Що не так з навчанням маркетологів, як перемогти вигорання та синдром самозванця. 14 питань Павлу Антонову (Httpool)

Поговорили з Головою Mobile Performance Unit в Httpool Baltics (офіційний реселлер Facebook) і засновником школи Targetorium про питання, з якими стикався майже кожен. Причому не тільки маркетолог.

Зміст

1. Тренди в сучасній освіті — що подобається і що не подобається

2. Що не так з отриманням досвіду і знань в українському маркетингу

3. На що звернути увагу в ланцюжку набору досвіду

4. Витратив купу грошей на непотрібні курси в США

5. Як у світі дивляться на українських маркетологів

6. Онлайн-школа: що, навіщо і як працює

Як зберегти в робочому тонусі онлайн-аудиторію

7. Про важливість професійного ком'юніті та про власне прокачування

8. Рекомендації книг для розвитку і для душі

9. Про офісну та віддалену роботу і те, наскільки складніше стало працювати Httpool і Targetorium через карантин

10. Як не вигоріти та не зайти в глухий кут, де брати мотивацію й енергію

11. Чим би ще зайнявся

12. Поради фахівців, як себе презентувати на інтерв'ю і відповідати на питання

13. Роль команди в особистій підтримці колег і боротьбі з синдромом самозванця, роль амбіцій

14. Подорожі: де завжди хотів би побувати (бізнес, відпочинок)

Тренди в сучасній освіті — що подобається і що не подобається

Головна тенденція — перехід в онлайн-режим. 15 років тому це здавалося божевіллям, але сьогодні за допомогою онлайн-освіти ти можеш вивчити будь-що, не виходячи з дому. Онлайн дозволив людям по всьому світу ділитися досвідом, а іншим людям (споживачам) цей досвід переймати — приголомшлива річ!

Але є проблема: потрібно уважно стежити за якістю того, що пропонують. У цьому середовищі регулятор якості — споживач. Аудиторія та люди вчаться порівнювати.

В інтерв'ю Marketer.ua ми також торкнулися проблеми освіти маркетологів. Ось про що була мова.

Що не так з отриманням досвіду і знань в українському маркетингу

Українська індустрія зростає, багато хто хоче отримати досвід. Але не вистачає місць, де можна вивчитися на професіонала. Бракує профільного навчання.

Якість навчання

Коли люди приходять в індустрію, то часто отримують знання на онлайн-курсах від непрофесіоналів. Звичайно, одні курси не закриють питання зі знаннями, швидше дадуть вектор для розвитку.

Часто такі курси ведуть люди, які, в кращому випадку, вели окремі проекти або працювали в локальних агентствах. Тому не кандидати винні, що приходять до роботодавців з такими знаннями. Просто ринок не пропонує альтернатив.

Онлайн-освіта переживає бум, її капіталізація в Америці відчутно зростає. Але до якості такого навчання є питання. Одне з найбільш шкідливих і неприємних явищ в навчанні — коли доводиться переучуватися після «неправильних» курсів. Це набагато гірше, ніж вчитися з нуля, адже вже витрачено гроші та час. Ми в команді говоримо: «Respect your time». Навчання — це усвідомлений вибір. На жаль, багатьом якраз і доводиться переучуватися.

Люди та навчальні центри нерідко продають знання з технологій, в яких не розбираються. Візьмемо приклад з автотематики. Припустимо, курс «Як стати автомеханіком по двигунах внутрішнього згоряння» придумав і викладає автоблогер, який не розбирається в технічній частині. А людина йде на ці курси й розраховує після них влаштуватися автомеханіком на завод BMW.

Про курси, які продають «легкі гроші»

Є популярний тригер, який активно продавлюють в онлайн-освіті — це легкий заробіток, легкі гроші.

Замість того, щоб продавати експертизу, людям продають міф про легкий заробіток.

На що звернути увагу в ланцюжку набору досвіду

За локальним досвідом повинен прийти міжнародний досвід. Кордонів в digital немає. Беріть на Upwork міжнародні проекти, набирайтеся досвіду та навичок, переходите у великі продуктові компанії. У них будете працювати з розумними людьми та будете рости. Середовище — це важливо. Одна справа — сидіти на пляжі з ноутбуком під пальмою, інша — прийти в команду профі та за півроку вирости так, як за п'ять років на фрилансі.

Витратив купу грошей на непотрібні курси в США

Я не відкрив двері Facebook без досвіду — це було б неможливо. Починав з невеликих проектів на фрілансі. Паралельно з цим вивчав англійську. Витратив купу грошей на непотрібну освіту, купував онлайн-курси в Америці. Але навіть вони виявилися далекі від реалій, з якими довелося потім зіштовхнутися. Набрав корисного досвіду в рекламному агентстві та в офлайн-маркетингу, куди я прийшов у 21 рік. Потім був аутсорс і статус реселлера Facebook.

Всього я вже 11 років в професії. Від моменту, коли я зрозумів важливість якісної освіти і досвіду, до того, як я зайшов в офіс Facebook, минуло півтора роки. Важливо поважати свій час, витрачати його з розумом. Тоді досить швидко отримаєте непогані результати.

(Так ... Виходить, що все не дуже добре у наших маркетологів на світовій арені? Нумо дізнаймось)

Як у світі дивляться на українських маркетологів

Добре дивляться. Всі фахівці в нашій команді — з України (Facebook серйозно підходить до сертифікації штату реселерів — прим.автора). В українських продуктових компаніях, наприклад в Genesis, теж класні фахівці.

Українські маркетологи (і не тільки маркетологи) розумні й підковані, готові розвиватися. А ще — працездатні. Наші люди вміють викладатися на 100% і їм подобається це робити. Європейці, зазвичай, лінуються.

Далі: в Європі проблеми зі штатом — його там просто немає. Побудувати команду в Прибалтиці з локальних фахівців неможливо: населення країни невелике, кількість фахівців — теж. Професіоналів потрібно хантити. Це дорого і забирає багато часу. Побудувати українську команду можна набагато швидше, ніж в Європі. Але наших людей потрібно об'єднати — спільнотами, ідеями, активністю.

Маркетингове інтерв'ю з Павлом Антоновим (Httpool / Targetorium)

Онлайн-школа: що, навіщо і як працює

Як шукали співробітників і як з цим пов'язані онлайн-курси

В інтерв'ю, яке вийшло на Sostav.ua, ми говорили, що знайти співробітників-профі нелегко. Один з варіантів — власні онлайн-курси як кузня кадрів.

Я бачу, що відбувається на ринку, бачу проблеми з якими стикаються діти, коли приходять на інтерв'ю. І розумію що з тією освітою , яку студенти отримують на локальному ринку зараз, вони неконкурентоспроможні. Я не можу їх взяти до себе в команду, їм потрібно вчитися наново. Тому що контент і курси, які вони вивчили, часто нічого спільного з індустрією не мають.

Курси — це бізнес, який пакується в обгортку «Легкі гроші» (про це вже згадували трохи вище). Але справа повинна бути не в легких грошах, а в професійній експертизі. Спочатку повинна прийти експертиза, а гроші прийдуть потім. За 11 маркетингових років я тільки зараз, піднявшись до рівня реселера Facebook, почав вчити маркетологів на онлайн-курсах. Тому я розумію, що даю якісні знання.

Ми позиціюємо нашу школу так: від практиків до практиків. Школа спочатку створювалася, щоб підтягти кандидатів до базового рівня, щоб почати працювати з нашими проектами. Але сьогодні — це вже не тільки курси підвищення кваліфікації, а й курси для усіх, хто тільки входить в професію. Завдання — показати ринку, як працює індустрія, а хлопцям і дівчатам, — які у них є можливості розвитку.

Є локальні біржі фрилансу? Окей, є ще й міжнародні біржі. Є можливість працювати SMM-менеджером? Але є і можливість працювати в продуктовій компанії.

Коли мене запитують: «Куди податися?», раджу звернути увагу на найвідоміші 10 стартапів з України. Упевнений, що там теж не вистачає якісних фахівців.

Тому в соціальному контексті місія у школи наступна:

Який формат навчання зараз більш ефективний

Дуже важливо під час навчання формувати уміння. Лекції розповідають про основні принципи, про те, як правильно робити: про технології, про стратегії, підходи, які працюють і підтверджені емпіричним шляхом. Але щоб отримати впевненість у своїх силах, необхідно формувати skill самостійно. Не просто дивіться курс, а й практикуйтеся. Зароджується впевненість особисто для себе в тому, що ці технології працюють. Але поки що левова частка аудиторії просто дивляться курси. Тому що тренд, тому що хайп. А не тому, що усвідомлюють, що ці навички потрібні в роботі.

Найважливіше — усвідомлене споживання контенту. Навчання — вибір, і якщо ви його зробили, то потрібно працювати. Сам по собі курс не закриє ваших потреб, не вирішить проблем і не насипле гроші в кишеню. Ви це повинні зробити самостійно.

Коротко про те, як видозмінюються курси

Програми постійно доопрацьовуються, це нескінченний цикл ітерацій. Є core, необхідне інформаційне ядро ​​курсу, яке я в нього закладаю. І далі — розширення: тобто ті запити, з якими приходять люди. Курси формують самі студенти. Причому важливо створювати навчальний матеріал не лише про технічні тонкощі роботи, а й про soft skills, про те, як комунікувати з клієнтом, де брати проекти, як формувати репортинг, як зробити класну презентацію (яку багато хто не робить). Отримуємо сигнали від студентів і розвиваємо програми відповідно до них. Тому ніколи не використовуємо автовебінари. Наші лайви та інтенсиви завжди йдуть наживо, щоб розуміти запит і максимально близько спілкуватися зі своєю аудиторією.

Що вберегло від фіаско

Непереборних проблем з навчанням не було, тому що й у мене, і у команди є маркетингові знання. Ми розуміємо, як будувати лояльність аудиторії, як працювати над брендингом. До того ж, ми розуміємо, що з запереченнями потрібно працювати. Буває, що фідбек студента в тому, що на певне питання не було відповіді або щось в темі було незрозуміло. Заперечення не можна приховувати, ігнорувати, тим більше не треба починати у відповідь сперечатися. Ми слухаємо аудиторію — запити допомагають покращувати продукт. Тому, якщо щось потрібно оперативно роз'яснити, реагуємо миттєво. Наприклад, я знімаю коротке відео і пояснюю.

На курсах є Q&A-сесія середньою тривалістю близько 3 годин, де ми закриваємо будь-які питання. Приділяємо багато уваги якості техпідтримки і сервісу. Це є пріоритетним для нас. Після кожного потоку ми проводимо опитування і просимо оцінити якість сервісу по 10 бальній шкалі. Результат 9,7-9,8. Дуже допомагає підвищити задоволеність і тримати сервіс на високому рівні.

Маркетингове інтерв'ю з Павлом Антоновим (Httpool / Targetorium)

Як зберегти в робочому тонусі онлайн-аудиторію

Лекцію потрібно не просто слухати, а працювати на ній, бути залученими в процес. В онлайн-освіті це будується через спілкування з аудиторією. Треба розуміти, чи достатньо добре в цілому заходить якась частина контенту. Постійно задаємо питання: «Все зрозуміло? OK, їдемо далі ».

Завдання «включити аудиторію» в прямому сенсі, вони не слухачі, а учасники процесу. Тоді аудиторія думає і робить розрахунки разом з тобою. Основна ідея: Я — не лектор, ви — не студенти. Ми тут всі фахівці та створили робочу групу для того, щоб ділитися досвідом.

У всіх свій фокус: я ділюся знаннями з ними, вони діляться зі мною, одне з одним. Для тих, хто навчається є свій Telegram-чат, там вирує життя.

Про важливість професійного ком'юніті та про власне прокачування

Спільноту створюють люди. Ми розуміємо індустрію і не прагнемо досягти шаленої кількості аудиторії в спільноті будь-якою ціною. Для нас важлива якість, і вона десь біля 100%. Всі учасники нашого ком'юніті — професіонали, що працюють або в департаментах маркетингу, або на фрилансі, трохи менше — представники бізнесу, які на собі тягнуть маркетинг.

Нам вдається створювати активну взаємодію з аудиторією тому, що це 100% наша цільова аудиторія. До того ж, на початку цього року у нас з'явився Youtube-канал. З точки зору маркетингу, це класична стратегія — акумулювання аудиторії у всіх внутрішніх спільнотах: Youtube-канал, Telegram-канали та чати, месенджери, Facebook Business Page.

Зараз для мене прокачування — це щорічне навчання в Facebook. Ми літаємо на івенти, прямо до них в офіс. Я лечу зі списком питань, готуюся, півроку виписую, а потім задаю їм безпосередньо. Відповіді від платформ та будь-яку нову інформацію відразу ж отримують все ті, хто в нашому ком'юніті.

Рекомендації книг для розвитку і для душі

Сьогодні все змінюється настільки швидко, що з точки зору професійного розвитку видавати книги сенсу немає: поки написали, поки здали в тираж, інформація вже встигла застаріти. Особливо це стосується технологій і технічних знань. Тому мені більше подобаються книги про продукти, про видатних людей, про досвід створення продуктів, про те, як думають лідери індустрії. Наприклад, подобається книга «Стів Джобс» Волтера Айзексона — про спосіб мислення і те, що в мінливих умовах рішення потрібно приймати швидко.

(І трохи про робочі будні компаній Httpool і Targetorium)

Про офісну та віддалену роботу і те, наскільки складніше стало працювати Httpool і Targetorium через карантин

Ефект синергії, коли все inhouse спілкуються і працюють над проектом, дуже важливий. Тому я не прихильник тривалих марафонів у віддаленому форматі. Наш пріоритет — в inhouse-команді. Але коли з відомих причин довелося піти на віддалену роботу, команда відмінно з цим впоралася. В жодному разі не хочу образити фрилансерів і тих, хто працює віддалено. Але є два важливі аргументи на користь інхауса:

Завжди є кістяк суперпрофі, до яких можна прийти за порадою. Я б порівняв цей формат з футбольним клубом — є досвідчені гравці, і є новачки, які приходять і переймають їхній досвід. Такий баланс важливий.

Під час пандемії нам навіть вдалося вирости — коли виходили з карантину, то взяли ще двох осіб.

Ми не впали ані за revenue, ані за обсягом рекламних бюджетів. Більш того, прийняли рішення відкривати ще один напрямок і набирати ще людей в команду.

Маркетингове інтерв'ю з Павлом Антоновим (Httpool / Targetorium)
Httpool Global Presence

Як не вигоріти й не зайти в тупик, де брати мотивацію й енергію

Вигорання не загрожує, якщо займаєшся тим, що подобається, і перебуваєш на своєму місці. Я не асоціюю свою позицію з тим, що люди в класичному розумінні називають роботою. Це частина мого життя. Буває поточна фізична або емоційна втома, від яких допомагає сон і прогулянки (до речі, на прогулянках часто приходять корисні вирішення поточних завдань). Поки мені тут цікаво і я буду отримувати досвід, буду тут перебувати. Тож розглядаю все це як нескінченний MBA, за який сплачую не я, а мені.

Мені подобається будувати команду тут, працювати глобально по всьому світу, спілкуватися з Facebook і Twitter. Я розумію, як цією командою керувати, як ці структури працюють. Будую взаємозв'язки між командами, бачу, як вони ростуть і роблю помилки разом з ними. З кожною такою помилкою і новими ітераціями ми стаємо більш досвідченими. Тож в наступній подібній ситуації у нас вже буде готове рішення. Чим більше таких рішень і досвіду, тим швидше вдається знаходити правильні рішення в майбутньому. Це неймовірно мотивує.

Чим би ще зайнявся

Я себе пробував в продажах в офлайн-маркетингу — багато років тому я працював в представництві Hennesy в Україні. Ще подобаються технології. Можливо, далі я прийду в сферу розробки продукту отримувати продуктовий досвід. Маркетингові знання сильно допоможуть в розробці продукту, розумінні його просування.

Поради: як себе презентувати на інтерв'ю і відповідати на питання

Якщо ви хочете бути корисними, важливо дивитися на світ очима цього бізнесу. Як думає компанія? Чого прагне? Вивчіть її бізнес-завдання. Ви можете бути нескінченно крутим професіоналом, але пропонувати речі, які цьому продуктові не потрібні. Це важливо не тільки, щоб продати себе на інтерв'ю, але і щоб реалізувати себе в цій компанії.

Іноді на співбесіді кандидатам ставлять дивне запитання: «З якими бюджетами ви працювали». Я впевнений, що не так важливо, чи був це бюджет в $50.000 або $150.000, головне — чи розуміє людина технології. Тому, якщо поставили такі питання, краще відповідати з точки зору знання технології та з точки зору підходів, які використовуються в просуванні проекту.

Ще потрібно враховувати, з ким проходить інтерв'ю. Якщо з HR, то він не зможе оцінити поточний рівень професійної експертизи. У HR свої питання, за допомогою яких вони визначають: підійдеш ти з точки зору філософії компанії. CMO (Chief Marketing Officer) буде ставити питання з предметної сфери. На них обов'язково чітко відповідати.

Роль команди та амбіцій в особистій підтримці колег і боротьбі з синдромом самозванця

Синдром самозванця — проблема, хоча і стикаються з нею не все. Іноді, навіть для професіонала високого рівня в топовій компанії це може стати серйозною перешкодою. У такому випадку потрібна підтримка, а команда — це найкраще середовище, щоб набути впевненості. Команда не просто скаже: «Ні-ні, ти класний, ти крутий!», а покаже конкретні досягнення.

Ще в синдромі самозванця велику роль відіграють амбіції. Амбітна людина буде пробувати через страх. Новий досвід — це завжди страшно. Щоб амбіції з'являлися, людина повинна бачити свої перспективи зростання. І завдання — показати їх людині: «Прийдеш ось сюди, якщо будеш робити так і так». І ніколи немає останньої спроби. Остання спроба — це коли ти вже здався. І людині важливо це донести. Навіть якщо не виходить, завжди буде можливість зробити ще спробу.

У мене в команді є фахівець, вона три рази пробувала потрапити в одну з топових українських компаній, і три рази їй відмовляли. Зрештою вона все ж пробилася туди, попрацювала, набралася досвіду і в результаті прийшла до нас.

Ще завжди потрібно знати, що відбувається у кожної людини в твоїй команді. Може вона зараз віддати максимальний результат? Або їй потрібна підтримка і краще її завданнями 24/7 не перевантажувати. Дуже важливо допомогти в поточний момент, потім людина зможе віддати з лишком. Довірчі особисті відносини й повага між членами команди — запорука успіху.

Подорожі: де завжди хотів би побувати (бізнес, відпочинок)

Завдяки Httpool, ми багато подорожуємо. Це дало мені можливість відвідати приголомшливі місця. Завжди цікаво подивитися, як щось працює всередині, з точки зору нашої індустрії, побачити, чим відрізняються технології. Коли ми приїжджаємо в офіс, наприклад, Facebook або Twitter, я дивлюся, як вони працюють, як вони влаштовані. Де б я хотів ще побувати? Будь-де, де поки не був!

Публікації в ЗМІ:

Частина 1 (Sostav.ua): Павло Антонов: як стати обличчям Facebook і управляти бюджетами на $ 2 млн

Частина 2 (Marketer.ua): Павло Антонов: українці люблять викладатися на 100%, але є питання до якості навчання

Поділитись у соцмережах

Автор
Денис Якушенко
Про автора
Редактор Make it in UA
Thanks for signing up
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Powered by Verifalia email verification