Як вивчити англійську в Україні та з чим боротися у кроскультурному спілкуванні. Інтерв'ю з Ганною Гандрабурою (частина 1)

Напередодні нашого спільного вебінару поговорили з засновницею школи «English For IT» Ганною Гандрабурою про те, які проблеми супроводжують вивчення мови, та як їх подолати.

Як починалася історія з англійським і чому мову можна спокійно вчити вдома

Я вивчила англійську, перебуваючи в Україні. Тому хочу мотивувати усіх, хто хоче вивчити мову: для цього необов'язково їхати за кордон і потрапляти в середу (як заведено вважати).

Я поїхала в США, коли вже працювала викладачем. Тоді мені було 22-23 роки.

В Америці є багато можливостей для безкоштовного навчання, особливо в індустрії Tech & Digital. В тому числі — онлайн. Можна прокачати не тільки англійську, але й інші навички. Тільки ледачий не знайде для себе щось корисне.

Що не так з мовними курсами за кордоном

У мене на цей рахунок категорична точка зору: ці курси в основному неефективні. Вони націлені на масовість, а не на вас особисто. Ви приїжджаєте туди, ходите на курси. Так само, як і в Україні. Вас селять в гуртожиток з іноземцями, ви говорите з ними ламаною англійською. Ви ніколи не бачите цього справжнього американця (native speaker), якого вам обіцяли. Бачите лише вчителя на уроці. Кожного разу, коли я приїжджаю в Штати, зустрічаю когось, хто записаний на ці курси. Всі незадоволені. Я за те, щоб вчити англійську тим способом, який працює для тебе. І це далеко не завжди занурення в середу. Якщо ти й вдома не можеш вивчити, то й за кордоном дива не станеться.

Ми в English for IT намагаємося робити продукт, який націлений на користувача. Для різних людей працюють різні методи. Наприклад, для деяких людей навчання в групі взагалі не підходить, для них це буде не результативно.

Як вчити англійську, щоб не зійти з розуму від тисяч годин зубріння

Зробіть англійську частиною свого життя, і вам ніколи не доведеться її вчити. Кожен день ви повинні робити маленьке зусилля, пов'язане з англійською, хвилин по 15, наприклад. Так виробляєте звичку. Ми створюємо закритий чат, даємо в ньому короткі завдання, які займають 5-10 хвилин часу в день.

Наприклад, прочитали цікаву профільну статтю, записали слова, які не знали, перевели їх — ось ваші 15 хвилин. Наступного дня зайшли в Telegam-канал, прослухали подкаст на 5 хвилин, де я розповідаю, наприклад, як давати зворотний зв'язок англійською. Написали в чаті питання, поспілкувалися. Просто відбувається занурення в мову, все відбувається на підсвідомому рівні. Неформальний спосіб навчання допомагає звикнути, що ви щодня робите щось англійською. Не можна змусити людину підвищити англійську, наприклад, на один рівень за пів року. У людей зі сфери IT і Digital немає стільки вільного часу.

Як встигати адаптуватись до правил англійської в IT, якщо все надто швидко змінюється

Все постійно змінюється, тому й мовні IT-програми треба часто оновлювати. Наприклад, днями я прочитала статтю на TechCrunch про стартап Spike, який працює над представленням email в форматі чату. Тож, зрозуміло, що англійська для emailing (поштового листування) буде теж швидко адаптуватися. У нас останні 3 місяці клієнти запитували воркшопи не з англійської для email, а з англійської для чатів. Багато компаній спілкуються з клієнтами в Slack, відповідно emailing skills вже трохи видозмінені.

English for IT: Интерв'ю з Ганною Гандрабурою
Джерело: English For IT (Facebook)

Прокачування, спільноти, заходи

Чим надихнув MeetUp

Дуже корисним виявилося додаток MeetUp — сервіс, де проводяться заходи для людей зі схожими інтересами. Користуюся ним 10 років. Найкорисніші заходи, які там організовуються, — безкоштовні. Дивно, але навіть ті івенти, які коштують $10, як правило, не підходять для якісного навчання. Я одного разу заплатила ці $10, прийшла на Product Management Meetup, але насправді це був просто анонс їх курсу. Потрібно шукати, уважно читати опис. Загалом, мій особистий досвід: безкоштовні заходи дають більше value (цінності), ніж платні.

У Meetup все круті заходи раніше були в NY, але зараз багато хто перейшов в онлайн. Тож відмовка «Не зможу поїхати» відпадає. Будь ласка, — хочете прокачати свої Lean Management Skills, є мітапи, які мають назву Lean Coffee. До речі, вони мене надихнули на створення розмовного курсу за принципом Lean формату. У нас в English For IT є розмовний курс — Lean Coffee Speaking Club. Він розроблений за таким же форматом, тільки ми практикуємо англійську, а не говоримо про Project Management, як це роблять на оригінальному заході.

В чому проблема розмовних клубів: розмовляє лише викладач, а всі інші сидять і слухають. А потім ви виходите і думаєте: «Я ж заплатив за Speaking Club, а сказав одне слово — Hello». Lean-формат дозволяє викладачеві виступати фасилітатором, тобто направляти рух бесіди, а всі інші говорять. До того ж, цей формат добре працює в онлайн-форматі.

Про користь General Assembly (спойлер: ООН ні до чого)

Непогано допомагає й організація General Assembly. Вони є не тільки в США, але і в Берліні, в Лондоні, в інших містах світу. У них є онлайн-заходи, як платні, так і безкоштовні. Вони фокусуються на IT / digital / design і на менеджменті. Це — освітня організація, але якщо ви все ж приїжджаєте за кордон, вам не потрібна student visa. Це короткі курси, вони не дають диплома університетського зразка, тому їх можна проходити з туристичною візою.

Як здійснилась мрія про навчання в Стенфорді

У мене давно була мрія відвідати курси в Стенфорді, і в цьому році вона нарешті здійснилась. Я була в лютому в Сан-Франциско цілий місяць, і відвідувала там курси. До речі, навчатися можна й онлайн. Але якщо вже я там була, вирішила зробити це наживо, та ще й побачити кампус університету.

У нас були курси з комунікації — Nonverbal Communication for Presentation. Наші клієнти часто просять навчити їх проводити демо англійською. За своєю сутністю демо це і є презентація або pitch. Я проходила майстер-клас зі сторітелінгу (storytelling), але не для продажів, а для презентацій, для переконання на переговорах. Важливо розуміти, що ця навичка потрібна не тільки для продажу. Часто в IT-презентаціях для клієнтів є тільки терміни, і нічого крім термінів. Це — відразу фіаско. Сторітелінг дозволяє робити акцент на емоціях.

Ще був курс з комунікацій «How to tackle difficult conversations» (як справлятись зі складними розмовами). Особливо ці знання корисні для менеджерів, для тих, хто керує командою. Що б стати Senior, вам обов'язково потрібно прокачувати ваші EQ skills (емоційний інтелект). З класичним коефіцієнтом інтелекту (IQ) все зрозуміло. Але в сучасному роботизованому світі EQ — це те, що відрізняє людей, що робить їх цінними. На курсі ми говорили, як справлятися зі складними розмовами, коли потрібно когось звільнити або зробити догану. Це все підв'язано до вашого емоційного інтелекту. Чим він у вас вище, тим простіше добиватися цілей, ладити з людьми, працювати в команді.

Про Soft Skills, Hard Skills, культурні відмінності та про те, що заважає людям зі Східної Європи

Часті питання «Як стати Senior, як влаштуватися на роботу» завжди резонують з Soft Skills, які зараз навіть важливіші, ніж Hard Skills.

Щоб почати працювати в IT (land your first job) вам потрібні hard skills. Якщо у вас середні Hard Skills, але високі Soft Skills: ви розумієте і відчуваєте людей, знаєте що і де сказати, — у вас буде перевага. Наприклад, знайомий розробник влаштовувався за кордон в компанію на віддалену роботу. На технічному інтерв'ю його запитали про технологію, з якою він не працював. Він не намагався викрутитися і прямо відповів, що не знає її, але вивчить, якщо потрібно, і готовий відповісти за іншими технологіями. Через 2 дні він отримав офер.

Важливо не відповісти на питання правильно, а те, як на нього відповідати. Багато людей зі Східної Європи (Eastern Europeans), включаючи й нас, вважають: якщо ставлять питання, ми або точно повинні знати правильну відповідь, або нічого не говоримо. Ми боїмося висловити свою думку. Це йде ще зі школи, коли на тебе кричать вчителі, і ти боїшся висловити свою думку. На Заході — по-іншому. Тому я люблю ходити на очні зустрічі (ті ж стенфордські курси, наприклад), куди люди приходять розвиватися. Викладач ставить питання, і відразу ж усі 20 осіб хочуть сказати, що вони думають, — і їх не зупинити! У нас же люди просто боятися висловитися, особливо почати говорити першими. Це — наша культурна особливість. Це проблема: коли ми мовчимо, ми не знаємо, що робимо неправильно. А якщо люди дізнаються про це, вони можуть це виправити.

Таке ставлення серйозно впливає на нашу продуктивність в іноземній компанії. Наприклад, американці, очікують що ви будете відкритими. І якщо у вас є проблема, то ви скажете про неї (speak up). Наші люди мовчать і чекають до останнього. А компанія думає, що ти нічим не займаєшся, і звільняє. Американці не будуть сварити, якщо у тебе щось не виходить. Але потрібна відкритість.

Тому я проводжу і для американців такі тренінги з кроскультурної комунікації, щоб вони знали про такі наші особливості.

Інша культурна особливість: у мене знайома працювала в індійській компанії. Там такий менталітет: вони на все погоджуються, але потім цього не роблять. Спочатку вона не могла зрозуміти, що відбувається, і у неї усі дедлайни були збиті. Через такі нюанси важливо вивчати культурні особливості та мову паралельно.

Крім того, важливо зрозуміти психологію мови: наприклад, звідки у нас страх говорити. Це пов'язано з низькою самооцінкою — «що про мене подумають інші». У людини психологічно неправильний фокус: не на себе, а на оточення. Звідси й бар'єри.

Що потрібно, щоб дійти до рівнів B2 (Upper-Intermediate) та C1 (Advanced)

Рівень Advanced, як правило, тільки у викладачів. Або у тих, хто жив за кордоном і серйозно прокачався.

До B2 з нуля можна дійти за рік. А потім вже будете «апгрейдити». З одного рівня англійської на інший можна перейти за 3 місяці. Тут доречно провести аналогію зі схудненням до літа. Термін 3 місяці не означає ходити один раз в тиждень в спортзал. Все потрібно робити комплексно: і харчування, і тренування. З англійською те ж саме. За ці три місяці ви можете проходити індивідуальні або групові заняття.

English for IT: Интерв'ю з Ганною Гандрабурою
Джерело: English For IT (Facebook)

Про хороших і не дуже хороших викладачів мови

Дуже важливий хороший викладач. Але у них нерідко дуже низький рівень викладання. Вони закінчили університет і, можливо, навіть не знають, де взяти інформацію, особливо у сфері IT.

Викладач не повинен вам дати матеріал на уроці та забути про вас. Ви знаєте свою галузь, а англійську ви не знаєте. Ви прийшли вчитися і вам, швидше за все, буде потрібен індивідуальний план навчання. Коли ми не бачимо результат, у нас опускаються руки. А коли бачимо результат, то отримуємо натхнення. Тому потрібно ставити короткострокові цілі, щоб заохочувати себе за короткостроковий результат.

Зараз багато курсів, треба просто визначитися. Російськомовні курси я не проходжу, тільки англійською. Тому можу дати своїм клієнтам більше корисних знань.

Про вміння правильно гуглити

В Америці люди вміють швидше шукати та знаходити потрібну їм інформацію в пошуковику. Це теж культурна особливість. Це важливо, тому що люди не можуть знайти значення ідіом. Вони є не у всіх словниках. Наприклад, їх краще не переводити через Google Translate, а правильно шукати в Google Search. Ви повинні правильно запитати, щоб він видав правильний переклад або значення ідіоми. Потрібно підтягувати знання і в цьому форматі.

Робота в офісі та робота онлайн

В English For IT ми повністю перейшли в remote-first team, відмовилися від офісу. А значить і клієнтам можемо допомогти з комунікацією в форматі remote-first team. Одного разу я подумала, якщо ми допомагаємо віддаленим командам краще комунікувати (help distributed team communicate better), то ми теж повинні стати distributed team.

Залишайтеся з нами: скоро виходить друга частина цього інтерв'ю. Там будуть ще корисні історії та поради від Ганни. А якщо хочете поставити питання їй особисто, запишіть собі в календар дату 13 липня. Приходьте і питайте. Час вебінару, посилання і додаткове нагадування — в наших соціальних мережах: Facebook, Instagram  та Telegram. Приєднуйтесь!

Поділитись у соцмережах

Автор
Денис Якушенко
Про автора
Редактор Make it in UA
Thanks for signing up
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Powered by Verifalia email verification