Метод сендвіча у зворотному зв'язку: чи варто ним користуватись у 2021 році

Різноманітних методів оцінки та взаємодії між керівництвом та працівниками — дуже багато. Однак саме цей метод добре відомий ще з 20 століття. Разом з тим в нього, мабуть, не менше опонентів, ніж прихильників. Редакція Make it in Ukraine вирішила розібрати цей підхід трохи докладніше.

Метод сендвіча у зворотному зв'язку (The Feedback Sandwich) — це коли ви розпочинаєте аналітичну оцінку роботи вашого співробітника з позитивних коментарів, за якими йде основне критичне повідомлення про недоліки, а на завершення — остаточні позитивні коментарі. Критики цього підходу вважають, що це дещо розмиває сутність повідомлення.

Приклад методу Feedback Sandwich:

«Ви сьогодні провели чудову презентацію нашого стартапу! Виступ був переконливим, і Ви навели фантастичні приклади, щоб довести думки, про які ви говорили.

З усім тим, мені здавалося, що слайди основної частини можна було трохи покращити. Надалі пропоную використовувати шаблон, створений нашою дизайн-командою. Це зробить презентацію більш цільною, а на слайдах буде більше «повітря».

Але, повторюся, загалом, це справді дивовижна робота. Як тільки ви підкоригуєте візуалізацію, аудиторія буде по-справжньому в захваті».

Розберімо рецепт цього «сендвіча»:

  1. Верхній шматочок тосту: Початкова позитивна нота — повідомлення, що презентація була проникливою і в ній були чудові аргументи та приклади.
  2. М’ясо (або сир, як кому до вподоби): Коректне та конструктивне зауваження, що презентація має бути трохи інакшою.
  3. Нижній шматок тосту: він закріплює позитивне повідомлення, що ваш колега чудово виконав свою роботу.

Але чи потрібні такі танці навколо одне одного? Ось що кажуть прихильники та противники цього методу.

Плюси «методу сендвіча»

Мінуси «методу сендвіча»

Ми провели коротке опитування у спільноті Make it in Ukraine про те, як ІТ та Digital спеціалісти ставляться до цього підходу. Ось що ми з’ясували:

 The Feedback Sandwich: pros and cons

Отже, цей підхід не є ідеальним, а його невміле використання може викликати зворотню реакцію та величезний негатив.

7 порад, як зробити зворотний зв'язок більш корисним

1. Завжди спілкуйтеся з людиною віч-на-віч (підхід періодичних one-on-one meetings дуже популярний в сучасних IT-компаніях).

2. Оцінюйте реакцію, розбирайте причини та заохочуйте до діалогу людей, яким ви надаєте фідбек. Ставте їм питання, прояснюйте ставлення. Не перетворюйте зустріч на монолог (ви не в театрі й не на засіданні партійної ради).

3. Не поспішайте швидше проскочити негативні моменти.

Є спокуса перейти до чогось більш нейтрального чи позитивного, зосередитись на хороших моментах. Але ж так ви втрачаєте сутність самого процесу. Адже розбір помилок та їх причин, спільне обговорення того, що можна зробити краще — це не менш важливо, ніж похвалити за те, що було зроблено добре. Реакція працівника (або її відсутність) підкаже вам, куди далі вести розмову.

4. Зв'язуйте фідбек та бажані результати

Фідбек заради фідбеку — це безглуздо. Поставте собі питання: «Ми зустрілись з цим співробітником, щоб {що}?» 

Перш ніж розпочати перевірку ефективності, запитайте себе, чи ваша мета — допомогти працівникові (або собі) емоційно впоратися з робочими недоліками або вжити конкретних заходів для покращення ситуації?

Непогано було б не надмірно фокусуватись на емоційному забарвленні, а розбирати конкретні показники, метрики, KPI.

5. Будьте винахідливими та не скупіться на похвалу.

Психологи вважають, що потрібно не менш ніж 3 позитивних коментарі, щоб подолати ефект лише 1 негативного коментаря. Крім того, чим оригінальніша похвала, тим більша ймовірність, що співробітник її запам’ятає, оцінить і буде радий робити свою роботу ще краще. Тож забудьте про усі ці «поплескати по плечу, сказати, що він або вона — молодець та й годі».

6. Співробітник краще сприйме та «опрацює» у свідомості позитивну інформацію, яка буде подана після негативної.

7. Альтернативна точка зору ніколи не завадить.

Зовнішній погляд з боку іншого менеджера або колеги (у компаніях це може бути тандем — лінійний та функціональний керівник — хоча ми за те, щоб не ускладнювати організаційну структуру, якщо ви не корпорація — прим.ред.) може легко виявити потенційну пастку, яку ви, можливо, не помічали через те, що знаєте цього співробітника вже давно і маєте щодо нього (неї) «замилене око».

Замість висновків

Відсутність зворотнього звязку між менеджментом та командою — це проблема. Але чи не більша проблема, коли фідбек надається неправильно, з втратою балансу між формою, змістом та метою.

Ми сподіваємось, що у вашій компанії система зворотного зв'язку побудована добре.

Якщо ви — керівник, подумайте над тим, чи якісно ви надаєте зворотний звязок.

Якщо ж ви — саме той, з ким періодично його проводять, або не проводять взагалі (як взагалі таке можливе в сучасному світі — працювати й не отримувати відгуків, туди ти йдеш, куди треба чи ні?), цей невеличкий розбір також допоможе вам визначити, чи все добре у вас в команді. А краще взагалі, дайте почитати його вашому босу або HR-менеджеру, який (не) спілкується з вами у форматі якісного фідбеку.

І не забувайте — ніколи не пізно покращити своє життя, свою роботу та зробити так, щоб ваша діяльність приносила вам більше задоволення.

При написанні статті редакція Make it in Ukraine спиралась на такі джерела: Russell Weigandt @ Medium, Fellow App Blog, The Hired Guns


Поділитись у соцмережах

Автор
Денис Якушенко
Про автора
Редактор Make it in UA
Thanks for signing up
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Powered by Verifalia email verification