Що відбувається на українському ринку IT-рекрутингу: тренди, причини перегріву та прогнози

Переклад нашої статті у Delo UA

У кінці 2020 року рекрутингово-аналітична платформа Make it in Ukraine провела експрес-оцінку стану IT-рекрутингу в IT-компаніях України. Влітку 2021 року компанія продовжила аналіз ринку IT-рекрутингу з точки зору рекрутингових агенцій: поговорили з 30+ агенціями та провели анкетування 20+ агенцій.

У результаті отримали розширене бачення ситуації на українському ринку IT-фахівців. Більшість учасників IT-ринку вважає, що такої аномальної ситуації, як у 2021 році ще не було. Пояснюємо, що і чому відбувається, та чого чекати на українському ринку праці у сфері IT.

Українська IT-індустрія: ринок перегрітий

Рекрутери традиційно скаржилися на те, що конкуренція в IT-сфері висока. Запити ринку на кваліфікованих IT-фахівців — високі, а українська система освіти не в змозі їх багато і якісно навчати. І це попри те, що ВНЗ України довгий час славилися підготовкою сильних інженерів. Зараз, судячи з численних відгуків самих розробників, якщо вони вчаться і розвиваються, то тільки завдяки власним зусиллям і програмам навчання тих компаній, де вони працюють.

У багатьох офлайн-бізнесах і навіть у креативних онлайн-індустріях пропозиція робочої сили перевищує попит (це означає, що умови диктує не кандидати, а компанії). У сфері IT — ситуація протилежна. Попит значно перевищує наявність розробників, а компанії, щоб хоч якось конкурувати, все більше і більше підвищують пропоновані зарплати.

З другої половини 2021 року розпочалося явище, яке багато хто в індустрії називає «перегрітим» ринком. Це означає, що компанії по всьому світу після першого локдауну активно розморозили найм, але професійних розробників за цей час більше не стало. Новачки та схеми підвищення кваліфікації вчорашніх Junior / Middle не справляються із закриттям потреб бізнесу.

Розробники відмінно знають стан ринку і середні зарплати. Тому, коли компанії засипають їх щедрими пропозиціями, то кандидати називають досить високі очікувані суми. І компанії готові їх платити.

Легендарний скріншот кабінету супер популярного розробника

Крім того, в особистих повідомленнях месенджерів, у пошті, в LinkedIn, в IT-фахівців величезна кількість звернень від рекрутерів. Часто нерелевантних, не за адресою, з банальним нерозумінням різниці в технологіях. На хвилі хайпу до сфери IT-рекрутингу прийшло багато непідготовлених людей. У зв'язку з цим часто згадують хрестоматійну помилку рекрутерів: Java vs. JavaScript. Доходить до абсолютно безграмотної пропозиції контент-маркетологам ролей тестувальників і DevOps.

Причини перегріву ринку і того, що відбувається хаосу:

Оцінка ринкових трендів у конкретних цифрах

Співвідношення числа кандидатів і вакансій

За даними Djinni — популярного українського сервісу пошуку роботи, це літо видалося спекотним у всіх сенсах. Раніше влітку роботи у рекрутерів було менше. Літні відпустки та, як наслідок, падіння активності, кандидатів, і компаній-замовників (аж до осені).

Але в 2021 році липень побив рекорди активності. За даними Djinni на 1 серпня, на сервісі було 16,4 тис. кандидатів і 23,4 тис. вакансій. Тобто близько 1,4 вакансії на кандидата.

Для порівняння — на 30 травня на 1 кандидата доводилося 1,3 вакансії, а на 28 лютого — 1,1. Очевидно, що зростання числа вакансій більше, ніж зростання доступних на ринку кандидатів.

Важливо розуміти, що серед загальної маси кандидатів досить багато новачків, попит на яких не настільки інтенсивний, як на досвідчених фахівців з досвідом роботи від 5 років, рівня Middle + / Senior.

Медіанні зарплати в українському IT за останні пів року зросли (за даними DOU):

Але при цьому в кожному конкретному випадку зарплати можуть значно перевищувати середні цифри.

Так, серед топ 5 наймів липня на Djinni з зарплатами від $ 8,5 тисяч до $ 10 тисяч до вибірки потрапили ролі System Architect, Head of Engineering, Lead DevOps, Solutions Architect, CIO / CDO / CTO. А за опитуванням DOU виявлено розробника, який працює з американською компанією та офіційно отримує $20 тис. на місяць + бонуси.

І це ми не ще не згадуємо про крипто індустрію та блокчейн-розробку, де зарплати професіоналів (наприклад, розробники Solidity, Smart Contracts і так далі) можуть перевищувати медіани в середньому по IT.

Альтернативні думки про стан ринку

Утім, під час нашого дослідження ми чули від кількох досвідчених гравців IT-ринку і розробників зі стажем, що ситуація на ринку — не унікальна і характеризує його закономірний розвиток. Ринок насправді не перегрітий і показує логічне зростання зарплат і справедливу оцінку вартості праці IT-фахівців.

Звичайно, кваліфікована IT-праця має бути гідно оцінена  — це факт. Однак, більшість гравців ринку все ж вважають такий ринковий розклад аномалією і в цілому здивовані тим, що відбувається.

Наскільки охоче компанії беруть на роботу Junior-фахівців

В цілому думки респондентів нашого опитування розділилися так:

Багато компаній беруть програмістів рівня Junior, вчать їх і розвивають до рівня Middle+ своїми силами. Але якщо потрібно, щоб фахівець прийшов і відразу ж включився в роботу, показав максимальний результат, тоді шукають Middle+ / Senior. І ось як раз за таких профі й розгортається найжорстокіша боротьба. Їх набагато менше, ніж новачків або Middle, і як правило вони цілком задоволені своєю поточною роботою і не особливо горять бажанням знову відчувати стрес і міняти роботу. Особливо, якщо пропозиція банальна та невинахідлива, в стилі чергового «молодого й амбітного» проєкту з «дружньою командою, кавою, печивом та PlayStation».

Утім, якщо вакансію для топ професіонала довго не можуть закрити, тоді компанії йдуть на компроміс і знижують вимоги.

Чи зростає кількість людей, які переходять з інших професій в IT?

Те, що інтерес серед українців до IT не впав — однозначно. Жоден респондент не вибрав в опитуванні варіант «Кількість тих, хто переходить в IT, зменшується». Однак, в цілому тенденція не настільки сильна. Присутня якась розмитість — 32% відзначили, що чіткої тенденції немає. Але 68% впевнені, що кількість «світчерів» (людей, які різко змінюють свою професію) зростає.

Чого чекати на IT-ринку далі?

Є точкові тенденції, коли міжнародні компанії згортають центри розробки в Україні, відмовляються від пошуку дорогих українських розробників і дивляться в бік Східної Європи, СНД, Азії. У цих локаціях ринок ще не такий перегрітий (ключове слово «ще»), і рівень зарплат поки не такий високий.

Але, в основному, популярність українських розробників як і раніше висока (про що говорять зарплати, зазначені вище). Що це означає? Що ринок поки так і буде перегрітим.

Серед опитаних нами рекрутингових агенцій України тільки 10% очікують швидкого спаду ажіотажу. Решта 90% впевнені, що до кінця року ситуація зі зростанням зарплат не зміниться, або навіть ще посилиться.

Замість висновку

Активність на IT-ринку з другої половини 2020 року неухильно зростає. Досвідчених фахівців не вистачає. Втім, якщо задуматися про перехід в IT, потрібно розуміти, що новачок не стане казково багатим за лічені місяці. Тільки досвід і відмінне розуміння того, чим займаєтеся, через роки принесе бажаний результат.

Якщо ж подивитися на ринок з позиції роботодавця, то потрібно готуватися до відчутних витрат на зарплату досвідчених IT-фахівців або вирощувати власних професіоналів. Не варто поки розраховувати на те, що ринок скоро заспокоїться та очікувані зарплати впадуть.

Поділитись у соцмережах

Автор
Денис Якушенко
Про автора
Редактор Make it in UA
Thanks for signing up
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Powered by Verifalia email verification