English for IT: як заснувати школу з $300 в кишені та що потрібно, щоб створити й не розгубити «команду мрії»

У другому інтерв'ю із засновницею школи English for IT Ганною Гандрабурою говоримо про те, як зароджувалася і розвивалася школа Анни, як правильно підбирати співробітників, створювати і розвивати команду, якими методами прокачувати Soft Skills, які книги корисні для розвитку і для душі.

Ось посилання на перше інтерв'ю.

Про синдром самозванця і низьку самооцінку: що робити, як лікувати

Минулого року я була на трьох великих конференціях в Лісабоні та Сан-Франциско. Одна конференція була на тему Product Management. На ній приділили багато уваги Impostor Syndrome. Для product-менеджерів це дійсно проблема. Вони постійно відчувають, що вони недостатньо знають, щоб називатися Product Manager. Або недостатньо знають, щоб розвивати якийсь продукт. Основний посил у цих доповідачів був такий: «Просто бери і роби!». Немає чарівного ключа, просто потрібно діяти й виробляти впевненість у собі. Робота над собою, саморозвиток.

У розв'язанні цієї проблеми велику роль відіграє спільнота (community driven). Ось вам корисний девіз, який звучав на згаданих конференціях: «Що б ви не робили, створюйте навколо цього ком'юніті».

Ком'юніті, дійсно, допомагає розвиватися. Але це не скасовує особистий фокус. Ті, хто виступав на цих конференціях - успішні люди. І успішні люди докладають багато зусиль для саморозвитку.

До речі, є зворотний синдром, коли людина переоцінює свої сили. Якщо ви вважаєте, що все знаєте, то ви нічого не знаєте.

Характерна риса нашого пострадянського суспільства — страх звернутися за допомогою. Чи багато людей підуть за професійною порадою до психологів або консультантів, яких на Заході називають Career coach, Life coach, Love coach? Люди бояться, що їх засудять. Насправді, я розглядаю подібні кроки на життєвому шляху як вкладення у свій розвиток. Це працює, причому якщо прокачуєш одне, то поліпшується все разом. Піти до психолога — найшвидший спосіб позбутися синдрому самозванця. Тому що прочитання книги не дасть швидкого результату.

Якщо ви скептично до цього ставитеся, то цей метод не допоможе. Все повинно йти зсередини, ви повинні розуміти що вам це потрібно.

Ще дуже важливо, щоб в компанії, де людина працює, у HR-менеджера був високий рівень емоційного інтелекту. Коли в компанії є крутий HR з добре розвиненими Soft Skills і EQ, ця компанія завжди буде попереду. І синдром самозванця, і вигорання, і інші подібні стани будуть рідкістю.

Як народилася і розвивалася школа English for IT

Я почала свій бізнес у 21 рік. Не бачила ані кордонів, ані перепон. Я заснувала школу, коли у мене в кишені було 300 доларів. У мене не було навіть сайту. Тільки сарафанне радіо (word of mouth).

Я зібрала свою першу групу, орендувала приміщення у звичайній школі в центрі Одеси та почала працювати. Пропрацювала три роки й зрозуміла, що хочу в корпоративний сектор — працювати з компаніями. Тоді, ще до кризи 2008 року, і банки платили за уроки англійської, і морські компанії. У той час я публікувала оголошення на всіх дошках в інтернеті. Завдяки цьому мене знайшла моя перша IT-компанія. Допомогла моя наполегливість. Для будь-якого керівника і засновника важливо бути наполегливим і постійним у своїх прагненнях. Робите одне і теж багато раз, попри невдачі. І все вийде.

English for IT Interview
Джерело: English For IT (Facebook)

Перші IT-уроки про мишку та монітори

Початок був насиченим і цікавим. Я нагуглила книжку, English for Information Technology, принесла її, ми пройшли один урок і зрозуміли — це зовсім не те, що потрібно. Дивні фрази і базовий словник термінів: «Що таке "миша", що таке "монітор"». Вирішили все міняти. Але я була в захваті від аудиторії (і зараз також): ці люди реально хотіли вчитися, вони прийшли за знаннями. Часто буває, коли компанія посилає співробітника на курси, а він йде просто тому, що так треба. У наших групах я бачу стовідсоткову віддачу, і мені самій хочеться дати їм ще більше знань. Я почала вивчати IT, щоб розуміти, чим займається фахівець кожної IT-ролі, щоб знати, де і як вони будуть використовувати англійську. Практично через рік я почала складати докладні програми. Вони, звичайно, кардинально відрізняються від того, що є зараз. Але перша програма, однак, вже була цікавою і корисною, зі спеціалізованими термінами.

Важливо розуміти запит клієнта. Наприклад, якщо клієнт розробляє застосунки чи сервіси для сфери страхування, у них теж спеціалізована термінологія. Значить, потрібно брати та вивчати цю тему. Якщо у нас з'являється клієнт дизайн-агентство, то ми будемо робити наголос на профільну термінологію дизайнерів (до речі, у нас є такий курс). Індивідуальний підхід до запиту кожного клієнта — це вкрай важливо. Я люблю цю нішу за те, що постійно потрібно вивчати щось нове. Ми постійно щось придумуємо і розвиваємося. Немає такого, що ми один раз щось придумали та п'ять років за цією програмою працюємо.

Що повинен уміти підприємець і засновник бізнесу

Проєкт English for IT з'явився тоді, коли з'явився мій перший IT-клієнт, і я почала в це все заглиблюватися. Школа народилася з мого бажання розв'язати проблему клієнта. У клієнта була проблема з англійською, її ніхто не міг вирішити. Приходили та викладали не спеціалізовану програму, а просто по книзі — загальну англійську.

Взагалі, підприємець — це майстер на всі руки. Сайт, який зараз працює, робила я сама. Крім того, вчилася копірайтингу, можу зробити банер для реклами в Facebook. Можна це делегувати, але я вважаю, що ці навички необхідні, щоб розуміти процеси та знати, як оцінювати роботу свого співробітника. Якщо ти не розумієш, як робиться дизайн, ти не знайдеш спільної мови з дизайнером.

Як побудувати «команду мрії»

Якщо в Україні мене часто запрошують на заходи розповісти про англійську, культуру комунікацій і Soft Skills, то за кордоном — розповісти про те, як побудувати dream team.

Шукати кадри важко. Так було і буде завжди. Якщо ваша компанія не вибудовує HR-бренд. Простими словами: люди повинні самі хотіти у вас працювати.

Спочатку було складно знайти людей, а тепер кандидати самі пишуть, що хочуть працювати з нами. Після мого першого безкоштовного марафону було 60 заявок з текстом "хочу працювати з вами" від викладачок англійської.

Це дуже велика праця для власника бізнесу. Потрібно витрачати багато часу на особистий брендинг (обличчя компанії — це важливо), корисний контент, вибудовування експертності. Але в сучасному бізнесі без цього ніяк не можна.

Де і як шукати людей в команду

Коли я після навчання в Нью-Йорку отримала сертифікат, то дізналася, що можу безкоштовно на їхньому сайті розміщувати вакансії з пошуку носіїв мови. Так ми знайшли кілька native speakers, які навіть приїхали до Одеси. Дивовижно!

До пошуку співробітників потрібно підходити творчо, застосовувати нестандартні підходи. У своїй компанії ми не використовуємо прямий hiring, не стукаємо до людей на Linkedin. Звичайно, розміщуємо вакансії на різних ресурсах, як і всі. Але коли відбувається crunch time і терміново потрібно когось знайти, включаємо найрізноманітніші ідеї. Якось я шукала викладачів через дошки оголошень. Зверталася до них як клієнт, але з конкретними пропозиціями. Це спрацювало.

Як проходить кадровий відбір в English For IT

Ми розробили кілька етапів відбору, щоб подивитися — наша це людина або не наша. Важливе правило: не беремо людей, в яких є хоч якісь сумніви. Ми знаємо, що ми її зараз візьмемо, закриємо потребу, але через місяць у нас буде більше проблем. Ми оцінюємо відразу.

Оцінка йде так: первинна співбесіда — рівень англійської, далі оцінюємо Soft Skills і навички комунікації.

Людям, які брешуть, спізнюються на першу співбесіду, ми навіть не даємо другий шанс. Як я буду впевнена, що він потім буде приходити вчасно на заняття?

Моя порада: розробіть свою систему цінностей, синхронізуйте її з системою цінностей компанії. Наймати людей, які відповідають цій системі, — набагато простіше.

І все ж іноді буває так, що у тебе зараз класна команда, а через рік, з тими ж людьми, що щось іде не так. Буває, що з часом люди перестають відповідати цінностям тому, що не йшли в одному темпі з тобою. З такими людьми доведеться прощатися, інакше команда буде руйнуватися.

Керівнику часто складно усвідомити, що з кимось пора прощатися. Це складно.

Про розвиток в команді

Стимулювати співробітників розвиватися — це важливо. У нас, наприклад, це безкоштовні курси для викладачів і програма «English for IT grant». Викладач може вибрати корисний курс у нас або за межами компанії, а ми повністю або частково оплатимо вартість курсу.

Інтроверт - не виправдання

В IT часто можна почути таке: «Я працюю з комп'ютером і можу бути інтровертом». Ні, ви працюєте НА комп'ютері, але З людьми. Важливо розуміти, що інтроверт може стати менш інтровертним, щоб успішно працювати. Головне, щоб було бажання. Навряд чи він стане екстравертом, але, коли йому потрібно поговорити з незнайомою людиною, він зможе це зробити.

Несподівані поради про корисні книги

Якщо ви хочете щось для душі, але з користю для вивчення мови, візьміть книги Конана Дойла про Шерлока Холмса або детективи Агати Крісті.

Цікавий факт: в детективах — корисний словниковий запас, максимальна кількість слів, які будуть потрібні в побуті. Детектив це не тільки історія про вбивства, а й твір, де обговорюється щось життєве.

Звичайно, це потрібно було вивчати ще в школі. Якщо ви — фахівець, який працює в IT або digital і хочете книгу для душі, але щоб був нормальний рівень англійської, тоді найкраще читати love stories.

Не беріться за щось складне. Щоб вивчити англійську, створіть умови, щоб ваш мозок отримував задоволення. Якщо ви не будете від такого читання отримувати задоволення, то нічого не вийде. Читання суперскладних книг вам жодним чином не допоможе. Але і суперлегкі книги — це нудно. Вибирайте середнє.

Але, якщо ви не любите читати романи, то теж не отримаєте задоволення. Намагайтеся вибирати, те що вам подобається.

Що стосується моїх уподобань: мені подобається книга «Banish your inner critic» (автор Denise Jacobs) - це книга для душі з подвійною користю: ​​написана англійською та пов'язана моєю діяльністю.

IT-фахівцям, які прокачують і себе, і свою англійську, краще брати книги, які прокачують Soft Skills. Книги по менеджменту, роботі в команді, переговорам, про синдром самозванця. Їх пишуть сучасні автори, вони не використовують пишномовну англійська. Вони використовують мову, яку ви будете зустрічати в статтях, почуєте в телепередачах, від американського менеджера на стендапах, від клієнта. Там класні ідіоми. Ніякого старого англійського, який вже ніде не використовується. Як, наприклад, у Чарльза Діккенса. Від непотрібної мови буде тільки відторгнення — незрозуміло і занадто складно.

Вважаю обов'язковою до прочитання книгу Кіма Скотта (Kim Scott) «Radical Candor». Вона корисна для менеджерів. Розповідає як спілкуватися з командою, давати зворотний зв'язок і проводити зустрічі з командою. Особливо мені сподобалися практичні вправи, які можна відразу з командою застосовувати.

Ще одна книга «Getting more», автор Stuart Diamond, — про те, як правильно проводити переговори. Розповідає, чому вже не варто прагнути до результату "Win-Win". Це вже застаріла позиція, і в книзі розповідається — чому. Автора запрошували читати лекції Google і Microsoft. Він — дуже популярний і шанований тренер Soft Skills в Кремнієвій долині. Лекції можна знайти в мережі (див. посилання в кінці статті).

«Soft Skills: The Software Developer's Life Manual», автор John Sonmez. Ця книга про те, які Soft Skills потрібні IT-фахівцям, розробникам, технічним спеціалістам для кар'єрного зростання. Про те, чим розробник повинен займатися, щоб завжди бути популярним на ринку.

У нас багато людей бояться і соромляться комунікувати, вести блоги, говорити публічно. Але при цьому хочуть швидко знайти роботу, і бажано, Senior. При цьому, не можуть англійською нормально скласти розповідь про себе. А про це, як правило, запитують при прийнятті на роботу. Багато хто розуміє це як питання про спорт або про хобі. А на співбесіді це не потрібно. Розповідь про себе на співбесіді — це розповідь про навички. Основне посилання книги: бути «соціальною людиною». Тоді вас будуть хотіти найняти та вам писатимуть з пропозиціями. Бути соціальною людиною в професійному плані — значить показувати, що конкретно ви вмієте робити.

Як розвивати Soft Skills IT-фахівця

Порада №1. Я вважаю, що мінімальна корисна дія, яку ви заздалегідь зможете зробити, щоб стати sociable, — це вести блог. Пишіть текст по своїй темі хоча б раз на місяць, якщо не виходить частіше. Це буде розвивати вашу вправність написання текстів. Я ходила на курс з копірайтингу, багато читала на цю тему. Коли я почала вести свої соцмережі для бізнесу, спочатку не могла зв'язати цих двох слів. Та ще ж і корисні тексти писати було потрібно. Зараз можу за 10-20 хвилин написати пост на тему, якщо у мене є ідея. Раніше я писала в 3 заходи. Для всього потрібна практика. Так і проходить прокачування. Чим більше ви пишете, тим легше вам це буде даватися.

Порада №2. Публічні виступи (Public speaking). Для IT фахівця це дуже важливо, якщо він хоче побудувати нормальну кар'єру, а не відсиджувати робочий час від восьми до шести, вирішуючи банальні завдання. Щоб стати Senior, просто Hard Skills недостатньо, повинні бути добре розвинені Soft Skills. Коли я говорю про Public speaking, я маю на увазі навіть не виступи перед аудиторією в 50-100 осіб. Це може бути просто доповідь перед командою, або презентація демо продукту перед клієнтом. Це теж Public speaking. Багато людей не можуть навіть це зробити, оскільки немає практики. Практика дуже добре допомагає відчувати себе вільно.

Як розвивати Public speaking

Прочитати Дейла Карнегі. Як би банально це не звучало, але все книги-бестселери, які я прочитала на цю тему за останні роки, цитують думки Карнегі. Перша книга Карнегі вийшла в 1915 році, це ж більше ніж 100 років вже. Коли я в цьому році прочитала "The Art of Public speaking" Карнегі, я була вражена тим, наскільки вона ідеальна для ІТ-фахівців. Розповідає про те, як навчитися виступати інтровертам або представникам покоління, яке виросло "з технологіями в руках" (теж фактично інтроверти). У цій книзі Карнегі розповідає про базові речі, які інтроверти мають усвідомити, щоб їм було легше.

Що далі? Далі — практикувати. Я знаю, що хлопці в IT-компаніях так і роблять. Приходять з пропозицією виступити перед колегами, просять HR організувати knowledge sharing session. Це дає досвід виступів. Спочатку всередині команди, потім вже можна виступати на конференціях від імені компанії.

Але потрібно врахувати важливий фактор: є люди з високою мотивацією. Вони вирішили й зробили. А є ті, кому потрібен ментор або спеціальні курси.

YouTube-канал тільки для себе

Також можна завести свій YouTube-канал і просто записувати відео. Можна їх робити публічними, можна залишати Private. В цьому випадку важливо те, що ви будете говорити на камеру. Це зніматиме бар'єр. Якщо ви будете знімати та не будете постити, результат все одно буде. А якщо почнете викладати відео у відкритий доступ, то ще й позбудетеся від страху публічності. Це займає час, але вважайте це вкладенням в себе. Це корисно.

English for IT Interview
Джерело: English For IT (Facebook)

Як вдається дотримуватися Work-Life Balance

Все просто — я не вірю в Work-Life Balance. Індустрія, в якій ми працюємо, це креативна сфера. Я не можу працювати з дев'яти до шести. Ось сьогодні, припустимо, я прокинулася вранці, зробила тренування, поснідала, тепер у мене інтерв'ю з вами, потім у мене справи особистого характеру, пізніше ще робота і до дев'ятої вечора вебінар. Ось такий ненормований день. Мені так зручно. О шостій вечора я не можу займатися спортом, я не люблю це робити ввечері, але й о шостій ранку я не хочу вставати та бігти на тренування. Тому мені здається, що для засновників і власників бізнесу, CEO, і навіть у розробників день по робочих годинах не складається. Я можу відчути креативний потік і бажання попрацювати і в суботу, і в неділю, але мені це подобається. І зовсім не важко. Минулого тижня я активно займалася креативом на вихідних і тому поставила собі менше завдань на будні дні. Так легше. Ти не заганяєш себе в рамки. Головне, щоб активність була не тільки робоча. Інакше це вже трудоголізм. Важливо, щоб в низці робочих планів було місце для особистих справ та спорту. Спорт дуже важливий. Коли ви займаєтеся спортом, ви ростете як особистість, у вас виробляється витривалість, ви боретесь зі стресом. Спорт корисний для розуму і для цього завжди має бути час.

Немає такого поняття як «немає часу». Якщо говорять, що немає часу, це означає, що це питання просто не пріоритетне.

Я завжди знайду час на спорт і приготування своєї їжі. Я люблю їсти свою їжу, а не постійно харчуватися в ресторанах або кафе, тому що ця їжа не так корисна, як та, що приготовлена ​​вдома.

Я без проблем даю своїм співробітникам відгули. Тому що знаю: якщо потрібно, вони можуть і в суботу зі мною попрацювати. При цьому я серйозно ставлюся до особистого простору співробітників. Якщо раптом щось трапилося, вони можуть озвучити проблему і не думати про те, що у нас тут робота з 9 до 18.

Подорожі - смаки та плани

Я б хотіла поїхати до Азії. Я багато подорожую, але в Азії не була жодного разу. Хочу до В'єтнаму, на Балі, в Таїланд. Або в Латинську Америку. Причина, по якій я там ще не була — там можуть бути проблеми з комфортом. Але заради краси я готова потерпіти. Крім того, я збиралася до Португалії, проїхатися узбережжям. Там дуже гарний океан. Хочеться, щоб це була тривала подорож. Адже я можу працювати віддалено, і команда у нас віддалена. Я люблю поїздки не на тиждень, а, наприклад, на 3 тижні. Щоб відчути колорит.


Додатковий матеріал:

Поділитись у соцмережах

Автор
Денис Якушенко
Про автора
Редактор Make it in UA
Thanks for signing up
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Powered by Verifalia email verification