Скільки заробляють в українській IT-сфері: велике зимове дослідження DOU з портретами та зарплатами

У січні DOU традиційно публікує свіжий аналітичний огляд зарплат в українському IT-секторі. У трьох частинах висвітлені усі категорії фахівців: від розробників до тестувальників, PM, HR, DevOps, Data Science та інших категорій. Всього в опитуванні взяли участь понад 10 тисяч фахівців. Редакція Make it in Ukraine проаналізувала цей звіт та публікує з нього головні висновки. Поряд з портретами, мовами та грейдами розберемо також вплив на зарплату рівня англійської та відставання в рівні зарплат від США.

Скільки заробляють українські розробники

Портрет українського розробника

Скільки заробляють в українській IT-сфері
Структура бази розробників-респонеднтів. Джерело: DOU

Серед розробників — 8% жінок, а середній вік девелопера складає 28 років.

Топ 5 міст-лідерів за кількістю розробників:

  1. Київ — 41,4%
  2. Львів — 14,7%
  3. Харків — 13,9%
  4. Дніпро — 5,8%
  5. Одеса — 5,3%
Скільки заробляють в українській IT-сфері
Джерело: DOU

Понад третина з розробників має досвід роботи 3-5 років, 22% — з 1-2 роками стажу, досвічених фахівців зі стажем 6-9 років — 19%.

Популярні мови програмування серед українських розробників

Скільки заробляють в українській IT-сфері
Джерело: DOU

Лідирує традиційно JavaScript, яку використовують і для фронтенду, і для бекенду (див.фреймворки справа на зображенні). В топ переліку також ще довго буде знаходитись Java (адже Enterprise нікуди не зникне у найближчі роки) та C#/.NET, які активно підтримуються Microsoft та іншими гігантами. Серед додаткових мов 2 та 3 місця — SQL та TypeScript. Хоча шалений хайп щодо Python дещо вщух, але це не робить цю мову менш корисною. Адже його широко використовують у Machine Learning та Data Science. Тому в обох списках вона посідає 6 та 5 місця відповідно. Широко підтримувана компанією Google мова програмування для Android-застосунків Kotlin поки що не демонструє сильне зростання, але поважні місця в топ-10 мов посідає.

Медіанні зарплати розробників в Україні

У порівнянні з літнім звітом, чиста медіанна зарплата (після оподаткування) зросла на 8,5% та становить $2500 на місяць ($30 000 на рік).

Скільки заробляють в українській IT-сфері
Динаміка зарплат розробників з 2011 по 2020 роки. Джерело: DOU

Приємно, що попри страшний пандемійний 2020 рік, зростання зарплат не зупинилось. Так, звісно, були певні скорочення та обмеження у першій половині року. Проте усе виявилось значно оптимістичніше, ніж очікувала редакція Make it in Ukraine. Єдина категорія, для якої зарплата за минулий рік не зросла — Middle SE ($2000).

Від редакції Make it in Ukraine
Те, що при надзвичайно високому професійному рівні українських IT-фахівців зарплата в Україні значно нижча за світову, — це відомий очевидний факт. Проте ми традиційно намагаємось конкретизувати ці дані.
Тож, якщо взяти зарплату Middle Software Engineer в США (за даними Glassdoor), маємо діапазон від $65 тис. до $134 тис. з медіаною $94 тис. на рік.
Ще один відомий американський сервіс Indeed розраховує медіану для Software Engineer як $107 тис. + $4 тис. щорічного бонусу.
Середньозважена зарплата в США за даними Payscale трохи нижча —  від $50 тис. до $105 тис. з медіаною $72 тис.
Отже, розрив зарплат в Україні та США складає за різними джерелами 2,5-3,5 раза.
Скільки заробляють в українській IT-сфері
Зростання зарплати за грейдами. Джерело: DOU
Скільки заробляють в українській IT-сфері
Зарплата за грейдами в розрізі мов програмування. Джерело: DOU

Scala підіймає загальну планку топ зарплат. Junior для цієї мови взагалі відсутні, Middle отримує $2700, Senior — $4800.

Зарплата в компаніях різних типів

Порівняно нижча зарплата в умовній аутсорсинговій компанії — $2000 для Middle та $3000 для Senior на місяць (проти відповідно $2200 для Middle та $4000 для Senior для аутстафінгових та продуктових компаній).

В стартапах Middle заробляють, як в аутсорсі, —  $2000, а Senior — більше, ніж в продакт/аутстаф —  $4500. Проте і «турбулентність» у стартапах незрівнянно вища.

Знання англійської та зарплата

Майже половина розробників знає англійську на рівні Upper-Intermediate та вище.

Скільки заробляють в українській IT-сфері
Джерело: DOU

Для джуніорів вплив мови на зарплату незначний. А для вищих грейдів — відчутний.

Middle без знання English може розраховувати лише на медіану $1375, аз вільним володінням — $2375. Аналогічно для Senior — $2000 без мови, і майже $4100 з вільним володінням.

Скільки заробляють в українській IT-сфері
Джерело: DOU

Зарплати українських тестувальників на початок 2021 року

Медіана середнього віку — 29 років (майже така ж, як і для розробників). Топ 5 міст, де мешкають QA-спеціалісти, аналогічний вказаній вище для розробників. В розрізі стажу — третина має досвід 3-5 років, майже третина — Junior та Middle з досвідом 1-2 роки.

Скільки заробляють в українській IT-сфері
Динаміка зарплат тестувальників з 2011 по 2020 роки. Джерело: DOU

Динаміка зарплат у тестувальників не настільки оптимістична, як у розробників. Бум «усі до QA!» вже пройшов. До того ж ця категорія більше відчула вплив панічних настроїв торік. У звіті за перше півріччя 2020 року зарплата QA була трохи нижчою, проте до кінця року ситуація покращилась. Для рівня Middle приріст медіани склав $100, а для Senior $200. Для найнижчого та найвищого технічного грейду (Junior та Lead відповідно) зарплата не змінилась.

Більше за техліда ($3000 на місяць) заробляє керівник (QA Manager), а стрибок зарплат від Junior до Middle складає 2,5 раза.

Скільки заробляють в українській IT-сфері
Джерело: DOU

Порівняння зарплат Manual QA та Automation QA залежно від стажу

Скільки заробляють в українській IT-сфері
Джерело: DOU

Найдосвіченіші Automation QA отримують $3775 проти $2500 для Manual QA. Тоді як для менш досвічених фахівців ці діапазони значно вужчі. Початківці з 1 роком досвіду отримують відповідно:

Знання англійської та зарплата QA

Скільки заробляють в українській IT-сфері
Джерело: DOU

Diversity: чоловіки та жінки

У сфері QA багато жінок (33,5%), тому питання різниці в зарплаті досить актуальне саме для тестувальників.

Скільки заробляють в українській IT-сфері
Джерело: DOU

Різниця медіанних зарплат за гендером зростає з досвідом:

Зарплати інших ІТ-спеціалістів на початок 2021 року: PM, HR, DevOps, Data Science та інші

Портрет фахівців

Жінок серед цих спеціальностей ще більше, ніж в QA — 40,7%. Середній вік також складає 29 років, п'ятірка міст-лідерів — теж незмінна. Фахівців зі стажем 3-5 років більше — 38,6%. З досвідом 1-2 року — чверть від опитаних.

Скільки заробляють в українській IT-сфері
Карта інших IT-спеціальностей. Джерело DOU

У 2020 році відчутно зросла популярність DevOps. А отже і середні зарплати також зросли: з $2400 до $2800. Вперше в поле зору аналітичної команди DOU ця роль попала за підсумками 2014 року (див. графік).

Скільки заробляють в українській IT-сфері
Динаміка зарплат інших IT-ролей з 2011 по 2020 роки. Джерело: DOU
Від редакції Make it in Ukraine
Можливо, не останню роль у романтизації професії DevOps відіграла книга 2020 року «Проєкт "Фенікс"». Вона дуже переконливо розповіла, як ця спеціальність може врятувати бізнес. Однак, мабуть, найбільше, вплинув відчутний дефіцит кадрів. Професійних DevOps знайти все ще важко.
Скільки заробляють в українській IT-сфері
Зарплати для різних IT-ролей. Джерело: DOU

В цьому розділі — найбільш строката аналітика. І розбіг зарплат для різних професій — величезний. Так, найменші медіани: у HTML Coder ($650), менеджера з продажів ($850) та фахівців з підтримки ($850).

Лідери по зарплатах: Director of Engineering ($6200), CTO ($5000), Delivery Manager та Program Manager ($4250)

Скільки заробляють в українському секторі Data Science

Ця сфера — дуже популярна. На графіку ви можете побачити порівняння найбільш популярних категорій: Data Scientist, Big Data Engineer та Machine Learning Engineer.

Скільки заробляють в українській IT-сфері
Зарплати в Data Science. Джерело: DOU

Зарплати рекрутерів та HR-фахівців в Україні

Від редакції Make it in Ukraine
Якщо у світі фахівці з сорсингу (Sourcer) вважаються професіоналами на рівні з рекрутерами та Talent Aquisition Managers, то у нас чомусь досі ця роль прирівнюється до новачка та Talent Researcher.
Відповідно зарплата тут найнижча — $500. IT Recruiter отримує $850, HR Manager трохи більше — $1000. Відносно нова для України роль HR Business Partner (яку нерідко майже прирівнюють до C-Level) має медіану $1325, Talent Aquisition Manager — $1500. А HR Director показує величезний відрив і має медіану $2500.

Висновки очевидні: сфера IT відчуває себе досить впевнено за підсумками 2020 року. Це підтверджує і наше опитування рекрутерів, результати якого опубліковані нещодавно в AIN. Найбільш оцінені — технічні спеціальності та керівні посади. Жодних сенсацій, але в умовах «нової нормальності» — стабільність та поступовість виглядають навіть краще, ніж стрімкі зміни.

Зростайте з нами, діліться посиланнями та вакансіями з друзями! А також підписуйтесь на наш Telegram-канал, заходьте до нас у LinkedIn та на кар'єрний портал Make it in Ukraine (де багато гідних міжнародних вакансій з європейською та американською зарплатою).

Поділитись у соцмережах

Автор
Денис Якушенко
Про автора
Редактор Make it in UA
Thanks for signing up
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Powered by Verifalia email verification