Які Soft Skills потрібні, щоб працювати у Netpeak. Секрети від Андрія Чумаченка

У групі компаній Netpeak щоденно проводиться досить багато співбесід з кандидатами. Але що ж потрібно, щоб виділитись з десятків та сотень інших бажаючих потрапити до однієї з найвідоміших українських компаній? Чи важливі Soft Skills та які з них цінують у Netpeak?

Нещодавно відбувся прямий ефір на цю тему з Андрієм Чумаченко, співзасновником та керуючим партнером агенції Netpeak. Редакція Make it in Ukraine вибрала найголовніші тези з цього ефіру.

Коротко про групу компаній NetPeak

Netpeak Group вражає розмахом. Вона працює вже 14 років і складається з 10 компаній (зазвичай кожною управляє по два бізнес-партнери), які працюють в 5 країнах. Ось ці компанії:

Головне, що впадає в очі: група виглядає, працює і живе як цілісний організм. Колектив компаній зростає щодня і налічує вже понад 550 співробітників.

Хто такий Андрій Чумаченко

Співзасновник і керуючий партнер в агентстві Netpeak. Працює з 2007 року, розвивав відділи копірайтингу, SMM, юзабіліті, обіймав посади директора з розвитку, креативного директора і директора з маркетингу. У 2015 році допоміг створити й запустити платформу «Моє Місто» та багато інших проєктів, а у 2016 став співзасновником соціального простору «4City». Безпосередньо керує командою з двадцяти осіб. (Джерело: особистий сайт Андрія Чумаченка)

Тож, нумо до того, про що говорили на стрімі.

Як потрапити на роботу до Netpeak
За лаштунками того самого лайву. Джерело: Netpeak

Що таке Soft Skills і чому вони важливі

Набір якостей, які повинні бути у співробітника, незалежно від посади, на якій він працює, — це і є Soft Skills («м'які навички»).

У Netpeak побудована якісна система навчання. Ми беремо джуніорів, інтернів, і прокачуємо їм Hards Skills (це спеціальні навички для конкретної ролі). У їхньому розпорядженні — мануали, форуми, внутрішня Вікіпедія, бази та картки знань тощо. Якщо людина вміє та прагне самовдосконалюватись та розвиватись — ми даємо для цього можливості. Єдиний виняток — розробники. Якщо інші професії ми беремо і навчаємо з нуля, то розробник вже має розбиратись у програмуванні. Тож Hard Skills можна розвинути, й ми це добре вміємо.

Soft Skills навчити практично неможливо, їх можна лише розвинути. Проте люди, у яких певних навичок немає, — не є поганими. У кожної людини є щось, чого немає в іншої, і немає чогось, що є в інших. Це нормально.

Саме тому й важливо, щоб людина, яка збирається працювати з нами, мала необхідну базу nих «м'яких навичок», яка відповідатиме нашим цінностям.

Важливі базові навички:

Ця навичка корисна не лише в роботі, а й в житті. І вона не означає якусь керівну посаду — президент чи CEO. Лідерство у сучасному розумінні — це здатність «зарядити» своєю ідею або задачею інших. Якщо в тебе ця навичка розвинена, то ти завжди отримаєш допомогу у впровадженні того, чим ти надихнув оточуючих. Якщо ти зміг донести, чому певні задачі та проєкти важливі, ти отримаєш кращий результат, ніж коли просто буде поставлено задачу.

Ще корисно, коли у людини є навичка допитливості. Без неї можна жити. Але з нею краще.

За моїм досвідом, ти памятаєш тих людей, які роблять щось вдумливо, цікавляться деталями й подробицями. А той, хто просто механічно виконав задачу, не запам'ятовується.

Топ 3 якості, на які ми дивимось у Netpeak:

  1. Креативність. Це не означає вигадувати креатив на рівні Banda або Fedoriv. В цьому випадку я маю на увазі здатність «thinking outside the box». Тобто, я вважаю, що це круто, якщо ти можеш відійти від звичних процесів, і придумати, як розв'язати проблему нестандартно.

Моє улюблене: коли приходять нові співробітники, дивляться на процес і кажуть: «А чому ви це робите так? Це ж можна зробити по-іншому». Ти дійсно можеш щось робити багато років і потім забуваєш, що можна це змінити. А вони свіжим оком бачать і пропонують.

  1. Вміння переконувати

На співбесіді не дуже просто виявити креативність (наприклад, за допомогою кейсів). А от вміння переконувати виявляється дуже добре.

Причому важно вміти аргументувати свою точку зору. Взагалі, треба цінувати співробітників, які можуть швидко й аргументовано переконати  керівника, якщо той помиляється.

  1. Навички до командної роботи

Найкраще, що може бути у роботі — це синергія людей у команді. Це дуже надихає. Двоє людей окремо зроблять значно менше, ніж двоє разом. Майже усі винаходи за останні 50 років робились саме командами.

Як потрапити на роботу до Netpeak
Джерело: Netpeak

На які навички дивиться особисто Андрій Чумаченко

Я так довго працюю у Netpeak, що вже не розділяю такі критерії оцінки на «важливо для Netpeak» та «важливо для мене». Проте я б, мабуть, ще додав до переліку якостей, які ціную, почуття гумору. Це, звісно, не означає — стендапити з самого ранку. Я маю на увазі легке та позитивне відношення до життя та робочих ситуацій.

Чесність та відкритість також надзвичайно важливі. У сучасному IT важко зробити такий факап, щоб він був вартий звільнення. Але якщо намагатись його приховувати, то це набагато гірше.

Що для Андрія Чумаченко є неприпустимим

Награність, нещирість, неприродність. Якщо людина намагається виглядати неприродньо привабливою на співбесіді та дуже сильно сподобатись роботодавцю, це завжди дуже видно зі сторони.

Якщо навіть у людини буде гарний досвід та круті hard skills, але він буде поводитися нещиро та неприродньо, я не працюватиму з ним.

Чому усі роботодавці стали приділяти soft skills настільки багато уваги

На прикладі ринку IT бачимо: він зростає за всіма напрямками. Тож, може здатись, що людей, які шукають роботу у цій сфері, дуже багато. Але якщо подивитись на нашу кар'єрну сторінку, — там завжди 50-60 вакансій, ми завжди шукаємо своїх людей. І знайти тих, що підходять, дуже складно.

Якщо ми беремо кандидата на роботу, він нам окупається в нуль (в основному, це втрати часу на навчання) протягом 1 року. Тож брати людину є сенс тоді, коли ви хоч би на 80% впевнені, що ця людина працюватиме за вами щонайменше рік. А визначити це простіше й ефективніше саме за допомогою Soft Skills.

Наприклад, якщо брати вже згадану навичку лідерства: є компанії, де вона не потрібна і навіть небажана. Там чіткі скриптові процеси, де не треба нічого змінювати (наприклад, у державних компаніях зазвичай так). А у стартапах, компаніях, які швидко розвиваються, лідерство, навпаки, дуже потрібно.

Чого не треба допускати у резюме та на співбесідах

Якби мені платили 1 гривню кожного разу, як я бачу в резюме фразу «стресостійкість», то мені б не потрібно було працювати. Дивився б резюме і заробляв. Є набір з 5-10 якостей, який вказують майже усі, тому я в цей розділ вже й не дивлюсь. Крім «стресостійкості» часто люблять писати «досвідчений користувач ПК». У 2021 році це не перевага, а необхідність.

Взагалі, я не розумію, хто, коли, і головне — навіщо — придумав додавати цей блок з якостями до резюме. Вважаю, якщо ви його не заповнюватимете, це буде навіть плюсом.

Мене більше цікавить в резюме не перелік якостей, а місця попередньої роботи та час роботи на них, причини зміни роботи.

Щобільше. На наших співбесідах ми часто ставимо добре відоме питання «Назвіть 5 своїх найгірших якостей».

Найчастіше відповідають «Я лінивий» або «Я забагато працюю».  Тому нам завжди цікаво, якщо хтось не мислить шаблонами та відповідає цікаво на це питання. Особливо, якщо пояснить, чому обрав саме такі, чому вважає їх поганими тощо.

Так якось на співбесіді кандидат назвав негативним моментом те, що він досі живе з мамою. Так, з одного боку це може свідчити про деяку несамостійність. Але ж з іншого — про радикальну чесність. А це — вже плюс. Не кожний здатний розповісти незнайомій людині про таке. Тому ставити таке питання на співбесіді та чути відповіді — дійсно корисно.

Стресостійкість — усі вказують, а як її перевірити?

Це не дуже просто. Я виявляю її приблизно на 80%, коли ставлю питання про минулу роботу та причини її зміни. Часто за відповідями можна розвивати тему далі, ставити додаткові питання. З того, як кандидат відповідає, можна багато зрозуміти.

Нерідко буває, що людина починає уходити від прямої відповіді. Тож доводиться постійно тиснути та повертати її до цього питання.

Дуже простий приклад: умовно, може зрештою виявитись, що керівник накричав на людину, що та не винесла сміття з кабінету, і вона звільнилася. Тож можна зробити висновок, що вона не дуже стресостійка. Звісно така відповідь не буде підставою для відмови. Мене вона скоріше примусить замислитись, чому кандидат не хотів відповідати на це питання. Боявся, що не візьмуть? Соромно? Вважає це за мінус? А чи працює він над цим?

Щоб виявляти соціально бажані відповіді (коли людина відповідає на питання не так, як думає, а так, як від неї чекають), можна спробувати поставити питання, на яке було б дивно почути позитивну відповідь.

Умовно кажучи (ми такі питання не ставили, це лише спрощений приклад): «Якщо я в суботу вночі тобі напишу і попрошу на таксі під'їхати та забрати у мене букет квітів та відвезти нашому клієнту, скільки тобі треба буде часу?» 

І якщо людина відповідає: «Так, звісно, без проблем. Я люблю перепрацьовувати», то це привід звернути на це увагу.

Або ж, буває, відповідають: «Я працюю не заради грошей, то взагалі для мене десятий пункт» або «Я, крім вашої компанії, більше до жодної не подавався».

Як потрапити на роботу до Netpeak
Квартальна онлайн-нарада. Джерело: Netpeak

Про безпідставні страхи інтернів та джуніорів щодо майбутньої роботи

Є люди, які бояться, що вони можуть запропонувати ідею (див.тезу про креативність), а їх за це засудять. Насправді це не так. Що вам можуть зробити? Звільнити? Може це й краще, ніж працювати в компанії, де вам забороняють мати власну думку.

Або ж візьмемо чиношанування. «Мені написав САМ Директор! Тому я кину усе і піду це робити о 2 годині ночі». Абстрагуйтесь від цих страхів.

За що може звільнити Андрій Чумаченко

За 15 років я звільнив лише 3 або 4 співробітників. В інших випадках ми переводили їх до інших підрозділів або інших наших компаній, де є купа різних задач. Наприклад, на якійсь посаді в людини не вдається ефективно працювати, але є можливість спробувати себе в іншій сфері (але все ще з нами).

Скромно наголошу, що в нашому департаменті маркетингу в Netpeak найбільший Lifetime співробітника у порівнянні з іншими нашими компаніями та відділами.

Lifetime  — це метрика, яка говорить про плинність, якість роботи команди та менеджменту і комфортність роботи. Вона показує, скільки в середньому на конкретній посаді працює співробітник — прим. редакції Make it in Ukraine.

Я впевнений, що цим можна дійсно пишатись.

Але якщо вже казати, за що дійсно можу звільнити, то таких причин — дві:

  1. Невиконання функціональних обов'язків та KPI

Якщо співробітник довго не виконує їх (після року роботи у компанії), я з ним розмовляю і даю випробувальний термін, щоб виправити ситуацію.

  1. Якщо дуже сильно не вписатись в команду. Таких було лише два випадки за весь час.

Яких soft skills на початку кар'єри бракувало Андрієві та як їх розвивав

Я прийшов у Netpeak SEO-копірайтером. Тож за майже 15 років я розвинув дуже багато різних soft skills. Мабуть, усі довелось розвивати. Насамперед це лідерські якості. Дуже тяжко далось навчитись вимагати виконання завдань та сварити за невиконання. Але я навчився цього.

Емоційний інтелект та емпатія — над цим я також дуже наполегливо працював і навчився розуміти інших.

Ще на минулій роботі я почав розвивати навичку спілкування з незнайомими людьми. Але ще й досі є над чим працювати. Наприклад, мені буває нелегко інколи підійти на конференції до незнайомої людини й познайомитись. Тоді як у нас в команді є люди, яким це легко дається.

Що допомагає долати цю проблему: я завжди уявляю собі, що, наприклад, он той великий клієнт та засновник потужної компанії, який п'є каву наодинці, також думає: «Ех, ніхто до мене не підходить, а я й сам соромлюсь». І це працює. Непогана вправа.

Яка навичка зустрічається найрідше

Вміння брати на себе відповідальність. Цей soft skill важко виявити на співбесіді. Але це дуже корисна якість — брати на себе ініціативу та не перекладати провину і відповідальність на інших. Якщо ви розвиватимете її в собі, то це дуже допоможе зростати у будь-якій компанії.

Заключна теза

Розвивайте свої soft skills та шукайте компанії, де підійде саме ваш skillset. Не намагайтесь пролізти у «пляшкове горлечко» там, де ваші навички цього не дозволяють.

У розділі «Кар'єра» сайту Netpeak достатньо вакансій, щоб обрати саму ту роботу, яка вам підходить.

Точка зору редакції Make it in Ukraine

Ми багато досліджували роботу компаній з ціннісною пропозицією та шляхом кандидата та співробітника у компанії, бачили багато корпоративних підходів та стратегій. Тож нам є з чим порівнювати. І ми щиро захоплюємося тим, як добре, яскраво та дружньо для кандидата і для новачків побудований цей процес у Netpeak Group.

Усе докладно і зрозуміло, ключова інформація заохочує і роз'яснює ключові етапи вже на старті. Чого тільки варте коротке, але яскраве відео «Один день в Netpeak».

Як потрапити на роботу до Netpeak
 

Дбайлива система онбордингу новачків, потужна система навчання та розвитку, різноманітна гейміфікація майже усіх кар'єрних процесів у компанії — це тема для окремого матеріалу.

Тож, сміливо можна сказати, що наша редакція щиро радить спробувати себе у Netpeak Group. Як то кажуть, Editor's Choice.

Поділитись у соцмережах

Автор
Денис Якушенко
Про автора
Редактор Make it in UA
Thanks for signing up
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Powered by Verifalia email verification