Як писати якісні тексти — поради, застереження, інструменти. Базовий гайд контент-менеджера

У прямому ефірі Instagram редактор Make it in Ukraine розповів, що треба знати, щоб робота з контентом не перетворювалась на бездушний та нудний конвеєр, а тексти не викликали у читачів бажання спати.

Інфостиль Максима Ільяхова vs. Авторський стиль: хто кого переможе

Відповідь така: «Усім давно відомо, наскільки важливі тексти будь-якою мовою: українською, англійською, російською. Надзвичайно важливо забезпечити написання смачних та грайливих текстів, читаючи які, людина буде відчувати величний стиль і зробить усе-усе, що від неї хоче автор».

Як вам цей абзац? Відповім сам: жахливо! Ніколи не пишіть так. І самі загубитесь, і читач нічого не зрозуміє.

Якщо пишете не художній твір, не варто знущатись з читачів епітетами та пишномовними реченнями. Та й в художній літературі ускладнювати не слід.

Інфостиль Ільяхова доречний в особистих, ділових текстах, презентаціях, пресрелізах, статтях, новинах і лонгрідах. Пишіть просто. Але пам'ятайте: просто — це не примітивно. Замовник або читач не повинен подумати, що текст писав школяр-початківець. Балансуйте. Викладайте ідеї коротко. Читач не має зупинятись і перечитувати знову.

Навколо інфостилю та його автора здійнявся неабиякий інформаційний шторм, тому й виникло багато його супротивників. Але я все ж раджу прочитати його книгу та застосовувати там, де це доречно.

7 книг, які варто почитати всім, хто працює з текстами

Звісно ж, Максим Ільяхов та Людмила Саричева. «Пиши скорочуй».

На початку книги автори пишуть, що їх надихнула книга Нори Галь (Елеонора Гальперіна, відома перекладачка минулого століття, яка перевела «Маленький принц»).

Книга «Слово живе і мертве» — надзвичайно корисна. Трохи своєрідний стиль, але підхід та основи — це класика, що й досі задає стандарти гарних текстів. Я зробив короткий конспект книги з найголовнішими тезами — ось він.

William Zinsser — On Writing Well, The Classic Guide to Writing Nonfiction. Перша редакція книги вийшла у 1976 році, потом було багато оновлень. Це — класика світових підходів до написання текстів.

Денис Каплунов «Нейрокопірайтинг». Більше розповідає про продаючи тексти, дещо експресивно, але в цілому я її слухав і було дуже цікаво і корисно.

Julian Shapiro — Writing Well. Це — сайт, на якому викладається, як правильно писати — від формування думок до прикладних порад.

Анет Симонс «Сторітелінг». Сторітелінг важливий не лише продавцям, але і для самопрезентації Головне — не перетворювати історію у побрехеньки барона Мюнхгаузена.

Нещодавно ми публікували інтерв'ю з Ганою Гандрабурою. Так ось, вона навіть їздила до США, щоб навчатись сторітелінгу.

«50 прийомів письма», автор — Рой Пітер Кларк — ще одна класична закордонна книга. Адже ми ж з вами плануємо підкорювати міжнародні ринки, так?

7 вимог до якісного тексту

1. Вибачте, але повторю: текст має бути простим, але не примітивним.

2. Уникайте канцелярських штампів, епітетів, крилатих виразів. Прибирайте з тексту «Доводжу до вашого відома, не виявив жодного подиву» та інші подібні конструкції.

3. Особливо жахливо читати текст, в якому епітет або ідіому застосовано недоречно, поза контекстом, без розуміння сутності.

4. Прислівники, дієприслівники, віддієслівні іменники краще замінити дієсловами. Адже подібні конструкції важко читати. Згадайте класика: «Під'їжджаючи до станції, з мене злетів капелюх». Прочитайте про себе або вголос — все зрозуміло? В жодному місці не довелось зупинятись?

5. З англіцизмами та професійним сленгом трохи складніше — щось прижилось і активно вживається, а щось є сленгом, якого варто уникати. З нових слів є дуже гарний замінник слова «лайк» — це «вподобайка». Так слово хочеться вживати. Але є і зворотні випадки, коли течії за «чистоту мови» називають маркетологів «риночниками» (рус.), усіх спеціалістів IT — програмістами. Тож, треба використовувати з розумом.

6. Текст потрібно структурувати:

7. Текст повинен мати план, структуру. Вивчіть тему, попрацюйте з пошуковими запитами, сформуйте пул тем. Можна їх навіть поєднати логічно, створити діаграму зв'язків (Mind Map), наприклад в сервісі Miro.

8 правил якісних заголовків

Стосується це не лише журналістів. У будь-якому тексті, якому можна дати заголовок, потрібно приділити увагу і зробити цей заголовок гарним.

1. Правило просте: заголовок повинен в одному реченні описати те, що людина прочитає в статті. Інакше ми дуримо читача.

2. У тих, хто пише для стрічки новин, є ще одне просте правило щодо структури заголовку:

Хто + що зробив + що з того читачеві?

Це корисно і для розуміння структури тексту.

Приклад: «Ілон Маск (хто) запустив супутниковий інтернет (що зробив). Тепер можна викинути сімки "Київстар", "Водафон" та "Лайф"» (і що з того)»

Цей приклад, звичайно, наближається до клікбейту та потребує перевірки, але загальний принцип показує.

3. Звідси ще одне правило — жодного клікбейту! «Шок, скандал, сенсація» — це не для нас.

4. Заголовки та усі тексти взагалі потрібно будувати логічно. Щоб не поповнювати скарбничку треш-заголовків в спільнотах. Це, звісно, смішно, але не тому, хто писав. Не перетворюйте заголовки у автопереклади карток товару з Аліекспрес.

правила копірайтингу та редактури

А це скріншот показує, що буває, коли використати слово без розуміння його значення.

В заголовках добре працюють цифри: «5 причин… 10 компаній… 20 сайтів»

5. Назви відомих компаній, імена відомих людей.

Наприклад: «Їх купив Google за $3 мільярди. Історія стартапу N» (якщо це дійсно так і було)

6. Треба уникати й зворотної ситуації, коли ви посилаєтесь на когось, кого ніхто не знає.

Наприклад: «Іван Іванов поділився прогнозами курсу Біткойну у зімбабвійських доларах»

правила копірайтингу та редактури

7. Заголовок має прояснити суть питання, тому не треба наслідувати стиль старих друкованих журналів — кричущий заголовок, але нічого не зрозуміло, що мається на увазі. Ваша задача — донести ідею та спонукати цільову аудиторію почати читати.

Ось умовний приклад з автомобільної тематики:

Не годиться: «Гумовий виріб №3 для вашого кращого друга» або «Блиск і злидні буржуйського автопрому».

Добре: «Порівняльний аналіз 10 марок літніх шин для [конкретна марка]» 

8. Цікаве правило — закрийте пальцем слово. Нічого не змінилося? Викидайте. І так з усім текстом.

Чек-ліст: 5 пунктів, щоб фіналізувати текст

Що робити з контентом, коли здається, що все готово і можна публікувати або надсилати замовнику (чи шефу)? Це лише здається. Ось що треба для прикінцевої перевірки:

5 відмінностей контенту для блогу та соціальних мереж

1. Стислість. В постах ви не розпорошите текст у лонгрід. Twitter — тому приклад. Спочатку в нього можна було «цвірінькнути (tweet)» лише ультракоротким повідомленням.

2. Емоція. Ви маєте зачепити вашу цільову аудиторію. Це і яскрава картинка, і вдала фраза. Потрібно зрозуміти, як людина поводиться в плані UX (User Experience). Наприклад, читач гортає соцмережі на телефоні. У вас є всього кілька секунд, щоб затримати палець людини та привернути увагу та яскравої кольорової кнопки, картинки, яка контрастуватиме з оточенням стрічки.

3. Обкладинки для постів. Якщо розбираєтесь у Photoshop або Figma — робіть там. Якщо ні, спробуйте Canva. Цей безкоштовний сервіс часто виручав мене, коли потрібно було швидко зробити непогані обкладинки, макети тощо.

Якщо сами все зробите і зекономите на послугах дизайнера, то потім не будете мати претензій — «цей дизайнер зробив усе не так». Адже цим дизайнером були ви. 

4. Кожна платформа має характер. Instagram — це візуал, сценарії для stories, прямих ефірів, IGTV. YouTube — також сценарії, без «води» (адже вам не потрібні коментарі «нудно та беззмістовно» під відео). Facebook за кордоном намагаються використовувати для особистих справ. У нас — і особисте, і бізнес. Telegram — гнучка платформа, тут можливо усе. Але Geo все ж — пострадянські країни.

5. В соцмережах — можна використовувати емодзі та меми (якщо це доречно), в блогах — не бажано. Особливо, якщо статті миготять GIF-анімацією, як вивіска нічного клубу.

Але не забувайте і про те, що об'єднує будь-який контент — контент-план і контент-календар. Не варто постити тексти хаотично, будуйте порядок та ритм публікацій.

7 правил, щоб самостійно підібрати візуальне оформлення для тексту

1. Частково цього питання ми торкнулись в попередньому пункті. Додамо, що не завжди картинка потрібна (та й не всіх є можливість найняти дизайнера). Наприклад, на відомому порталі VC багато текстів без жодної картинки, але з великою кількістю переглядів.

Картинка привертає увагу, а влучна картинка в тему — це плюс кілька балів до сукупного ефекту. Невдала картинка або невдалий мем відчутно псує враження від тексту. Тоді вже краще зовсім без картинки.

2. Безкоштовні стокові картинки також наводять на читача нудьгу. Їх уже всі багато разів бачили, і ваш текст сприйматиметься вторинно. Є яскравий приклад, коли на одному з порталів щомісяця аналізується ринок IT. З однією картинкою кожного разу. Читачі приходять до коментарів написати коментарі про «програміста з чашкою».

Замість нудного стоку можете використати фон зі схематичною іконкою у ваших фірмових кольорах. Це вже буде трохи краще виглядати.

3. Якщо пишете про людей бо компанії, візьміть фото з їх офіційних сторінок. Обов'язково напишіть в примітах, де взяли.

4. Завжди поважайте авторські права.

5. Співвідносьте картинку та шаблон сторінки. Нам довелось бачити сторінку, де картинка була зверстана так, що здавалось — текст закінчився. Читач покидав сторінку. А власники сайту потім дивувались низькій дочитуваності текстів. Google також звертає увагу на поведінкові фактори та дочитуваність, коли ранжує тексти у пошуковій видачі.

6. Користуйтесь інфографікою. Якщо в тексті містяться цифри й аналітика, використовуйте графіки та діаграми. Але не фаршируйте їх цифрами, виберіть лише головні. Якщо треба заглибитись, зробіть окреме посилання на докладні розрахунки.

7. Згадайте про візуальне структурування тексту підзаголовками, абзацами, списками, цитатами. Це допомагає розв'язати візуальне питання без картинок.

6 порад: як просувати свої тексти в ЗМІ та як правильно спілкуватись з медіа

1. Не треба спамити — потрапите до «чорного списку».

2. Знайдіть ЗМІ для вашої ніші. Якщо з цим складно, намагайтесь потрапити до розділу «Колонки» або «Авторська думка» загальних ЗМІ з хорошим охопленням.

Не пишіть виданню, що концентрується на дизайні, про розміщення дослідження щодо Frontend-розробки. Хоча широка тема може «зайти»і в тих виданнях, на які ви не розраховували. Наприклад, чи потрібна стаття про HR та кадри маркетинговому виданню? Ні? А ось і не вгадали.

«Які рекрутери залишаться без роботи та чому «синдром самозванця» — це добре»

Це інтерв'ю з Майком Притулою, засновником Mike Pritula Academy вийшло на маркетинговому порталі 

MMR.UA. Чому? Тому що піднімає теми, що стосуються багатьох сфер — і HR, і маркетингу, і IT.

3. Майже завжди є можливість розмістити статтю на комерційній (платній) основі. Але пам'ятайте: якщо так зробите — то потім завжди будете платити за статті. І суми ці будуть далеко не символічними.

4. Намагайтесь не розсилати одну пропозицію відразу усім (або хоча б попереджайте). ЗМІ це не люблять і ваши шанси на відповідь будуть невеликі. До того ж, уникальність тексту та ексклюзивність — дуже важливі. Тому цікаво, що ви будете робити, якщо відразу декілька ЗМІ опублікують на умовах ексклюзивності ваш текст.

5. info@журнал.юа — це крайній випадок. Намагайтесь познайомитись з власниками, редакторами і авторами видання. Це неймовірно полегшує спілкування.

6. Культура листування у нас ще не дуже висока, тому готуйтесь, що в більшості випадків вам ніхто не відповість.

Як знаходити теми для «вічнозеленого» контенту

Evergreen Content шукають постійно, і такі тексти даватимуть вам стабільний трафік. Тож беріть Ahrefs, Serpstat, SEMRush (недешево), Google Keyword Planner (безкоштовно) і сайти ваших конкурентів, і починайте дослідження. Аналізуйте пошукові запити, за якими вони виграють у вас, і робіть ваш контент більшим, докладнішим, кориснішим. Або хоча б подивіться, що вони вже написали (бо успішні компанії уважно ставляться до якості контенту). Важливо: надихатися можна, красти — ні!

7 особливостей SEO, які потрібно знати у 2020 році

1. Епоха SEO формату «Пластикові вікна Київ купити недорого»пройшла. Але іноді можна зустріти такий треш-контент. У Google розвинутий штучний інтелект, дієве машинне навчання. Він розуміє, нормальний текст чи ні. Тож рекомендація щодо перевантаження тексту ключовими словами буде проста — не треба.

2. Проте ключові слова поки що варто вписувати в заголовок та описання (метатеги Title та Description). Але це не повинно псувати текст.

3. Зверніть увагу на LSI (Latent Semantic Indexing) — це те, що пишеться природно, людською мовою.

4. Добре ранжуються великі насичені тексти з дослідженнями, цифрами.

5. Знову згадуємо про Ahrefs, Serpstat, SEMRush, Google Keyword Planner. Допомагають зрозуміти, як люди гуглять та ставлять питання.

В Ahrefs це розділ Keywords Exporer. В Serpstat — можна шукати з головної сторінки або в меню SEO-аналіз — підбір ключових фраз. Поряд можете подивитись на схожі фрази, конкурентів, пошукові підказки.

6. Довжина заголовків, які люди бачать у пошуковій видачі, — обмежена. Проте, якщо не вдасться скоротити його до 60 символів, то AI пошуковика все одно покаже потрібний фрагмент. В сніпеті буде такий собі мікс із заголовку, описання та шматочків тексту, релевантних тому, що запитав користувач.

7. Текст повинен бути унікальним. Якщо ні, то це погано з точки зору етики і з точки зору Google, який не любить дублі текстів.

Як перевірити унікальність тексту

Інструменти редактора: програми та сервіси

Так, кращий редактор — це ви. Але будь-хто помиляється. Особливо, якщо не дати тексту «відлежатись». Швидко побачити більшість досадних помилок допоможуть такі сервіси:

1. GLAVRED Максима Ільяхова — ставитися до його порад краще філософськи, але нерідко він виділяє канцеляризми й те, що дійсно не завадить спростити.

2. LanguageTool та Soloveiko — у першого інструмбагато мов і вона непогано відстежує друкарські помилки, другий — перевіряє найбільш кричущі помилки.

3. Reverso Comtext — інструмент перекладу з врахуванням контексту, ідіом. Пропонує багато варіантів у різних реченнях, з прикладами. Крута річ.

4. Grammarly — українська розробка, яку поважать у всьому світі. Перекладає, підказує правильну стилістику. Незамінна для тих, хто планує виходити зі своїми текстами на західних замовників.

Підсумки: чого категорично не можна робити при роботі з текстами

1. Нагадуємо знову і знову — не брехати!

2. Перевіряйте факти! Написати фейк — це чи ненайгірше, що ви можете зробити з текстом.

3. Не можна красти тексти.

4. Не пишіть для роботів, пишіть для людей.

5. Приберіть з текстів воду.

На додачу до цих порад: пишіть, практикуйте, покращуйте навички. Досвід і зворотний зв'язок — важливі для розвитку.

Поділитись у соцмережах

Автор
Денис Якушенко
Про автора
Редактор Make it in UA
Thanks for signing up
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Powered by Verifalia email verification