Різноманітних методів оцінки та взаємодії між керівництвом та працівниками — дуже багато. Однак саме цей метод добре відомий ще з 20 століття. Разом з тим в нього, мабуть, не менше опонентів, ніж прихильників. Редакція Make it in Ukraine вирішила розібрати цей підхід трохи докладніше.
Метод сендвіча у зворотному зв'язку (The Feedback Sandwich) — це коли ви розпочинаєте аналітичну оцінку роботи вашого співробітника з позитивних коментарів, за якими йде основне критичне повідомлення про недоліки, а на завершення — остаточні позитивні коментарі. Критики цього підходу вважають, що це дещо розмиває сутність повідомлення.
«Ви сьогодні провели чудову презентацію нашого стартапу! Виступ був переконливим, і Ви навели фантастичні приклади, щоб довести думки, про які ви говорили.
З усім тим, мені здавалося, що слайди основної частини можна було трохи покращити. Надалі пропоную використовувати шаблон, створений нашою дизайн-командою. Це зробить презентацію більш цільною, а на слайдах буде більше «повітря».
Але, повторюся, загалом, це справді дивовижна робота. Як тільки ви підкоригуєте візуалізацію, аудиторія буде по-справжньому в захваті».
Розберімо рецепт цього «сендвіча»:
Але чи потрібні такі танці навколо одне одного? Ось що кажуть прихильники та противники цього методу.
Ми провели коротке опитування у спільноті Make it in Ukraine про те, як ІТ та Digital спеціалісти ставляться до цього підходу. Ось що ми з’ясували:
Отже, цей підхід не є ідеальним, а його невміле використання може викликати зворотню реакцію та величезний негатив.
1. Завжди спілкуйтеся з людиною віч-на-віч (підхід періодичних one-on-one meetings дуже популярний в сучасних IT-компаніях).
2. Оцінюйте реакцію, розбирайте причини та заохочуйте до діалогу людей, яким ви надаєте фідбек. Ставте їм питання, прояснюйте ставлення. Не перетворюйте зустріч на монолог (ви не в театрі й не на засіданні партійної ради).
3. Не поспішайте швидше проскочити негативні моменти.
Є спокуса перейти до чогось більш нейтрального чи позитивного, зосередитись на хороших моментах. Але ж так ви втрачаєте сутність самого процесу. Адже розбір помилок та їх причин, спільне обговорення того, що можна зробити краще — це не менш важливо, ніж похвалити за те, що було зроблено добре. Реакція працівника (або її відсутність) підкаже вам, куди далі вести розмову.
4. Зв'язуйте фідбек та бажані результати
Фідбек заради фідбеку — це безглуздо. Поставте собі питання: «Ми зустрілись з цим співробітником, щоб {що}?»
Перш ніж розпочати перевірку ефективності, запитайте себе, чи ваша мета — допомогти працівникові (або собі) емоційно впоратися з робочими недоліками або вжити конкретних заходів для покращення ситуації?
Непогано було б не надмірно фокусуватись на емоційному забарвленні, а розбирати конкретні показники, метрики, KPI.
5. Будьте винахідливими та не скупіться на похвалу.
Психологи вважають, що потрібно не менш ніж 3 позитивних коментарі, щоб подолати ефект лише 1 негативного коментаря. Крім того, чим оригінальніша похвала, тим більша ймовірність, що співробітник її запам’ятає, оцінить і буде радий робити свою роботу ще краще. Тож забудьте про усі ці «поплескати по плечу, сказати, що він або вона — молодець та й годі».
6. Співробітник краще сприйме та «опрацює» у свідомості позитивну інформацію, яка буде подана після негативної.
7. Альтернативна точка зору ніколи не завадить.
Зовнішній погляд з боку іншого менеджера або колеги (у компаніях це може бути тандем — лінійний та функціональний керівник — хоча ми за те, щоб не ускладнювати організаційну структуру, якщо ви не корпорація — прим.ред.) може легко виявити потенційну пастку, яку ви, можливо, не помічали через те, що знаєте цього співробітника вже давно і маєте щодо нього (неї) «замилене око».
Відсутність зворотнього звязку між менеджментом та командою — це проблема. Але чи не більша проблема, коли фідбек надається неправильно, з втратою балансу між формою, змістом та метою.
Ми сподіваємось, що у вашій компанії система зворотного зв'язку побудована добре.
Якщо ви — керівник, подумайте над тим, чи якісно ви надаєте зворотний звязок.
Якщо ж ви — саме той, з ким періодично його проводять, або не проводять взагалі (як взагалі таке можливе в сучасному світі — працювати й не отримувати відгуків, туди ти йдеш, куди треба чи ні?), цей невеличкий розбір також допоможе вам визначити, чи все добре у вас в команді. А краще взагалі, дайте почитати його вашому босу або HR-менеджеру, який (не) спілкується з вами у форматі якісного фідбеку.
І не забувайте — ніколи не пізно покращити своє життя, свою роботу та зробити так, щоб ваша діяльність приносила вам більше задоволення.
При написанні статті редакція Make it in Ukraine спиралась на такі джерела: Russell Weigandt @ Medium, Fellow App Blog, The Hired Guns
Отримуйте першими корисні статті, вичерпні гайди щодо пошуку віддаленої роботи в цифровому світі, розвитку Soft Skills та Hard Skills, цікаві та мотивуючі інтерв'ю, огляди трендів, лайфхаки.