще підібрати команду.
Отримуйте першими корисні статті, вичерпні гайди щодо пошуку віддаленої роботи в цифровому світі, розвитку Soft Skills та Hard Skills, цікаві та мотивуючі інтерв'ю, огляди трендів, лайфхаки.