Що не так з навчанням маркетологів, як перемогти вигорання та синдром самозванця. 14 питань Павлу Антонову (Httpool)

Поговорили з Головою Mobile Performance Unit в Httpool Baltics (офіційний реселлер Facebook) і засновником школи Targetorium про питання, з якими стикався майже кожен. Причому не тільки маркетолог.

Зміст

1. Тренди в сучасній освіті — що подобається і що не подобається

2. Що не так з отриманням досвіду і знань в українському маркетингу

3. На що звернути увагу в ланцюжку набору досвіду

4. Витратив купу грошей на непотрібні курси в США

5. Як у світі дивляться на українських маркетологів

6. Онлайн-школа: що, навіщо і як працює

Як зберегти в робочому тонусі онлайн-аудиторію

7. Про важливість професійного ком'юніті та про власне прокачування

8. Рекомендації книг для розвитку і для душі

9. Про офісну та віддалену роботу і те, наскільки складніше стало працювати Httpool і Targetorium через карантин

10. Як не вигоріти та не зайти в глухий кут, де брати мотивацію й енергію

11. Чим би ще зайнявся

12. Поради фахівців, як себе презентувати на інтерв'ю і відповідати на питання

13. Роль команди в особистій підтримці колег і боротьбі з синдромом самозванця, роль амбіцій

14. Подорожі: де завжди хотів би побувати (бізнес, відпочинок)

Тренди в сучасній освіті — що подобається і що не подобається

Головна тенденція — перехід в онлайн-режим. 15 років тому це здавалося божевіллям, але сьогодні за допомогою онлайн-освіти ти можеш вивчити будь-що, не виходячи з дому. Онлайн дозволив людям по всьому світу ділитися досвідом, а іншим людям (споживачам) цей досвід переймати — приголомшлива річ!

Але є проблема: потрібно уважно стежити за якістю того, що пропонують. У цьому середовищі регулятор якості — споживач. Аудиторія та люди вчаться порівнювати.

В інтерв'ю Marketer.ua ми також торкнулися проблеми освіти маркетологів. Ось про що була мова.

Що не так з отриманням досвіду і знань в українському маркетингу

Українська індустрія зростає, багато хто хоче отримати досвід. Але не вистачає місць, де можна вивчитися на професіонала. Бракує профільного навчання.

Якість навчання

Коли люди приходять в індустрію, то часто отримують знання на онлайн-курсах від непрофесіоналів. Звичайно, одні курси не закриють питання зі знаннями, швидше дадуть вектор для розвитку.

Часто такі курси ведуть люди, які, в кращому випадку, вели окремі проекти або працювали в локальних агентствах. Тому не кандидати винні, що приходять до роботодавців з такими знаннями. Просто ринок не пропонує альтернатив.

Онлайн-освіта переживає бум, її капіталізація в Америці відчутно зростає. Але до якості такого навчання є питання. Одне з найбільш шкідливих і неприємних явищ в навчанні — коли доводиться переучуватися після «неправильних» курсів. Це набагато гірше, ніж вчитися з нуля, адже вже витрачено гроші та час. Ми в команді говоримо: «Respect your time». Навчання — це усвідомлений вибір. На жаль, багатьом якраз і доводиться переучуватися.

Люди та навчальні центри нерідко продають знання з технологій, в яких не розбираються. Візьмемо приклад з автотематики. Припустимо, курс «Як стати автомеханіком по двигунах внутрішнього згоряння» придумав і викладає автоблогер, який не розбирається в технічній частині. А людина йде на ці курси й розраховує після них влаштуватися автомеханіком на завод BMW.

Про курси, які продають «легкі гроші»

Є популярний тригер, який активно продавлюють в онлайн-освіті — це легкий заробіток, легкі гроші.

Замість того, щоб продавати експертизу, людям продають міф про легкий заробіток.

На що звернути увагу в ланцюжку набору досвіду

За локальним досвідом повинен прийти міжнародний досвід. Кордонів в digital немає. Беріть на Upwork міжнародні проекти, набирайтеся досвіду та навичок, переходите у великі продуктові компанії. У них будете працювати з розумними людьми та будете рости. Середовище — це важливо. Одна справа — сидіти на пляжі з ноутбуком під пальмою, інша — прийти в команду профі та за півроку вирости так, як за п'ять років на фрилансі.

Витратив купу грошей на непотрібні курси в США

Я не відкрив двері Facebook без досвіду — це було б неможливо. Починав з невеликих проектів на фрілансі. Паралельно з цим вивчав англійську. Витратив купу грошей на непотрібну освіту, купував онлайн-курси в Америці. Але навіть вони виявилися далекі від реалій, з якими довелося потім зіштовхнутися. Набрав корисного досвіду в рекламному агентстві та в офлайн-маркетингу, куди я прийшов у 21 рік. Потім був аутсорс і статус реселлера Facebook.

Всього я вже 11 років в професії. Від моменту, коли я зрозумів важливість якісної освіти і досвіду, до того, як я зайшов в офіс Facebook, минуло півтора роки. Важливо поважати свій час, витрачати його з розумом. Тоді досить швидко отримаєте непогані результати.

(Так ... Виходить, що все не дуже добре у наших маркетологів на світовій арені? Нумо дізнаймось)

Як у світі дивляться на українських маркетологів

Добре дивляться. Всі фахівці в нашій команді — з України (Facebook серйозно підходить до сертифікації штату реселерів — прим.автора). В українських продуктових компаніях, наприклад в Genesis, теж класні фахівці.

Українські маркетологи (і не тільки маркетологи) розумні й підковані, готові розвиватися. А ще — працездатні. Наші люди вміють викладатися на 100% і їм подобається це робити. Європейці, зазвичай, лінуються.

Далі: в Європі проблеми зі штатом — його там просто немає. Побудувати команду в Прибалтиці з локальних фахівців неможливо: населення країни невелике, кількість фахівців — теж. Професіоналів потрібно хантити. Це дорого і забирає багато часу. Побудувати українську команду можна набагато швидше, ніж в Європі. Але наших людей потрібно об'єднати — спільнотами, ідеями, активністю.

Маркетингове інтерв'ю з Павлом Антоновим (Httpool / Targetorium)

Онлайн-школа: що, навіщо і як працює

Як шукали співробітників і як з цим пов'язані онлайн-курси

В інтерв'ю, яке вийшло на Sostav.ua, ми говорили, що знайти співробітників-профі нелегко. Один з варіантів — власні онлайн-курси як кузня кадрів.

Я бачу, що відбувається на ринку, бачу проблеми з якими стикаються діти, коли приходять на інтерв'ю. І розумію що з тією освітою , яку студенти отримують на локальному ринку зараз, вони неконкурентоспроможні. Я не можу їх взяти до себе в команду, їм потрібно вчитися наново. Тому що контент і курси, які вони вивчили, часто нічого спільного з індустрією не мають.

Курси — це бізнес, який пакується в обгортку «Легкі гроші» (про це вже згадували трохи вище). Але справа повинна бути не в легких грошах, а в професійній експертизі. Спочатку повинна прийти експертиза, а гроші прийдуть потім. За 11 маркетингових років я тільки зараз, піднявшись до рівня реселера Facebook, почав вчити маркетологів на онлайн-курсах. Тому я розумію, що даю якісні знання.

Ми позиціюємо нашу школу так: від практиків до практиків. Школа спочатку створювалася, щоб підтягти кандидатів до базового рівня, щоб почати працювати з нашими проектами. Але сьогодні — це вже не тільки курси підвищення кваліфікації, а й курси для усіх, хто тільки входить в професію. Завдання — показати ринку, як працює індустрія, а хлопцям і дівчатам, — які у них є можливості розвитку.

Є локальні біржі фрилансу? Окей, є ще й міжнародні біржі. Є можливість працювати SMM-менеджером? Але є і можливість працювати в продуктовій компанії.

Коли мене запитують: «Куди податися?», раджу звернути увагу на найвідоміші 10 стартапів з України. Упевнений, що там теж не вистачає якісних фахівців.

Тому в соціальному контексті місія у школи наступна:

Який формат навчання зараз більш ефективний

Дуже важливо під час навчання формувати уміння. Лекції розповідають про основні принципи, про те, як правильно робити: про технології, про стратегії, підходи, які працюють і підтверджені емпіричним шляхом. Але щоб отримати впевненість у своїх силах, необхідно формувати skill самостійно. Не просто дивіться курс, а й практикуйтеся. Зароджується впевненість особисто для себе в тому, що ці технології працюють. Але поки що левова частка аудиторії просто дивляться курси. Тому що тренд, тому що хайп. А не тому, що усвідомлюють, що ці навички потрібні в роботі.

Найважливіше — усвідомлене споживання контенту. Навчання — вибір, і якщо ви його зробили, то потрібно працювати. Сам по собі курс не закриє ваших потреб, не вирішить проблем і не насипле гроші в кишеню. Ви це повинні зробити самостійно.

Коротко про те, як видозмінюються курси

Програми постійно доопрацьовуються, це нескінченний цикл ітерацій. Є core, необхідне інформаційне ядро ​​курсу, яке я в нього закладаю. І далі — розширення: тобто ті запити, з якими приходять люди. Курси формують самі студенти. Причому важливо створювати навчальний матеріал не лише про технічні тонкощі роботи, а й про soft skills, про те, як комунікувати з клієнтом, де брати проекти, як формувати репортинг, як зробити класну презентацію (яку багато хто не робить). Отримуємо сигнали від студентів і розвиваємо програми відповідно до них. Тому ніколи не використовуємо автовебінари. Наші лайви та інтенсиви завжди йдуть наживо, щоб розуміти запит і максимально близько спілкуватися зі своєю аудиторією.

Що вберегло від фіаско

Непереборних проблем з навчанням не було, тому що й у мене, і у команди є маркетингові знання. Ми розуміємо, як будувати лояльність аудиторії, як працювати над брендингом. До того ж, ми розуміємо, що з запереченнями потрібно працювати. Буває, що фідбек студента в тому, що на певне питання не було відповіді або щось в темі було незрозуміло. Заперечення не можна приховувати, ігнорувати, тим більше не треба починати у відповідь сперечатися. Ми слухаємо аудиторію — запити допомагають покращувати продукт. Тому, якщо щось потрібно оперативно роз'яснити, реагуємо миттєво. Наприклад, я знімаю коротке відео і пояснюю.

На курсах є Q&A-сесія середньою тривалістю близько 3 годин, де ми закриваємо будь-які питання. Приділяємо багато уваги якості техпідтримки і сервісу. Це є пріоритетним для нас. Після кожного потоку ми проводимо опитування і просимо оцінити якість сервісу по 10 бальній шкалі. Результат 9,7-9,8. Дуже допомагає підвищити задоволеність і тримати сервіс на високому рівні.

Маркетингове інтерв'ю з Павлом Антоновим (Httpool / Targetorium)

Як зберегти в робочому тонусі онлайн-аудиторію

Лекцію потрібно не просто слухати, а працювати на ній, бути залученими в процес. В онлайн-освіті це будується через спілкування з аудиторією. Треба розуміти, чи достатньо добре в цілому заходить якась частина контенту. Постійно задаємо питання: «Все зрозуміло? OK, їдемо далі ».

Завдання «включити аудиторію» в прямому сенсі, вони не слухачі, а учасники процесу. Тоді аудиторія думає і робить розрахунки разом з тобою. Основна ідея: Я — не лектор, ви — не студенти. Ми тут всі фахівці та створили робочу групу для того, щоб ділитися досвідом.

У всіх свій фокус: я ділюся знаннями з ними, вони діляться зі мною, одне з одним. Для тих, хто навчається є свій Telegram-чат, там вирує життя.

Про важливість професійного ком'юніті та про власне прокачування

Спільноту створюють люди. Ми розуміємо індустрію і не прагнемо досягти шаленої кількості аудиторії в спільноті будь-якою ціною. Для нас важлива якість, і вона десь біля 100%. Всі учасники нашого ком'юніті — професіонали, що працюють або в департаментах маркетингу, або на фрилансі, трохи менше — представники бізнесу, які на собі тягнуть маркетинг.

Нам вдається створювати активну взаємодію з аудиторією тому, що це 100% наша цільова аудиторія. До того ж, на початку цього року у нас з'явився Youtube-канал. З точки зору маркетингу, це класична стратегія — акумулювання аудиторії у всіх внутрішніх спільнотах: Youtube-канал, Telegram-канали та чати, месенджери, Facebook Business Page.

Зараз для мене прокачування — це щорічне навчання в Facebook. Ми літаємо на івенти, прямо до них в офіс. Я лечу зі списком питань, готуюся, півроку виписую, а потім задаю їм безпосередньо. Відповіді від платформ та будь-яку нову інформацію відразу ж отримують все ті, хто в нашому ком'юніті.

Рекомендації книг для розвитку і для душі

Сьогодні все змінюється настільки швидко, що з точки зору професійного розвитку видавати книги сенсу немає: поки написали, поки здали в тираж, інформація вже встигла застаріти. Особливо це стосується технологій і технічних знань. Тому мені більше подобаються книги про продукти, про видатних людей, про досвід створення продуктів, про те, як думають лідери індустрії. Наприклад, подобається книга «Стів Джобс» Волтера Айзексона — про спосіб мислення і те, що в мінливих умовах рішення потрібно приймати швидко.

(І трохи про робочі будні компаній Httpool і Targetorium)

Про офісну та віддалену роботу і те, наскільки складніше стало працювати Httpool і Targetorium через карантин

Ефект синергії, коли все inhouse спілкуються і працюють над проектом, дуже важливий. Тому я не прихильник тривалих марафонів у віддаленому форматі. Наш пріоритет — в inhouse-команді. Але коли з відомих причин довелося піти на віддалену роботу, команда відмінно з цим впоралася. В жодному разі не хочу образити фрилансерів і тих, хто працює віддалено. Але є два важливі аргументи на користь інхауса:

Завжди є кістяк суперпрофі, до яких можна прийти за порадою. Я б порівняв цей формат з футбольним клубом — є досвідчені гравці, і є новачки, які приходять і переймають їхній досвід. Такий баланс важливий.

Під час пандемії нам навіть вдалося вирости — коли виходили з карантину, то взяли ще двох осіб.

Ми не впали ані за revenue, ані за обсягом рекламних бюджетів. Більш того, прийняли рішення відкривати ще один напрямок і набирати ще людей в команду.

Маркетингове інтерв'ю з Павлом Антоновим (Httpool / Targetorium)
Httpool Global Presence

Як не вигоріти й не зайти в тупик, де брати мотивацію й енергію

Вигорання не загрожує, якщо займаєшся тим, що подобається, і перебуваєш на своєму місці. Я не асоціюю свою позицію з тим, що люди в класичному розумінні називають роботою. Це частина мого життя. Буває поточна фізична або емоційна втома, від яких допомагає сон і прогулянки (до речі, на прогулянках часто приходять корисні вирішення поточних завдань). Поки мені тут цікаво і я буду отримувати досвід, буду тут перебувати. Тож розглядаю все це як нескінченний MBA, за який сплачую не я, а мені.

Мені подобається будувати команду тут, працювати глобально по всьому світу, спілкуватися з Facebook і Twitter. Я розумію, як цією командою керувати, як ці структури працюють. Будую взаємозв'язки між командами, бачу, як вони ростуть і роблю помилки разом з ними. З кожною такою помилкою і новими ітераціями ми стаємо більш досвідченими. Тож в наступній подібній ситуації у нас вже буде готове рішення. Чим більше таких рішень і досвіду, тим швидше вдається знаходити правильні рішення в майбутньому. Це неймовірно мотивує.

Чим би ще зайнявся

Я себе пробував в продажах в офлайн-маркетингу — багато років тому я працював в представництві Hennesy в Україні. Ще подобаються технології. Можливо, далі я прийду в сферу розробки продукту отримувати продуктовий досвід. Маркетингові знання сильно допоможуть в розробці продукту, розумінні його просування.

Поради: як себе презентувати на інтерв'ю і відповідати на питання

Якщо ви хочете бути корисними, важливо дивитися на світ очима цього бізнесу. Як думає компанія? Чого прагне? Вивчіть її бізнес-завдання. Ви можете бути нескінченно крутим професіоналом, але пропонувати речі, які цьому продуктові не потрібні. Це важливо не тільки, щоб продати себе на інтерв'ю, але і щоб реалізувати себе в цій компанії.

Іноді на співбесіді кандидатам ставлять дивне запитання: «З якими бюджетами ви працювали». Я впевнений, що не так важливо, чи був це бюджет в $50.000 або $150.000, головне — чи розуміє людина технології. Тому, якщо поставили такі питання, краще відповідати з точки зору знання технології та з точки зору підходів, які використовуються в просуванні проекту.

Ще потрібно враховувати, з ким проходить інтерв'ю. Якщо з HR, то він не зможе оцінити поточний рівень професійної експертизи. У HR свої питання, за допомогою яких вони визначають: підійдеш ти з точки зору філософії компанії. CMO (Chief Marketing Officer) буде ставити питання з предметної сфери. На них обов'язково чітко відповідати.

Роль команди та амбіцій в особистій підтримці колег і боротьбі з синдромом самозванця

Синдром самозванця — проблема, хоча і стикаються з нею не все. Іноді, навіть для професіонала високого рівня в топовій компанії це може стати серйозною перешкодою. У такому випадку потрібна підтримка, а команда — це найкраще середовище, щоб набути впевненості. Команда не просто скаже: «Ні-ні, ти класний, ти крутий!», а покаже конкретні досягнення.

Ще в синдромі самозванця велику роль відіграють амбіції. Амбітна людина буде пробувати через страх. Новий досвід — це завжди страшно. Щоб амбіції з'являлися, людина повинна бачити свої перспективи зростання. І завдання — показати їх людині: «Прийдеш ось сюди, якщо будеш робити так і так». І ніколи немає останньої спроби. Остання спроба — це коли ти вже здався. І людині важливо це донести. Навіть якщо не виходить, завжди буде можливість зробити ще спробу.

У мене в команді є фахівець, вона три рази пробувала потрапити в одну з топових українських компаній, і три рази їй відмовляли. Зрештою вона все ж пробилася туди, попрацювала, набралася досвіду і в результаті прийшла до нас.

Ще завжди потрібно знати, що відбувається у кожної людини в твоїй команді. Може вона зараз віддати максимальний результат? Або їй потрібна підтримка і краще її завданнями 24/7 не перевантажувати. Дуже важливо допомогти в поточний момент, потім людина зможе віддати з лишком. Довірчі особисті відносини й повага між членами команди — запорука успіху.

Подорожі: де завжди хотів би побувати (бізнес, відпочинок)

Завдяки Httpool, ми багато подорожуємо. Це дало мені можливість відвідати приголомшливі місця. Завжди цікаво подивитися, як щось працює всередині, з точки зору нашої індустрії, побачити, чим відрізняються технології. Коли ми приїжджаємо в офіс, наприклад, Facebook або Twitter, я дивлюся, як вони працюють, як вони влаштовані. Де б я хотів ще побувати? Будь-де, де поки не був!

Публікації в ЗМІ:

Частина 1 (Sostav.ua): Павло Антонов: як стати обличчям Facebook і управляти бюджетами на $ 2 млн

Частина 2 (Marketer.ua): Павло Антонов: українці люблять викладатися на 100%, але є питання до якості навчання

Поділитись у соцмережах

Автор
Денис Якушенко
Про автора
Редактор Make it in UA
Thanks for signing up
Oops! Something went wrong while submitting the form.

What else would you like to know?

Rated 4,6
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Do you have enough information to go ahead?
Powered by Verifalia email verification