May 28, 2020

Портрет розробника у 2020 році: в кого повні кишені грошей, в якому віці спробували вперше, та які технології дістали IT-спеціалістів

Редакція Make it Ukraine розповідає про деякі цікаві спостереження, що найбільше впали в очі в глобальному дослідженні Stack Overflow за лютий 2020 року. Подивились на ці цифри з боку української реальності. Звичайно, хотілося б якнайшвидше побачити свіжий аналіз того, що змінилося за останні 3 цікавих місяці. Чекатимемо. А поки — ділимося найцікавішим з дослідження: які мови та технології подобаються розробникам, а які — ні, наскільки відрізняються зарплати в світі та Україні, чи працюють розробники понаднормово, що роблять фахівці у нестандартних ситуаціях та до чого це призводить. Та й таке.

Декілька слів щодо дослідження

Якщо раптом хтось не знає, — дані Stack Overflow вважаються найбільш показовими. Дані збираються вже 10 років, методологія відточена, як мисливський ніж, а вибірки є найрепрезентативнішими: 65 тисяч розробників з 180 з гаком країн.

Цього року цифри ще більш показові. Автори дослідження вирішили збирати дані не тільки зі своїх звичних каналів, а й охопити тих, хто зазвичай не користується ресурсами Stack Overflow. Подивимося, що з цього вийшло.

Найулюбленіші мови програмування, фреймворки, технології та платформи

Мови

Популярність Python за останні роки лише зростала, однак цього року він спустився з другої сходинки на третю. Його посунув TypeScript, а ось глобальним лідером п'ятий рік поспіль залишається Rust.

Портрет розробника 2020 Stack Overflow, Make it in Ukraine, DOU
Джерело: Stack Overflow

Порівняємо цю аналітику з рейтингом мов від DOU, який був опублікований у лютому. Серед мов, які українські розробники використовують у роботі, йде боротьба між JavaScript та Java. На третьому місці — C#, а Python — лише на четвертій сходинці. Хоча, на відміну від світового тренду, — його популярність не падає, а росте. TypeScript значно менш популярний (7 місце), хоча його популярність росте. З мовою Rust  наші розробники поки що глобально не працюють.


Портрет розробника 2020 Stack Overflow, Make it in Ukraine, DOU
Джерело: DOUДжерело: DOU

А ось персональні вподобання трохи різноманітніші. Навіть невелика частка українців розглядає Rust.

Варто звернути увагу і на те, що в світі стрімко зростає популярність мови Go. У 2019 вона була на 10 сходинці, тепер — №5. А за даними DOU, його популярність, навпаки, трохи падає.

Щодо мов, на яких розробники не пишуть, але хотіли б писати, з відчутним відривом посідає перше місце Python (30.0%). У JavaScript, Go та TypeScript цифри «бажаності» приблизно однакові (від 17 до 18,5%). 

Фреймворки, бібліотеки та інструменти

Топ-3 веб-фреймворків — це ASP.NET Core, React.js та Vue.js. Цікаво, що Gatsby в минулому огляді не було, а в 2020 році він вже одразу посів 5 сходинку. У переліку бажаних — до React.js та Vue.js приєднується Angular.

З інших технологій та засобів розробники полюбляють .NET Core, Torch/PyTorch та Flutter. Залюбки почали б кодити на Node.js, TensorFlow або React Native.

Зверніть увагу на цікавість до ігрових движків Unreal Engine та Unity 3D (хоча вони ж є і в тих, від яких розробники б воліли відмовитись). У порівнянні з «серйозними» (неігровими) технологіями їх популярність, звісно, менша. Однак, ті, хто бачив у Unity 3D лише кривий движок без потенціалу, помилялись. Його популярність не падає, а гейм-девелопери можуть творити з ним дива. З движком від Epic все більш-менш зрозуміло: цю технологію вже давно визнали. А нещодавно презентований UE 5 ще більше посилить його позиції.

Бази даних

Redis, PostgreSQL та Elasticsearch. Цікаво, що Stack Overflow вже давно використовує в своєму стеку саме Redis та Elasticsearch. Бажаними є MongoDB та три вже вказані БД.

Платформи

Сюди не дістався старий холівар «Linux vs. Windows» — Linux однозначно лідирує. Також популярними є дві контейнерні технології Docker (її також розглядають як бажану 24,5% розробників) та Kubernetes. Також популярною є платформа для міні-комп'ютерів Raspberry Pi. Технології Apple: Mac OS та iOS займають 6 та 8 місця відповідно. Лише на 10 місці — MS Windows (а ви ще кажете, що Білл Гейтс когось чипізує. Та куди йому?). На 11 місці — Android.

Мови, фреймворки, технології та платформи, які страшенно набридли розробникам

Мови

До цього переліку увійшли мови та технології, на яких розробники ще пишуть, але, стиснувши зуби, бо жодного інтересу в них вони не викликають. А потім дивуємось, де береться вигорання. Тож до переліку «Dreaded» потрапили VBA (на ньому довелось трохи попрацювати у «дитячій» зв'язці з MS Excel та MS Access навіть мені — прим.автора), Objective-C, Perl.

Українці теж поділяють ці думки: популярність Objective-C десь біля підлоги, і лише одиниці готові її вивчати. Проте навіть ті, хто зараз пише на Objective-C та Perl, не готові продовжувати працювати з ними (12,5% та 25% відповідно, від тих, хто ще працює з ними).

Портрет розробника 2020 Stack Overflow, Make it in Ukraine, DOU
Джерело: Stack Overflow

Фреймворки, бібліотеки та інструменти

Більшість розробників з різних країн вважають, що веб-фреймворки Angular.js, Drupal та jQuery — не найкращий вибір розробника. З інших технологій світові спеціалісти не дуже люблять Chef, Cordova та Puppet. Також, нагадуємо, що у переліку є вказані вище гейм-движки UE та Unity 3D, які є водночас і бажаними та небажаними. Отакої…

Бази даних

Від IBM DB2, Couchbase та Cassandra розробники ладні здихатись за першої нагоди. Більше не в фаворі Oracle, MySQL, SQLite та Microsoft SQL Server. Як то кажуть, «минули ті часи...».

Платформи

CMS WordPress хоча і є однією з найпопулярніших платформ для сайтів, однак її ненавидять 67% розробників, які на ній кодять. За нею йдуть IBM Cloud or Watson та Heroku. З Windows та Android бажають «зіскочити» 42-43%. Але не обійшлося без зрадників і у таборі «лінуксоїдів» — 23% виявили бажання тікати з підводного човна.

Хто загрібає гроші лопатою

Традиційно керівні посади та тімліди отримують більше, тому не дивно, що №1 по зарплаті — Engineering manager з річним рівнем $92 тисяч, а в США — навіть $152 тисяч. 

Також великий відрив від інших ролей — в Engineer, site reliability ($80 тис.). Непогано себе почувають і DevOps.

Показово, що в США докладається більше зусиль у сфері Data science та машинного навчання. Тому зарплата у цій сфери вище загальносвітової більше, ніж у 2 рази ($125 тис. vs. $58 тис.).

Джерело: Stack Overflow

Найбільше асоціюються з високою зарплатою такі мови, як Perl, Scala, Go та Rust — медіанна зарплата складає $75 тис. Цікаво, що Perl — у списку мов, які дратують розробників. Тож може така висока зарплата потрібна, щоб покрити нестачу фахівців та «підсолодити» Perl.

А як справи в Україні

Якщо порівняти більш звичні спеціальності з українськими зарплатами, то бачимо таке:


Аналітика Ukraine IT Salary Overview
Таке порівняння засмучує. Якщо різниця середньосвітовим та українським рівнем складає частіше 2-3 рази, то з Америкою — у 4-5 рази. Що тут сказати: хочеться, як то кажуть «ноги в руки» і подаватись на вакансії до закордонних компаній.

Невеликий анонс. Зараз ми працюємо над серією інтерв'ю про тих українських фахівців, які не вагались довго, а взяли і зробили.

Що робити, якщо застряг у процесі розробки

90% з розробників, які стикаються з проблемою, йдуть на Stack Overflow (хто б сумнівався).

Приблизно половина відкладає питання, щоб повернутись до нього на «свіжу голову». Майже стільки ж йде на прогулянку або займається спортом.

Половина з опитаних подивиться навчальне відео або запитає в колеги або товаришів. 15% пограє в якусь відеогру, 11,% помедитує, кожен десятий буде панікувати, ще 10% звернеться до професійного ком'юніті або до профільного форуму.

Треба буде якось провести опитування у наших соцмережах, що роблять наші розробники.

Чи є у світових розробників овертайми

Кожний четвертий 1-2 дні на тиждень працює понаднормово (дедлайни — страшна річ). Приблизно стільки ж «овертаймить» 1-2 рази на місяць. Майже не перепрацьовує або навіть думати про це не хочуть сукупно майже половина з опитаних фахівців.


Джерело: Stack Overflow

Взагалі, за кількістю робочих годин на тиждень майже у половини фахівців панує улюблений 40-годинний режим.

Джерело: Stack Overflow

За даними DOU в українському IT трудоголіків також лише 3%. В основному це — організатори процесів. Серед Lead —  9% тих, хто працює більше ніж 60 годин на тиждень.

Чи все добре з ментальним здоров'ям у розробників

У всіх професій є своя специфіка та профзахворювання (особливо, якщо постійно зривати дедлайни). Не знаємо, наскільки змінилися б цифри, якщо б зробити зріз не за лютий, а станом на тепер, але щодо психічного здоров'я маємо таке.

Більшість розробників — або міцні, як Чак Норріс, або не зізнаються. Лише 7% відмічають тривожність, стільки ж — біполярний розлад, депресію або інші розлади настрою. У 5% — проблеми з концентрацією або пам'яттю.

Бережіть себе, друзі!

Джерело: Stack Overflow

Професійний кодерський стаж

В Україні сфера IT стала престижною відносно недавно, тому не дивно, що 71% — це люди до 30 років, а «ветеранів розробки» (від 40 років стажу) у нас 3%.

Stack Overflow також показує, що розробником може бути людина незалежно від віку. Щоправда, не так активно — в них «заслужених» зі стажем 40+ не більше 0,6%. 

Джерело: Stack Overflow

Цікаво, що свій перший «Hello world» або сайт про улюблених трансформерів тощо майже 9% розробників зробили у віці до 10 років. Загалом до 16 років більш ніж половина розробників вже вперше спробували той во… Кодити, а ви про що подумали?

Джерело: Stack Overflow

Підсумки

Аналізувати у межах оглядової статті усе дослідження Stack Overflow — безглузде заняття. Лише отримаємо текст довжиною в усі рулони паперу, яким встигли запастись усі мешканці планети. Тож ми обрали лише деякі цікаві факти. Рекомендуємо ознайомитись з першоджерелом.

Загалом українські розробники не відстають від світу за трендами, але значно відстають за рівнем доходів. Нагадуємо, що знайти віддалену роботу та отримувати американські та європейські зарплати зараз зовсім не важко, є гарний вибір.

Щодо того, як прокачати себе, щоб почуватись впевнено на роботі будь-якої складності, ми будемо розповідати в цьому блозі, та в наших соцмережах: у  Facebook, Instagram та Telegram. Пишіть нам!

Джерела:

Поділитись у соцмережах

Автор
Денис Якушенко
Про автора
Редактор Make it in UA
Thanks for signing up
Oops! Something went wrong while submitting the form.

What else would you like to know?

Rated 4,6
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Do you have enough information to go ahead?
Powered by Verifalia email verification